Góly: 10. Agyiri - 3. Rusnák, 45.+ Stojchevski
ŽK: 90.+ D. Javorček, 90.+ Addo (obaja MŠK Žilina)
Rozhodca: Savović - Djikanović, Radulović
FCI Levadia Tallinn
Vallner - Tur, Heitor (67. Kirss), Fomba (87. Zakarlyuka), Schjønning-Larsen - Ainsalu, Peetson (C), Mavretić - Agyiri, Bessala (45. Vassiljev), Yakovlev (67. João Pedro)

Belko - Minárik, Stojchevski, Nemčík (C) - Rusnák (88. Adang), Gidi, Sauer (73. D. Javorček), Bari - Ďuriš, Jambor (73. Myslovič), Essomba (60. Addo)

Aj odvetný duel 1. kvalifikačného kola Konferenčnej ligy UEFA priniesol gólový úvod. Tentokrát však nie iba na našej strane, ale tešil sa aj súper. Úvodné presné zásahy dali stretnutiu ešte väčší spád. Aktívnejší a dôraznejší boli domáci, vyše dve tisícky v A. Le Coq Aréne hnali Levadiu za vedúcim gólom, ten však prišiel na našu radosť s poslednou akciou prvého dejstva do brány Estóncov. Gól nám vlial sebavedomia aj po zmene strán, kedy sme domácich eliminovali oveľa lepšie a umnejšie si strážili náskok. V druhom polčase už góly nepadli, no Žilinčanom to neprekážalo.

Totožná výhra 2:1 znamená postup a meranie síl v 2. predkole proti belgickému Gentu.

S PERMANENTKOU AJ NA DRUHÉ PREDKOLO PROTI GENTU

Hynkovci, ktorí vybehli v Aréne A. Le Coq v zlatých dresoch, sa museli v Estónsku zaobísť bez zraneného Adriána Kaprálika. Toho na krídle nahradil Loic Essomba. V strede poľa dostal prednosť Mário Sauer pred Xavierom Adangom.

Za ideálneho futbalového počasia i teploty sa v Estónsku začalo bez ostychu. Domáci ihneď nebezpečne odcentrovali, my sme však udreli gólovo. Vôbec prvá akcia na polovici Levadie skončila gólom. Loic Essomba na pravom krídle posunul loptu na rozbehnutého Matúša Rusnáka, od ktorého všetci očakávali prudký center do ohňa. Rusky však prekvapil všetkých, zasekol si obrancu, ľavačkou si naviedol loptu na stred a prekonal Vallnera - 0:1. A mohlo byť ešte veselšie, v 9. minúte bol brankár domácich príliš vysoko, Jambor to ihneď skúšal ďalekonosným pokusom, mieril ale ďaleko vedľa. Gólová odpoveď Levadie na seba nenechala dlho čakať, zdanlivo stratenú loptu získali domáci v rohu ihriska, spätnou prihrávkou našli Agyiriho a ten s prispením tyče rýchlo vyrovnal. Estónci vysoko napádali našich defenzívnych hráčov, ktorí sa tak museli mať na pozore. Výborný obranný sklz predviedol v 17. minúte Andrej Stojchevski, ktorý zastavil ako náš posledný brániaci hráč unikajúceho Agyiriho. Prehrávali sme osobné súboje, čo nás pochopiteľne dostávalo pod menší tlak. Vydýchli sme si po rohovom kope Levadie z 21. minúty a zabudnutom Fombovi na zadnej tyči. Africký zadák našťastie v páde zakončil mimo našej svätyne. Belko vytiahol výborný zákrok v 33. minúte, kedy center aktívneho Yakovleva prepadol na zadnú tyč, Bessala nechal vyniknúť Belove rukavice. Hynkovci čakali na šancu a tá sa črtala v 35. minúte, kedy Essomba vystihol domácu rozohrávku, tiesnený sa však na strelu už nezmohol. Vybojoval však rohový kop, po ktorom to rovnako vyzeralo nádejne. Signál zakončil jeden z najlepších na ihrisku - Sammy Gidi bez dostatočnej razancie i presnosti strelou mimo. Keď sa už zdalo, že prvom polčase sa pôjde do kabín za vyrovnaného stavu, Šošoni udreli z rohového kopu. Na center Maja Sauera ideálne vyskočil na prednej tyči Andrej Stojchevski a hlavou to upratal do brány domácich - 1:2. Gól do šatne ako vyšitý.

