Šošonky | Zhodnotenie sezóny: Výborná sezóna zakončená stupňom víťaziek
Koniec futbalového ročníka 2021/2022 nám priniesol okrem menšej "uhorkovej" sezóny aj dostatok priestoru na zhodnotenie uplynulého ročníka z pohľadu jednotlivých kategórií žltozelených.

Po dorastencoch sa tentokrát bližšie pozrieme na výkony a výsledky všetkých kategórií Šošoniek. Nedávno skončenú sezónu zhodnotili hlavní tréner Marián Dlobík, Stanislav Ceniga a Jaroslav Trnka.


ženy: finále pohára a bronz v lige

Ženy počas sezóny pozitívne prekvapovali už od jej úvodu a svoju vysokú výkonnosť si udržali až do jej záveru. S výbornými výsledkami prišli aj skvelé úspechy v podobe finále Slovenského pohára a konečného 3. miesta v lige. Ku konkrétnym fázam ročníka a spokojnosti s uplynulou sezónou nám povedal viac tréner Žien Marián Dlobík.

Príprava a jesenná časť

"Pandémia a nedohraná sezóna 2020/2021 nám svojím spôsobom pomohla. Príprava na nový ročník začala už v apríli minulého roka. Pridal sa k nám kondičný tréner Samuel Faktor a štyri mesiace drilu sa začali prejavovať od prvého kola. Vzhľadom na nový model súťaže sme vedeli, že nás čaká obrovská porcia zápasov, kde sa aj drobné zaváhania dajú odčiniť."

"Prvé kolo u nováčika z Petržalky naznačilo, že tento rok môže byť prelomový. Prvých päť kôl sme zvládli bez zaváhania a bez inkasovaného gólu. Prvá strata bodov prišla na Slovane, ale vzápätí sme doma dokázali poraziť Myjavu. Počas celej jesennej časti sme sa sústredili na defenzívu, boli sme viac zatiahnutí a zápasy sme dokázali zvládať v druhých polčasoch. Na poslednú chvíľu sme z Nitry získali talentovanú Klaudiu Tyčiakovú, postúpili sme do semifinále Slovenského pohára a jediné väčšie zaváhanie prišlo v poslednom jesennom kole na pôde Ružomberka. Zápas sme podcenili a súperovi darovali dôležité tri body.

Zimná prestávka a úvod jari

Počas krátkej zimnej prípravy sme konečne zaradili o jednu tréningovú jednotku naviac. Posilnili sme sa o skúsenú Moniku Bytčankovú, návrat ohlásila Alžbeta Kekelyová a chceli sme sa zodpovedne pripraviť na boj o titul. Paradoxne, výkonnosť niektorých dievčat počas jari nebola optimálna a viackrát som musel pristúpiť k zmenám v zostave, či zasahovať do konkrétnych hráčskych rolí na ihrisku."

"Prvý predsezónny cieľ sme poľahky splnili a prvýkrát v histórii žilinského ženského futbalu sme postúpili do finále Slovenského pohára. Dokázali sme po piatich rokoch poraziť Slovan, čo nám dodalo silu a sebavedomie pred samotným finále, ale ťarcha dôležitosti finálového zápasu sa podpísala na našom prvopolčasovom výkone. Inkasovali sme hlúpy gól, prežili viaceré šance súpera a po zmene strán sme už nedokázali pri našom tlaku vyrovnať." 

Záver ročníka

"Záver sezóny bol poznačený viacerými okolnosťami, kedy sme nemohli počítať s kompletným kádrom. Samozrejme, prišla únava, ale aj frustrácia z neúspešného finále. Posledné kolo na Národnom futbalovom štadióne sme chceli všetci zvládnuť, po výbornom výkone sme siahali na víťazstvo, ale aj s deľbou bodov bola spokojnosť. Druhý predsezónny cieľ - byť vicemajstrom - sme nesplnili, ale aj tretie miesto za majstrovskou Myjavou a Slovanom považujem za obrovský úspech."

"Počas celej sezóny pravidelne nastupovalo len 17 dievčat, majú moje obrovské uznanie a rešpekt za to, čo dokázali. Jedna hráčka však vyčnievala nad ostatnými. Erika Randová bola tou pravou kapitánkou, absolvovala najviac tréningových jednotiek, odohrala najviac minút a ako jediná hráčka zasiahla do všetkých zápasov."

"Zároveň by som sa chcel poďakovať Ladislavovi Némethovi, ktorý mi dal pred siedmimi rokmi dôveru a veril, že spoločne môžeme dokázať niečo veľké. Po prechode pod značku MŠK som dostal šancu pracovať v jednom z najlepších klubov, čo si vážim. Ľudsky a trénersky ma to posunulo. Dnes môžem povedať, že odchádzam so zmiešanými pocitmi, ale o to silnejší. Ďakujem celej žltozelenej rodine."


štatistiky

tímové

Umiestnenie v lige: 3. miesto

Počet bodov: 69 bodov (22 výhier - 3 remízy - 9 prehier)

Góly (strelené/inkasované): 72:41

individuálne

Najviac gólov: Simona Pružinská (15)

Najviac čistých kont: Janka Červíková (7)

Najviac odohratých minút: Erika Randová (2289)


WU19: budovanie a progres

Ako prechodovú by sme mohli nazvať sezónu z pohľadu družstva dorasteniek. Napriek zložitému formovaniu kádra ale Šošonky ukázali viacero výborných výkonov, o čom svedčí aj ich postup do nadstavbovej skupiny o titul. Viac prezradil v hodnotení ročníka tréner kategórie WU19 Stanislav Ceniga.

