Jeseň v Akadémii MŠK: dorastenky zimujú prvé, žiačky štvrté
Do Akadémie MŠK spadajú aj tri ženské tímy - žiacky, dorastenecký a seniorský. Teraz sa pozrieme na to, ako sa počas jesennej časti darilo žiačkám, ktoré vedie tréner Jaroslav Trnka a dorastenkám na čele so Stanislavom Cenigom.

dorastenky

I. liga dorasteniek je po prvej polovici sezóny mimoriadne vyrovnaná, veď naše hráčky majú pred štvrtým tímom tabuľky iba trojbodový náskok. O tom, že zverenky trénera Stanislava Cenigu budú zimovať na prvom mieste, rozhodol posledný jesenný zápas, v ktorom baby zdolali Banskú Bystricu presvedčivo 5:1.

Jesenná bilancia: 10    7    1    2    44:14    22 bodov | 1. miesto


Prvú polovicu sezóny sme ukončili na prvom mieste. Ako sa rodilo súčasné tabuľkové postavenie, pán tréner?

"Jesennú časť ako celok hodnotím pozitívne, aj keď začiatky neboli najlepšie. V prvom kole sme prehrali nešťastne v Topoľčanoch a nevedeli sme zbaviť takej deky, ktorá na nás padla. Zlom nastal v 4. kole v Trenčíne, kde sme síce prehrali 4:2, ale vzhľadom na priebeh, kedy bolo už v 10. minúte 3:0, sme sa nakopli a odohrali sme výborný zápas. Od tohto zápasu sme ostatných 6 duelov vyhrali so skóre 33:4 a dostali sme na prvé miesto po jesennej časti."

V tréningoch sa s dievčatami pracuje možno trochu inak ako s chlapcami. Ako to bolo v tomto prípade?

"Začiatok prípravy bol ťažký, pretože boli prázdniny a veľa dievčat sa nemohlo pravidelne zúčastňovať. Ako sa začal školský rok, začalo na tréningy chodiť viac dievčat, čo sa odzrkadlilo aj na našej hre, ktorá postupne gradovala, čoho dôkazom bol náš posledný zápas proti dovtedy neporazenej Banskej Bystrici. K zápasom dievčatá pristupovali s nasadením, ale hlavne s nadšením." 

Tabuľka je najmä na čele vyrovnaná. Čo bude podstatné v jarnej časti?

"Sezóna sa pre nás zatiaľ vyvíja dobre. Dúfam, že v jarnej časti budeme pokračovať v našich výkonoch a pokúsime sa pobiť o prvé miesto aj po skončení sezóny. Dôležité bude, aby sme pristúpili zodpovedne k tréningovému procesu a po kvalitnej zimnej príprave boli pripravení na jarnú časť, v ktorej nás čaká 11 náročných duelov. Súťaž je veľmi vyrovnaná čaká a nás ťažká úloha potvrdiť umiestnenie po jeseni."

Cesta za úspechmi nebýva jednoduchá. Inak to nebolo ani pri vašom tíme...

"Ako v každého, ani nás nejaké problémy neobišli, ale myslím si, že sme sa s nimi dokázali vyrovnať a vyriešiť ich. Za jediný problém považujem vážne zranenie Martiny Ukropovej, ktoré si vyžaduje dlhodobú liečbu. Týmto jej prajem skoré uzdravenie."

Ako sa budú dorastenky chystať na druhú polovicu sezóny?

"Zimnú prípravu štartujeme 9. januára v Strážove. Zúčastníme sa na halovom turnaji v Trenčíne. Momentálne máme potvrdené 5 prípravných zápasov, a to s kvalitnými celkami, ako napríklad Spartak Trnava, Slovan Bratislava, Baník Ostrava, MFK Liptovský Mikuláš. Generálku pred jarnou časťou absolvujeme proti Ružomberku."


žiačky

Solídne sa darí aj žiačkam. Tie pod vedením Jaroslava Trnku síce neukončili jeseň na prvom mieste, ale vybojovali peknú 4. priečku.

Jesenná bilancia: 10    5    2    3    50:19    17 bodov | 4. miesto.


Pán tréner, aké spomienky sa vám vynárajú pri pohľade na jesennú časť?

