Bláznivá desaťgólová prestrelka s Bystricou, MŠK - Dukla 6:4
piatok 17. 3. 2023 od 18:30
6:4(1:2)
MŠK Žilina - MFK Dukla Banská Bystrica
Góly: 7. a 78. Kaprálik, 58. D. Javorček, 61. Jambor, 74. Bari, 90.+ Galčík - 73. a 78. Balić, 17. Gorosito, 23. A. Slávik
ŽK: 90. Kaprálik - 45.+ Záhumenský, 47. Richtárech, 54. Pišoja, 62. Uhrinčať, 69. Gorosito

Fauly: 12:19

Belko (40. M. Slávik) - Leitner, Minárik, Nemčík - Kopásek (46. D. Javorček), Gidi (86. Kopas), Iľko (46. Sauer), Bari - Kaprálik, Jambor, Ďuriš (68. Galčík)

MFK Dukla Banská Bystrica
Hruška - Uhrinčať, Gorosito, Záhumenský - A. Slávik, Richtárech, Balić, Ľupták, Pišoja - Rymarenko, Franko (88. Jackuliak)

Po vydarenom vstupe do nadstavby čakal na žltozelených premiérový domáci duel v skupine o titul. Dobrý začiatok prvého polčasu, no zlý koniec. Šošoni sa totiž rýchlo dostali do vedenia, no gól nás ako keby uspal a Bystrica prebrala iniciatívu, čo korunovala dvomi gólmi. To však nebolo zďaleka všetko v tejto gólovej prestrelke. Po zmene strán sa totiž roztrhlo vrece s gólmi, našťastie viac do brány hostí. V zápase "bez obrán" sa diváci rozhodne nenudili, a tak hynkovci napodobnili susedov zo zimného štadióna, na ktorom padol dokonca menší počet gólov, a hokejovým výsledkom si pripísali tri body aj v 2. kole skupiny o titul.

Derby proti Bystrici predchádzala gratulácia a pamätný dres nášmu bývalému brankárovi Ivanovi Žiakovi, ktorý sa ešte v závere minulého roka dožil okrúhleho životného jubilea. Následne sa už mohol začať duel, v ktorom tréner Jaroslav Hynek urobil oproti výhre na Slovane niekoľko zmien v zostave. Do základe sa vrátil v obrane Ján Minárik, v strede poľa nastúpil od začiatku Patrik Iľko a vpredu zas Timotej Jambor.

Duel po úvodných, zoznamovacích minútach nabral spád. A to doslova, keď sa v 7. minúte rozbehol od polovice ihriska Adrián Kaprálik a jeho chytiť je priam nemožné. Kapo unikol po pravom krídle a jeho zakončenie pod brvno bolo nechytateľné - 1:0. Napodobniť sa ho snažil v 12. minúte z priameho kopu Timotej Jambor, Hruška si tentokrát postrážil svoju ľavú tyčku. Ten sa dostal do zakončenia aj po štvrťhodine hry, jeho projektil pravačkou sa ale nezmestil medzi tri žrde. Prišlo tak vyrovnanie súpera, keď priamy kop prepadol na zadnú tyč, kde to Uhrinčať vrátil do ohňa na Gorosita a bolo vyrovnané. Gól súpera nás nielen schladil, ale poriadne rozladil. V 23. minúte využil našu slabšiu chvíľku v obrane Adrián Slávik, ktorý oklamal dvojicu obrancov MŠK a Dukla po peknom góle razom viedla. Hostia ožili a Rymarenko pálil v ďalšej príležitosti. Síce netrafil, ale Belko si pri ňom privodil drobné svalové zranenie. Krívajúc tak ešte niekoľko minút pokračoval. My sme mohli a mali vyrovnať, Jambor nabil Kapovi, no ten z päťky vyprášil rukavice Hrušku. Belo sa činil po výpade Franka, no po tom už musel nútene striedať. Miesto prepustil Matejovi Slávikovi, ktorý si tak odbil ligovú premiéru v žltozelenom. Otupení dvomi gólmi sme sa snažili do prestávky vyrovnať, no nepodarilo sa to niekoľkých centroch ani po strele Gidiho.

