NAJVÄČŠIE ÚSPECHY

 • 1928 a 1929 – ŠK Žilina dvakrát za sebou dobýva Slovensko a získava titul. V roku 1928 porážajú I. ČcŠK Bratislava a aj SC Ligeti Bratislava a stávajú sa po prvýkrát futbalovými majstrom Slovenska. Aj v roku 1929 opakujú Žilinčania úspech aj za podpory troch stovák fanúšikov priamo v Bratislave, kde víťazia nad SC Ligeti jednoznačne 5:0.

 

Majstri Slovenska 1928 a 1929: Závodský, Slávik, Rybárik, Hollý, Horváth, Žďársky, Adamica, Brendl, Halmi, Mařík, Matlas, Geschwandtner, Štrba, Braun, Kraus, Maar, Bobán, Konečný, Karpiš, Hecht, Scheinberger, Fischl, Petrovický


 • 1947  – po zahladení vojnových stôp, ktoré spôsobili nemalé škody aj na žilinskom štadióne, sa v povojnových časoch darilo Žilinčanom, ktorý jedenásť ročníkov po sebe nechýbali v I. lige ČSR. Práve v sezóne 1947 získavame pamätné 3. miesto za pražskými oddielmi Slaviou a Spartou, čo bol jeden z najväčších dovtedajších úspechov.

 


 • 1961/1962  – Prebojovaním sa do finále Československého pohára získavame miestenku v Pohári víťazov pohárov, kde sme najskôr vyradili Olympiakos Pireus. Vo štvrťfinále to vyzeralo aj na skalp talianskej Fiorentiny, ktorá v žilinskej zime prehrala 2:3, no doma si zabezpečila postup výhrou 2:0.

 

 


 • 70-te roky  – v týchto rokoch sa ZVL pohybovalo na výslní československého futbalu, kedy pravidelne obsadzovalo popredné priečky tabuľky a zároveň účinkovalo v európskych pohároch.

 


 • 2002  – Začína sa novodobá, úspešná éra MŠK Žilina. Žilinčania získavajú prvý titul majstra SR a zároveň tak premiérovo nazrú do predkôl Ligy majstrov.

 


 • 2003  – Partia okolo mladého kanoniera Marka Mintála, ktorý sa druhý rok po sebe stal kráľom strelcov, úspešne obhájila titul. V Lige majstrov nás zastavila v 3. predkole až anglická Chelsea.

 


 • 2004  – Dovŕšenie majstrovského hetriku, ktorý sme získali na základe lepšieho skóre pred Banskou Bystricou.

 


 • 2007  – Štvrtý majstrovský titul, ktorý získavame s dominantným 13-bodovým náskokom. Sezóna bola pamätná najmä vďaka 99 ligovým gólom.

 


 • 2008  – pri oslavách storočnice klubu sa premiérovo dostávame až do skupinovej fázy Pohára UEFA.

 


 • 2010  – Ďalší nezabudnuteľný rok, ktorý najskôr podčiarkujeme piatym titulom majstra SR a následnou úspešnou jesennou jazdou v Lige majstrov. Postupne sme zdolali Birkinkaru, Loveč aj Spartu Praha a otvorili si brány skupinovej fázy Champions League.

 

 


 • 2012  – Popri šiestom ligovom triumfe sa premiérovo tešíme zo zisku Slovenského pohára, keď v predĺžení finálového duelu porážame Senicu 3:2 a získavame prvé DOUBLE pre žilinský futbal.

 

 


 • 2015  – Spanilá letná jazda predkolami Európskej ligy. Tú sme začali v prvom predkole, kedy sme vyradili jednoznačne severoírsky Glentoran FC. V druhom predkole sme si poradili s moldavskou Daciou Kišiňov. Následne sa začali diať malé futbalové zázraky. Najskôr sme v poslednej sekunde 120. minútového zápasu postúpili cez ukrajinskú Poltavu a v Play-off Európskej ligy sme dokázali zvrátiť nepriaznivý stav 0:2 proti Baskom zo španielskeho Bilbaa a zvíťazili sme 3:2 gólom Williama v nadstavenom čase. Do skupinovej fázy sme sa nepozreli iba na základe pravidla o väčšom počte strelených gólov na ihriskách súperov. Napriek tomu to bola nezabudnuteľná jazda mladého tímu plného odchovancov, ktorú šéfoval tréner Adrian Guľa.

 

 


 • 2017  – MA7STRI. Siedmy titul prichádza dátumovo vôbec najskôr zo všetkých, a to tvorili kostru tímu prevažne odchovanci, ktorí sa vypracovali na ozdoby celej ligy. Dominantnú „fosforovú“ sezónu potvrdzujeme už päť kôl pred koncom výhrou u najväčšieho konkurenta, ktorým je bratislavský Slovan.

 

 


 • 2018  – V rámci osláv 110. výročia založenia futbalu v Žiline usporadúvame charitatívno-exhibičný „Zápas hviezd“, na ktorom sa predstavujú držitelia všetkých siedmich novodobých majstrovských titulov spolu s najjagavejšími odchovancami a bývalými hráčmi šošonov.