"Jesennú časť sezóny 2019/2020 nemôžem hodnotiť inak ako kladne. Jediná vec, ktorá má mrzí je, že pri pohľade do tabuľky nám patrí "až" 4.miesto. Dievčatá by si za svoj prístup k zápasom, bojovnosťou a postupným zlepšovaním výkonov určite zaslúžili lepšie umiestnenie. Faktom je, že okrem úvodných dvoch zápasov, sme ostatné odohrali s dievčatami ročník narodenia 2006-2008, takže sme nastupovali do zápasov proti súperovi, ktorý mal v mužstve niekedy aj polovicu hráčok s ročníkom narodenia 2005. Boli to fyzicky vyspelejšie dievčatá, proti ktorým sa hralo ťažko, ale musím pochváliť naše dievčatá, že sa s tým vyrovnali. Je to prísľub do ďalšej sezóny, že v nej budeme mať silný ročník a verím, že sa to odzrkadli aj na ihrisku v predvedenej hre a vo výsledkoch."

Pozdával sa vám prístup hráčok k svojim povinnostiam?

"Musím vyjadriť trošku sklamanie z dochádzky, ale na druhej strane to aj plne chápem, že účasť na tréningoch je ovplyvnená školskými povinnosťami. V období letných prázdnin prišlo na tréning aj 23 hráčok, ale v priebehu školského roka to bolo omnoho menej. Za prístup k zápasom musím dievčatá len a len pochváliť. V každom jednom zápase som u dievčat videl, že ich futbal baví, hrali ho s radosťou a chceli potešiť seba aj rodičov na tribúne."

Aké ciele ste stanovili do jarnej časti?

"Prvoradým cieľom v tejto vekovej kategórií dievčat je zlepšovanie technickej úrovne jednotlivých dievčat a zdokonaľovanie práce s loptou. V odohratých zápasoch nám nechýbala bojovnosť a chuť zvíťaziť, ale chýbala mi u dievčat práve tá práca s loptou. Na tomto chceme v jarnej časti viac pracovať. Pri pohľade do tabuľky je zrejmé, že Trenčín obsadí 1. miesto, ale o 2. miesto sa chceme určite pobiť. Našou snahou je pripraviť dievčatá na prechod do vyššej kategórie čo najlepšie. Aby boli pripravené po technickej aj fyzickej stránke, aby nemali strach a problém naskočiť do náročnejšieho tréningového procesu. Máme tréningy v rovnaký deň aj v rovnaký čas s dorastenkami a tam sa občas snažíme zapájať naše staršie dievčatá aj do tréningu dorasteniek."

Čo sužovalo váš tím počas jesene?

"Veľkým problémom v jesennej časti bolo to, že ako klub máme málo vlastných hráčok, s ktorými by sme mohli odohrať zápasy bez pomoci z iných klubov. Väčšina dievčat má striedavý štart, takže pred každým zápasom som odkázaný na vyžrebovanie zápasov z oblastných, alebo krajských futbalových súťaží, kde nastupujú naše dievčatá a na ich ochote reprezentovať náš klub. Preto musíme sledovať rozpis súťaží a riešiť posuny hracích časov. Veľa zápasov sme kvôli tomuto museli odohrať v strede týždňa, čo cez školský rok nám robilo veľký problém."

Čo čaká a neminie žiačky počas zimnej prípravy?

"Zimnú prípravu začíname 9. januára. Už teraz máme v pláne prípravné zápasy s takými mužstvami ako je Slovan Bratislava, Baník Ostrava, MFK Ružomberok, Inter Bratislava. Jesennú časť sme ukončili turnajom v Senici, kde sme si urobili dobré meno našou hrou a dostali sme od usporiadateľa pozvánku na medzinárodný turnaj za účasti českých a slovenských tímov ako sú Sparta Praha, Slávia Praha, Pardubice, Slovan Bratislava, AS Trenčín. V januári a vo februári sa naše dievčatá zúčastnia na halových majstrovstvách. Dievčatá z WU13 už postúpili do finálových bojov, na kategóriu WU15 čaká ešte 2.kolo, prípadne 3.kolo a finále. Držím im palce."

Facebook