PAMÄTNÍ TRÉNERI

NAJPAMÄTNEJŠÍ TRÉNERI

Počas vyše 110-ročnej histórie klubu sa na lavičke „A“-tímu vystriedalo viac ako päťdesiat trénerov, ktorí s mužstvom zažili pády i vzostupy. Viacerí z trénerov si prešli pod Dubňom aj hráčskou kariérou a po jej skončení odovzdávali skúsenosti mladším nasledovníkom. Tak je tomu aj teraz, kedy najmä v mládeži pôsobia viacerí bývali šošoni. Pripomeňme si tých najpamätnejších.


ALEXANDER BARTOSIEWICZ

 

V Žiline pôsobil ako tréner v rokoch 1951-1957 a 1962.


Od roku 1908 nik neslúžil na lavičke futbalistov Žiliny dlhšie ako tento už legendárny tréner. V päťdesiatych rokoch viedol partiu okolo reprezentantov Vojtecha Zachara či Antona Krásnohorského. Označovať ho môžeme nielen ako najdlhšie slúžiaceho kormidelníka, no zároveň najlojálnejšieho, keď dlhé roky pracoval v žilinskom futbale ako funkcionár.




ADRIAN GUĽA

 

V Žiline pôsobil ako tréner v rokoch 2013 – 2018.


Najviac odtrénovaných zápasov v histórii na lavičke Žiliny má jeden z najlepších slovenských trénerov súčasnosti Adrián Guľa, keď ako jediný prekonal hranicu 200 zápasov. Dokopy viedol MŠK v 208 dueloch, pričom s klubom získal majstrovský titul v roku 2017. Jeho progresívnym štýlom a prácou s mladými odchovancami Akadémie MŠK vychoval hneď niekoľko talentov, ktoré žiaria po celej Európe.



PAVEL HAPAL

 

    V Žiline pôsobil ako tréner v rokoch 2009 – 2011.


Jeden z najväčších úspechov, a to účinkovanie v skupinovej fáze Ligy majstrov 2010/11, režíroval český tréner Pavel Hapal, ktorý sa so šošonmi tešil aj z majstrovského pohára v predošlej sezóne. Úspešne viedol aj reprezentáciu SR „21“ aj s asistentom Otom Brunegrafom, keď sa spolu s viacerými žilinskými hráčmi prebojoval na ME 2017 v Poľsku.



pavel vrba


V Žiline pôsobil ako tréner v rokoch 2006 - 2008.


Ďalší úspešný český tréner, pod ktorým dosiahlo mužstvo šošonov okrem úspechov aj hru, ktorá lahodila fanúšikom žltozelených. Hneď vo svojej premiérovej sezóne na lavičke MŠK získal titul. Táto sezóna je pamätná a označovaná ako 99-gólová, keďže mužstvo bolo naozaj veľmi produktívne a v lige sa jeho gólostroj napokon zastavil na čísle 99. Aj Žilina dopomohla k jeho vzostupu na trénerskej stoličke, následne totiž viedol Plzeň i ruskú Machačkalu, vyskúšal si aj pôsobenie na stoličke českého národného tímu a aktuálne znova vedie Viktorku Plzeň.




dušan radolský

 

V Žiline pôsobil ako tréner v rokoch 1996 – 1998 a 2008 – 2009.


Práve v roku 1996 vstúpil vtedajší nováčik Žilina do najvyššej futbalovej súťaže, kde hráme dodnes. Vtedajšie MŠK viedol tréner Dušan Radolský, s ktorým sme sa ako nováčik umiestnili v strede tabuľky. Na lavičku Žilina zasadol aj o trinásť rokov neskôr, keď v roku 2008 pri oslavách storočnice doviedol mužstvo do skupinovej fázy Pohára UEFA, kde sme odohrali aj pamätný víťazný duel vo Villa Parku, v ktorom sme zvíťazili 2:1.







Historický prehľad trénerov Žiliny:

1. Eugen Vágó (11 zápasov / 1.1. 1927 – 31.12. 1929) 

2. Ferenc Vogl (11 zápasov / 1.1. 1930 – 31.12. 1931) 

3. Štefan Príboj (35 zápasov / 1.1. 1932 – 30.9. 1935) 

4. Ernest Scheinberger (1 zápas / 1.10. 1935 – 1.1. 1936) 

5. Štefan Príboj (11 zápasov / 2.1. 1936 – 1.10. 1937) 

6. Ernest Chloupek (8 zápasov / 2.10. 1937 – 30.4. 1938) 

7. Václav Brendl (8 zápasov / 1.5. 1938 – 1.1. 1939) 

8. Ján Riedl (16 zápasov / 2.1. 1939 – 31.12. 1943) 

9. Vojtech Halmi (16 zápasov / 1.1. 1944 – 9.9. 1945) 

10. Jozef Bielek (6 zápasov / 10.9. 1945 – 31.1. 1946)

11. Jozef Kuchyňka (6 zápasov / 1.2. 1946 – 30.6. 1946) 

12. Emil Reff (10 zápasov / 1.7. 1946 – 31.12. 1946) 

13. Anton Malý (10 zápasov / 1.1. 1947 – 30.6. 1947) 

14. Jaroslav Turnaner (13 zápasov / 1.7. 1947 – 31.12. 1947) 

15. Gabriel Reiner (13 zápasov / 1.1. 1948 – 31.7. 1948) 

16. Anton Malý (39 zápasov / 1.8. 1948 – 31.12. 1949) 

17. Adolf Fiala (13 zápasov / 1.1. 1950 – 30.6. 1950) 

18. András Turai (13 zápasov / 1.7. 1950 – 31.12. 1950) 

19. Alexander Bartosiewicz (140 zápasov / 1.1. 1951 – 23.5. 1957) 

20. Béla Marosvári (35 zápasov / 24.5. 1957 – 31.5. 1959)

21. Ján Kľučiar (77 zápasov / 1.6. 1959 – 30.9. 1961) 

22. Anton Bulla (4 zápasy / 1.10. 1961 – 31.12. 1961) 

23. Štefan Jačianský (13 zápasov / 1.1. 1962 – 30.6. 1962) 

