POD DUBŇOM

ŠTADIÓN MŠK ŽILINA

Familiárne i hovorovo známy ako "štadión pod Dubňom" - pomenovaný podľa Dubňa - kopca týčiaceho sa nad štadiónom i celou Žilinou.

Aktuálny pohľad na Štadión MŠK v nočnej Žiline.


Ešte pred samotným založením futbalového spolku v roku 1908 museli prví priekopníci futbalu v Žiline riešiť otázku ihrísk. Najskôr hrávali v časti Malá Praha (dnešná Hálkova ulica), neskôr pri cintoríne a napokon na vtedajšej Strelnici – na miestach dnešného futbalového stánku šošonov.

Vždy aktuálni hospodári postupne zveľaďovali futbalový chrám pod Dubňom, ktorý sa niekedy chybne nazýva práve podľa kopca týčiaceho sa nad Žilinou.

Najskôr lemovali žilinský štadión vysoké stromy, no ani tie nezabránili nešťastiu, keď si krutú daň vypýtali na našom štadióne živelné pohromy. V roku 1925 a 1926 zasiahla ihrisko povodeň, ktorá ho úplne zničila.

Nezničila však snahu dobrovoľníkov a futbalových zanietencov, ktorí aj za pomoci darcov postavili štadión na nohy a dokonca ho zveľadili prvou drevenou tribúnou. Do roku 1928 mali hráči iba búdu, v ktorej sa prezliekali, následne sa však vybudovali aj prvé šatne a naši futbalisti sa tak nemuseli chodiť „sprchovať“ do neďalekého váhu.

 

Ešte pred II. svetovou vojnou je vybudovaná okolo štadióna aj atletická trať a časť západnej tribúny. Za bránami ostávajú typické betónové vyvýšeniny a zopár stromov, na ktoré vyliezajú tí najodvážnejší fanúšikovia. Najstaršou časťou Štadióna MŠK Žilina je západná tribúna, ktorej základy boli postavené vo vojnovom období v rokoch 1940 - 1943. Značný podiel na vybudovaní tribúny spolu s atletickou dráhou a oporným múrom malo vyše 250 židovských väzňov, ktorí nútene pracovali pod dozorom v pracovnom tábore v Žiline. Práve na najstarších múroch západnej tribúny visí od roku 2019 aj pamätná tabula, ktorá pripomína tieto historické fakty. Tabuľu slávnostne odhalil prvý muž žilinského futbalu, p. Jozef Antošík spolu s americkým profesorom Kevinom Simpsonom, ktorý sa významne podieľal na vyhotovení a zabezpečení samotnej pamätnej tabule.


 

Práce na futbalovom štadióne sa začali koncom roka 1940, pričom vynovený štadión pokrstili vtedajší futbalisti ŠK Žilina výhrou nad Považskou Bystricou 3:0. V ročníku 1958/1959 postihla náš štadión povodňová kalamita, po ktorej bola plocha nevyhovujúca a možnosť tréningov tak značne obmedzená.

 

 

Až do roku 2002 tvorili štadión iba dve tribúny, západná a východná, za bránkami bolo obľúbené státie. Ziskom prvého majstrovského titulu a účinkovaním v predkole Ligy majstrov, muselo dôjsť k jeho prestavbe.

 

Vybudovalo sa umelé osvetlenie, ktoré vzhľadom na malú výšku tribún nemohlo byť riešené prostredníctvom rampy, ako je to v súčasnosti na väčšine moderných štadiónov. Súčasne s budovaním osvetlenia bola riešená i rekonštrukcia tribún a vybudovanie miest na sedenie pre všetkých návštevníkov štadióna, keď miesta na státie za bránami nahradila južná a severná tribúna, ktoré boli nekryté.


Veľká rekonštrukcia štadióna prišla v roku 2006. Všetko to začalo rozšírením severnej a západnej tribúny, pokračovalo vymenením trávnika, pod ktorým už bolo nainštalované vyhrievanie. V roku 2008 sa rozšírila aj južná tribúna a moderná veľkoplošná obrazovka s časomierou sa presunula do rohu, medzi južnú a západnú tribúnu. Celá rekonštrukcia sa skončila v septembri 2009, kedy bola daná do prevádzky aj zrekonštruovaná východná tribúna.

Výsledkom celkovej prestavby bol krytý štadión, ktorý sa stal na dlhé roky najmodernejším stánkom na Slovensku a tiež ako jediný spĺňal kritéria UEFA na usporiadanie medzinárodných futbalových zápasov.

Ďalšia rekonštrukcia sa uskutočnila v roku 2015 a jej súčasťou bolo predĺženie západnej tribúny k južnej a východnej tribúny k severnej. Rovnako sa opláštila severná tribúna.

 

Pred majstrovskou sezónou 2016/2017 sa na hlavnú plochu Štadióna MŠK položil umelý trávnik, ktorý dokázal svoje opodstatnenie hneď v prvej sezóne. V nej sme neokúsili ani jedinú prehru a siete súperov sme napli 54 gólmi.KAPLNKA SV. KRIŠTOFA

Štadión MŠK Žilina sa môže pochváliť vôbec prvou kaplnkou na slovenských futbalových štadiónoch.

Kaplnka Sv. Krištofa bola slávnostne otvorená a vysvätená žilinským biskupom Tomášom Galisom v októbri 2009 pred stretnutím so Slovanom Bratislava, ktorý sme vyhrali 2:0. Odvtedy sa pred každým domácim zápasom chodia do kaplnky modliť niektorí hráči, vedenie i fanúšikovia šošonov.