Na nepriaznivý stav reagoval domáci realizačný tím dvojitým striedaním, na ihrisko sa dostal Dominik Javorček a Mário Sauer. V našej sieti skončila lopta aj v 50. minúte, pre ofsajdové postavenie však gól platiť nemohol. Bombu Jambora s námahou vyrazil Hruška v 53. minúte, stále sme tak dobiehali jednogólové manko. Šošoni asi dostali cez polčas príkaz strieľať z diaľky, lebo to pálili často aj spoza šestnástky. Jambor znova takmer polámal ruky Hruškovi, ktorý znova boxoval. Aktívna pasáž bola korunovaná našim vyrovnávajúcim gólom v 58. minúte. Milimetrovú prienikovú prihrávku od Gidiho si ideálne prebral Kaprálik, ktorý to pred bránu posunul na agilného Dominika Javorčeka a ten svojím dôrazom strelil gól aj v druhom nadstavbovom kole - 2:2. Aj nám sa podarila rýchla otočka skóre, ofsajdová pasca Dukle nezaklapla, Jambor postupoval sám na bránu, a hoci mohol ešte prihrávať, strelou po zemi to zobral na seba a poslal nás do vedenia - 3:2. Zaujímavá pasáž pokračovala pokutovým kopom súpera, predchádzala mu však ruka bystrického útočníka pri spracovaní lopty, a tak sa jedenástkový verdikt zrušil. Matej Slávik pôsobil v bráne nenápadne, no viackrát podržal náš tím. V 73. minúte ale nemal nárok na prízemné zakončenie Balića a začínalo sa odznova. Dlho však netrval remízový stav. Kristián Bari totiž kľučkami vyškolil obranu Dukly a sám pred Hruškom pravačkou nezaváhal - 4:3. A to si ešte Kapo schoval jeden gólový únik na 78. minútu. Tentoraz z ľavej strany si rýchlou kľučkou prehodil loptu na ľavačku a znova na bližšiu žrď rozveselil vyše tisícku fanúšikov po piatykrát - 5:3. Bláznivý duel pokračoval, Slávik napravil svoje zaváhanie a Rymarenka pri samostatnom úniku vychytal. Aj on však kapituloval po druhýkrát a znova od Balića. Ten nekompromisne uložil loptu pod brvno, a tak sa hralo do záverečných minút. A hralo sa v poriadnej intenzite, výpady Kaprálika dvíhali fanúšikov zo sedadiel. Kapo išiel za hetrikom, no sily mu pri toľkých šprintérskych súbojov ubúdali. A tak sa činil Roland Galčík, ktorý napodobnil rýchlosťou svojho kolegu a bombou pod brvno v nadstavenom čase stanovil konečný výsledok na 6:4.

Nielen pred Šošonmi, ale pred celou ligou je budúci víkend reprezentačná prestávka. Po nej sa predstavíme v nedeľu 2. apríla v Dunajskej Strede.

"Hoci stále od hráčov vyžadujeme isté veci, pri takto rozbehnutom zápase je to pre nich určite náročné dodržiavať. Všetky tímy sa chcú pred potencionálnym play-off o Európu dostať čo najvyššie, a tak hrajú otvorene a vysokým pressingom, a tak sa dostávame do situácií, ktoré by inak nevznikli. Takéto duely majú potom úplne inú energiu. Bolo to po celý čas naozaj hore-dole a nakoniec sme si mohli odfúknuť, aspoň čo sa týka výsledku. Dali sme viac gólov a vyhrali sme, ale aby sme mohli hrať zápasy, v ktorých budeme pokojnejší na lopte aj celkovo, tak do toho musíme dať viac. V prvom polčase sme si s tlakom súpera nevedeli dať rady, Bystrica sa dostala do vedenia a my sme sa nevedeli presadiť. Som veľmi rád, že nám v tomto pomohli striedania Sauera a Javorčeka, ktorí doniesli výbornú energiu a nastavenie. To bolo presne to, čo sme potrebovali. Vstup do druhého dejstva tak bol skvelý. Zbytočne sme to však dovolili súperovi zdramatizovať, no aj oni mali svoju kvalitu. Nemohli však veľmi striedať a mali viacero kariet, čo podľa mňa ovplyvnilo duel najmä v závere v náš prospech. Našťastie sme to už zvládli do víťazného konca. Pre diváka to bol určite skvelý súboj, ale pre nás je to zase mnoho materiálu na ďalšiu prácu. Stále máme na čom makať. Verím, že chalani sa z reprezentácií vrátia s chuťou pracovať ďalej."
Mário Auxt, asistent trénera MFK Dukla B. Bystrica
"Dnešný zápas bol určite pre divákov ako stvorený. Domáci išli do vedenia, my sme v prvom polčase výsledok otočili. V druhom polčase sme chceli zostať aktívni, súper sa nám však výbornými nábehmi dostával za chrbát a individuálnymi akciami potrestal naše chyby. Zápas sa mohol skončiť aj 5:5, bohužiaľ, sme ho však prehrali."
Timotej Jambor, útočník MŠK Žilina

"Emotívny a gólový zápas, ktorý sa len tak často nevidí. Pozitívnu emóciu striedala negatívna, raz sme boli hore, raz dole. Súboj mal poriadne grády. Vďakabohu, že sa to na konci otočilo na našu stranu a zvíťazili sme. Celý prvý polčas sme podľa mňa nehrali dobre, pred ich gólmi, ani po nich. Bystrica bola na nás dobre pripravená a asi kým jej stačili fyzické sily, tak vyzerala lepšie ako my. Po zmene strán, prestriedaní a pokynoch trénera sa podľa môjho názoru naša hra zlepšila, dobre sme to uchopili a zaslúžene sme vyhrali. Rozdiel bol predovšetkým v zlepšenom pohybe a vo fyzických silách, ktorých sme mali viac aj kvôli oslabenej lavičke súpera. V závere duelu však už mal každý z nás dosť, hralo sa neustále hore-dole a tempo zápasu bolo naozaj vysoké. Každý si tak siahol na dno síl. Určite sme spokojní, že sme vyhrali už štvrtýkrát po sebe, dnes mala síce slabšie stretnutie naša defenzívna časť, no potiahla to pre zmenu ofenzíva. Verím, že víťaznú šnúru natiahneme aj po reprezentačnej prestávke."