24. Alexander Bartosiewicz (26 zápasov / 1.7. 1962 – 30.6. 1963)

25. Vojtech Zachar (26 zápasov / 1.7. 1963 – 30.6. 1964) 

26. Oldřich Šubrt (78 zápasov / 1.7. 1964 – 30.6. 1967) 

27. Vojtech Schottert (26 zápasov / 1.7. 1967 – 30.6. 1968) 

28. Arnošt Hložek (26 zápasov / 1.7. 1968 – 30.6. 1969) 

29. Ján Kľučiar (30 zápasov / 1.7. 1969 – 30.6. 1970) 

30. Teodor Reimann (101 zápasov / 1.7. 1970 – 31.10. 1973) 

31. Jozef Marušin (4 zápasy / 1.11. 1973 – 31.12. 1973) 

32. Michal Baránek (45 zápasov / 1.1. 1974 – 30.6. 1975) 

33. Jozef Marko (67 zápasov / 1.7. 1975 – 8.10. 1977) 

34. Eduard Hančin (8 zápasov / 9.10. 1977 – 9.1. 1978) 

35. Michal Pucher (30 zápasov / 10.1. 1978 – 31.12. 1978) 

36. Karol Pecze (60 zápasov / 1.1. 1979 – 30.6. 1981) 

37. Viliam Meissner (30 zápasov / 1.7. 1981 – 30.6. 1982) 

38. Kamil Majerník (30 zápasov / 1.7. 1982 – 21.3. 1984) 

39. Emil Bezdeda (30 zápasov / 22.3. 1984 – 30.6. 1985) 

40. Jozef Jankech (60 zápasov / 1.7. 1985 – 30.6. 1987) 

41. Albert Rusnák (22 zápasov / 1.7. 1987 – 25.4. 1988) 

42. Vladimír Židek (8 zápasov / 26.4. 1988 – 30.6. 1988) 

43. Karel Brückner (30 zápasov / 1.7. 1988 – 30.6. 1989) 

44. Oldřich Sedláček (46 zápasov / 1.7. 1989 – 28.2. 1991) 

45. Jozef Zigo (90 zápasov / 1.3. 1991 – 31.12. 1993) 

46. Miroslav Kráľ (30 zápasov / 1.1. 1994 – 7.9. 1994) 

47. Miroslav Gerhát (2 zápasy / 8.9. 1994 – 30.9. 1994) 

48. Štefan Slezák (14 zápasov / 1.10. 1994 – 18.4. 1995) 

49. Jozef Zigo (18 zápasov / 19.4. 1995 – 30.6. 1995) 

50. Stanislav Griga (30 zápasov / 1.7. 1995 – 30.6. 1996) 

51. Dušan Radolský (33 zápasov / 1.7. 1996 – 31.12. 1997) 

52. Anton Jánoš (40 zápasov / 1.1. 1998 – 30.6. 1999)

53. Jozef Barmoš (40 zápasov / 1.7. 1999 – 26.9. 2000) 

54. Ladislav Jurkemik (44 zápasov / 27.9. 2000 – 31.12. 2001) 

55. Leoš Kalvoda (24 zápasov / 1.1. 2002 – 20.8. 2002) 

56. František Komňacký (11 zápasov / 21.8. 2002 – 31.12. 2002) 

57. Jaroslav Rybár (8 zápasov / 1.1. 2003 – 30.4. 2003) 

58. Milan Lešický (18 zápasov / 1.5. 2003 – 30.11. 2003) 

59. Juraj Šimurka (16 zápasov / 1.1. 2004 – 31.3. 2004) 

60. Ladislav Jurkemik (40 zápasov / 1.4. 2004 – 10.4. 2005) 

61. Karol Pecze (19 zápasov / 11.4. 2005 – 25.8. 2005) 

62. Milan Nemec (17 zápasov / 26.8. 2005 – 31.12. 2005) 

63  Marjan Vlak (14 zápasov / 1.1. 2006 – 31.12. 2006) 

64. Pavel Vrba (78 zápasov / 1.1. 2007 – 24.9. 2008) 

65. Dušan Radolský (20 zápasov / 25.9. 2008 – 15.4. 2009) 

66. Vladimír Kuťka (8 zápasov / 16.4. 2009 – 30.6. 2009) 

67. Pavel Hapal (66 zápasov / 1.7. 2009 – 16.7. 2011) 

68. Ľubomír Nosický (32 zápasov / 17.7. 2011 – 15.4. 2012) 

69. Frans Adelaar (25 zápasov / 16.4. 2012 – 31.12. 2012) 

70. Štefan Tarkovič (17 zápasov / 1.1. 2013 – 30.6. 2013)

71. Adrian Guľa (208 zápasov / 1.7. 2013 – 30.6. 2018) 

72. Jaroslava Kentoš od 1.7. 2018 - súčasnosť