Slovenský pohár | Ženy: Z historického finále odchádzame bez trofeje, Slovanu sme podľahli 0:1
Rozhodca: Valentová - Súkeníková, Obertová
Červíková - Šmidová (45. Grečnarová), Kucharčíková, Mudráková, Randová (88. Sirejová) - Tyčiaková, Valová, Sýkorová - Pružinská, Kekelyová, Obertová (71. Skvortsova)

ŠK Slovan Bratislava
Rezeková - Čeriová (C), Halásová, Čerňáková, Vargová, Surová, Rojnik (81. Švecová), Botková, Škerdová (90.+ Jalakšová), Tipulová (90. Moravčíková), Mrocková
V prvom, a teda historickom finále Slovenského pohára pre naše Šošonky nastúpili ženy proti svojmu rivalovi zo Slovan Bratislava. Súboj sa niesol v ofenzívnom duchu, z ktorého viac vyťažili v prvom dejstve hosťujúce Slovanistky vďaka vedúcemu gólu v 20. minúte, ktorý sa napokon ukázal ako jediný a víťazný. Po zmene strán sa naša hra výrazne zlepšila, z viacerých obrovských príležitostí ale gól neprichádzal. Napriek veľkému tlaku v závere sme tak vo finále na pohár nedosiahli, Slovanu sme podľahli najtesnejšie spomínaným gólom z prvého dejstva.

zostrih zápasu

Na naše historicky prvé finále Slovenského pohára nasadil tréner Marián Dlobík osvedčenú základnú zostavu. Jediná zmena nastala na stopérskom poste, Monika Bytčánková nemohla nastúpiť kvôli dohode klubov, keď hosťuje pod Dubňom práve zo Slovana. Na jej pozícii ju nahradila zo zálohy Dominika Kucharčíková, ktorú zase v strede poľa zastúpila Klaudia Tyčiaková. Tradične s kapitánskou páskou nastúpila krajná obrankyňa Erika Randová a medzi tromi žrďami Janka Červíková.

Stretnutie sa začalo zostra, hneď v 3. minúte pohrozil Slovan po rohovom kope a následnej skrumáži v pokutovom území. Slovanistky boli od úvodu aktívnejšie najmä v ofenzíve, no obranná štvorica na čele s brankárkou Červíkovou všetko dokázali vyriešiť. Naše baby sa ale postupne dostávali čoraz viac do zápasu, čo dokumentoval prvý pokus na bránu z kopačky Simony Pružinskej v 18. minúte. Bohužiaľ, práve v momentoch našej zlepšenej hry padol gól na druhej strane. V 20. minúte dostala loptu ideálne do behu Tipulová a lobom prehodila našu gólmanku - 0:1. Takmer identická situácia sa zopakovala aj dve minúty, na naše veľké šťastie, tentokrát tá istá hráčka v zakončení zlyhala. Nešťastne sa skončil prvý polčas pre našu pravú obrankyňu Annu Máriu Šmidovú, ktorú po nepríjemnom zranení museli odnášať na nosidlách. Na hracej ploche ju nahradila Lucia Grečnarová.

Druhé dejstvo otvorila pekným pokusom belasá Škerdová, gólový ale nebol. To platilo aj o strele našej Dominiky Sýkorovej, ktorá spoza vápna namierila iba vysoko nad. Strely z diaľky pribúdali, úspešná ale nebola ani tá z voleja v podaní hráčky Slovana. Opäť sme sa do väčšieho držania lopty začali dostávať okolo 60. minúty, pramenili z toho aj viaceré pološance, z ktorých však ani jedna priamo neohrozila bránu belasých. V 67. minúte sme sa chytali za hlavy po priamom kope striedajúcej Grečnarovej, ktorý iba veľmi tesne minul tri žrde. O päť minút neskôr mohlo byť vyrovnané po našej najväčšej príležitosti v zápase. Bomba Simony Pružinskej skončila na žrdi, od ktorej sa odrazila späť k našim hráčkam, no ani jedna z trojice Kekelyová, Tyčiaková a Skvortsová ju nedotlačila do siete. Boli sme na koni, v ďalšej obrovskej šanci sa krížnou strelou o centimetre nepresadila Klaudia Tyčiaková. V 79. minúte sme si, naopak, vydýchli na druhej strane, keď po našej chybnej rozohrávke prestrelila z uhla prázdnu bránu Tipulová. Záverečný tlak Šošoniek vytúžený vyrovnávajúci zásah, bohužiaľ, už nepriniesol.

Napriek najtesnejšej prehre 0:1 sa za náš výkon v premiérovom finálovom súboji Slovenského pohára žiennemusíme hanbiť. Skvelú sezónu máme ešte šancu vylepšiť v ligovej súťaži. V nej nás najbližšie čaká o týždeň v sobotu domáci súboj s Ružomberkom.

Záznam zápasu

Marián Dlobík, tréner MŠK Žilina Ženy
"Dnešný duel by som rozdelil na dva polčasy. V tom prvom bol lepším tímom určite Slovan. Po zmene strán sme však ukázali diametrálne odlišný výkon a v druhom polčase sme dominovali. Cez prestávku padli v kabíne aj trochu ostrejšie slová, ale očividne to pomohlo. Dievčatá sa zmobilizovali, hrali sme odvážnejšie a viac sme súperky pressovali. Pri veľkých šanciach nám chýbal kúsok šťastia. Nastrelili sme konštrukcia brány a nemali sme dostatočný pokoj v pokutovom území. Hoci sme dobíjali bránu Slovanu, nepadlo to tam. Ku koncu sme prešli aj k systému s tromi obrankyňami, no bohužiaľ, nestačilo. Myslím si ale, že sa nemáme za čo hanbiť. Som na baby hrdý za to, čo predviedli. Chcem poďakovať aj fanúšikom, ktorí nám vytvorili úžasnú futbalovú atmosféru."
Alžbeta Kekelyová, útočníčka MŠK Žilina Ženy

"Myslím si, že prvé dejstvo nebolo z našej strany ideálne. V šatni sme si následne povedali pár slov a poriadne sa namotivovali. V druhom polčase sme úplne zmenili prístup, dali do toho všetko a ešte aj viac. Z tohto pohľadu ho určite hodnotím pozitívne. Ukázali sme bojovnosť a som na nás veľmi hrdá. Za svoj výkon môžeme mať hlavy hore. Ku gólu nám chýbalo trochu viac presnosti, keďže okrem tyče sme viackrát tesne minuli bránu. Niekedy je to jednoducho o šťastí, ktoré nám dnes neprialo. Dali sme do toho všetko, ale niekedy ani to nestačí. Takýto zápas ešte viacero z nás nikdy nehralo, takže je to pre nás veľká motivácia do ďalšej práce. Hrať pred takouto podporou bolo niečo úžasné. Všetky sme si to užili a budúci rok sme tu opäť."