"Sezóna 2021/2022 bola náročná, nakoľko sme budovali prakticky nové družstvo. Začiatok sezóny sme sa spoznávali a učili sa spolu hrať. Postupne naše výkony stúpali, na dievčatách bol vidieť progres a stúpajúca výkonnosť. Problémom však bola šírka kádra, kedy sme často kvôli zdravotným problémom šli na zápas v počte 12 - 13 dievčat, čo nás limitovalo. Počas zimnej prípravy nás výrazne ovplyvnil vírus Covid-19 a s ním spojené dlhodobé zdravotné problémy hráčok."

"Jar bola z herného hľadiska určite lepšia ako jeseň. Zatiaľ sme sa však nedostali do stavu vyrovnanosti výkonov, jeden zápas super, no v ďalšom prišlo poľavenie. Celkovo som spokojný s výkonmi hráčok, ale samozrejme, stále je na čom pracovať a zlepšovať."

K hodnoteniu ročníka z pohľadu dorasteniek sa pridal aj dlhoročný vedúci ženského futbalu v MŠK Ladislav Németh.

"Vzhľadom na kvalitu kádra a najmä jeho početnosť baby odohrali celkom slušnú jesennú časť, keď v niektorých zápasoch k úspešnejším výsledkom chýbalo len trochu viac šťastia. Tie ale neboli pre trénera Stanislava Cenigu prioritou. Jeho základom bolo konsolidovať, dopĺňať káder družstva a predovšetkým mať pripravené hráčky pre potreby "A"- tímu žien, čo aj mnohokrát využili. Už po jeseni bola štvrtá priečka v tabuľke adekvátna podmienkam a situácii v družstve."

"Toto postavenie sa potvrdilo aj na jar, keď dorastenky skončili na celkovom štvrtom mieste. To im zaručilo spolu so žiačkami postup do nadstavby, no tam bola prevaha družstiev zo západu evidentná a odzrkadlilo sa to aj na výsledkoch. Celkovo z toho teda bolo šieste miesto. Potešil však progres a zlepšenie futbalovej kvality u viacerých hráčok."


štatistiky

tímové

Umiestnenie v lige: 6. miesto (nadstavbová skupina o titul)

Počet bodov: 24 bodov (6 výhier - 6 remíz - 12 prehier)

Góly (strelené/inkasované): 54:68

individuálne

Najviac gólov: Zuzana Dietrichová (8)

Najviac čistých kont: Katarína Smatanová (4)

Najviac odohratých minút: Rebeka Časnochová (1564)


WU15: dominancia a tretie miesto

Príjemným prekvapením bol aj futbal zo strany žiačok, ktorý im okrem bodov priniesol v konečnom účtovaní aj bronzové medaily. Ich dominancia na strednom Slovensku sa síce v konfrontácii so západom zmenšila, no celkovo dokázali, že ich kvalita a chcenie je na vysokej úrovni. V podobnom štýle videl ročník aj tréner WU15 Jaroslav Trnka.

"Práve ukončenú sezónu 2021/22 musím zhodnotiť ako veľmi úspešnú. V základnej časti sme odohrali zápasy, v ktorých dievčatá dominovali. Zaslúžene sme sa dostali na finálový turnaj o Majsterky Slovenska, odkiaľ sme si priviezli bronzové medaily."

"Už jesenná časť naznačovala, že v kádri sa stretli dievčatá, ktoré po futbalovej stránke boli na veľmi dobrej úrovni. Začiatok súťaže bol ovplyvnený vírusom Covid-19, čo sa odzrkadlilo aj na počte dievčat v tréningovom procese a následne aj v zápasoch. Postupne sa to ale vrátilo do normálu a výrazne sa zlepšila aj dochádzka. Najmä s tréningovým procesom som bol spokojný, keď na tréning dochádzalo veľa dievčat. V jarnej časti sme na to nadviazali, prišli aj nové dievčatá a zapracovali sa postupne do družstva."

"V nadstavbovej časti, v ktorej sme sa stretli s družstvami zo západu, bolo vidieť, že zápasy mali omnoho lepšiu kvalitu, čo sme potrebovali a dievčatá sa v nich mohli porovnať. Záver sezóny nás nezastihol práve v najlepšej forme, keď sme sa trápili predovšetkým vo finálnej časti a v zakončení. Prišli aj zápasy, v ktorých sme sa nedokázali strelecky presadiť. Tieto stretnutia nám ukázali, na čo by sme sa mali zamerať v nastávajúcej sezóne."

"Všetky dievčatá musím za celú sezónu pochváliť a poďakovať im za prístup, ktorý ukázali v tréningovom procese alebo v samotných dueloch. Myslím si, že odchádzajúce dievčatá, ktoré prechádzajú do juniorskej kategórie, nebudú mať problém so začlenením sa. Do družstva postupne prichádzajú nové dievčatá, u ktorých vidím veľkú motiváciu a chuť hrať futbal, čo ma veľmi teší."


štatistiky

tímové

Umiestnenie v lige: 3. miesto (finálový turnaj o majsterky Slovenska)

Počet bodov: 60 bodov (20 výhier - 0 remíz a 6 prehier)

Góly (strelené/inkasované): 143:27

individuálne

Najviac gólov: Daniela Michalcová (18)

Najviac čistých kont: Sabína Rabčanová (11)


Facebook