Po rozbehnutí druhého dejstva patrila prvá strela žltozeleným. Bari si to naviedol na silnejšiu ľavú nohu, jeho projektil spoza šestnástky letel nad brvno. Zasahovať musel Belko po hlavičke Ainsalua, s prehľadom ju skryl v rukaviciach. Oveľa náročnejšie to mal v 57. minúte po priamom kope domácich, poriadna trma-vrma nastala po centri Agyiriho, neprehľadnú situáciu vyriešil až istý zákrok nášho gólmana. Po hodine hry prišlo naše prvé striedanie, tvrdými osobnými súbojmi skúšaného Essombu nahradil ďalší Afričan Henry Addo. Našu lepšiu pasáž sme mohli pretaviť do tretieho gólu, 65. minúta a priamy kop Bariho však skončil iba v náručí pripraveného Vallnera. Ten sa vyznamenal aj pri peknej krížnej strele Jambora, ktorú vytesnil mimo. Svoje kvality predviedol aj Belko, agilný Agyiri pálil pod brvno, Belo to vyškriabal na roh. S pribúdajúcimi minútami narastala aktivita domácich, pribudla aj ďalšia nebezpečná hlavička Fombu, ktorý znova našťastie nemieril do priestoru brány. Ďalším nebezpečným akciám Tallinnu sme odolali, a tak sme po domácom triumfe 2:1 zdolali Levadiu rovnakým výsledkom aj na ich pôde.

Výhra v Estónsku znamená náš postup do 2. kvalifikačného kola, v ktorom budeme čeliť belgickému KAA Gent. Prvý duel je na programe vo štvrtok 27. júla o 20:00 hod. na pôde súpera, odveta je pod Dubňom naplánovaná na štvrtok 3. augusta rovnako o 20:00 hod. Vstupenky budú čoskoro v predaji, budeme vás okamžite informovať.

Curro Torres, tréner FCI Levadia Tallinn
"Emócie nie sú dobré, ale som na svojich hráčov veľmi hrdý. Myslím si, že prvý polčas bol veľmi, veľmi dobrý. Druhý polčas bol normálny - Žilina hrala trochu nižšie, čo bolo pre nás ťažké. Myslím si, že v tomto zápase sme boli lepší. Pamätám si, že mali iba jednu strelu a štandardné situácie. Levadia mala v zápase viac šancí na skórovanie. Je normálne, že v šatni vládne veľké sklamanie, ale myslím si, že hráči odviedli dobrú prácu. Žiaľ, prehrali sme a emócie nie sú dobré. Teraz je veľmi dôležité, aby si hráči oddýchli, v nedeľu nás čaká ďalší zápas a my sa musíme sústrediť na ligu."
„Dnes sme chceli hrať vysoko, pressovať, no po 20 minútach sme to museli prehodnotiť a presunúť sa do stredného bloku, aby sme boli všade bližšie. Levadia nás svojou skúsenosťou, postavením a presnosťou v kombinácii dokázala prehrávať. Rýchle prechody mali naozaj nebezpečné a iba vďaka ich neefektivite sme v úvode držali dobrý výsledok. Gól do šatne nám pomohol a do druhého polčasu sme mohli ísť o niečo viac pokojnejší. Cieľom bolo byť kompaktnejší, tlačiť to do stredu ihriska a udržať ich v bezpečnej vzdialenosti. Myslím si, že sa nám to aj podarilo a nakoniec sa súper uchýlil k dlhým loptám. Na našej strane bola vidieť aj určitá nervozita, že hráme o veľa. Najmä v prechodovej fáze do útoku sme mohli byť presnejší. Postup si naozaj ceníme, keďže svetový futbal sa veľmi vyrovnáva. Každý tím dáva do prvého kola všetko, chce postúpiť ďalej a chce dosiahnuť nejaký úspech. Nám sa to podarilo vybojovať lepšou efektivitou ako súper, čo si prajeme aj do ligovej sezóny. Máme sa však aj dnes z čoho poučiť a byť v ďalšom stretnutí opäť lepší. Na Gent sa tešíme, do veľkej miery to bude aj o nich, ako sa na nás pripravia, ale nemyslím si, že by nás taký dobrý tím podcenil. Určite vedia, že aj my vieme hrať futbal a dobre si nás naštudujú. My budeme mať možnosť vyskúšať náš mladý tím proti takémuto veľkému klubu a zistiť, čoho sme schopní.“
Tomáš Nemčík, kapitán MŠK Žilina

„Rovnaký výsledok, no iný, skôr opačný priebeh zápasu ako doma. V prvom polčase na nás vyrukovali so systémom, na ktorý sme ťažko reagovali. Prvý gól nám pomohol, no vyrovnanie nás, naopak, akoby oťapilo a súper sa dostal na koňa. Je super, že sme to ustáli a do prestávky neinkasovali. Paradoxne udreli sme my gólom do šatne a cez polčas sme si povedali, ako chceme hrať a brániť. Myslím si, že sme to potom aj dobre plnili. Dá sa povedať, že sme boli kompaktnejší, mali sme menšie medzery, k čomu pomohlo aj to, že sme menej napádali ich kvalitnú rozohrávku. Zatvorili sme to a s tým už mali problémy. Sme veľmi radi, že sme v oboch zápasoch uspeli a môžeme sa tešiť z postupu. Gent sme všetci mali niekde vzadu v hlavách a teší nás, že si teraz môžeme zmerať sily s ďalším top európskym súperom.“