Góly: 21. Haraguchi, 43. Doekhi, 80. Behrens - 27. Jambor (pok. kop)

Rohy: 7:3

Ofsajdy: 9:0

Fauly: 11:5

1. FC Union Berlin
Rönnow – Trimmel, Doekhi, Knoche (76. Leite), Baumgartl (46. Jaeckel), Ryerson (46. Gießelmann) – Haraguchi (68. Öztunali), Kemlein (68. Möhwald), Haberer – Skarke (68. Pantovic), Siebatcheu (61. Behrens)

Belko - Minárik (C) (46. Leitner), Stojchevski (46. Kopas), Nemčík (61. Ndjeungoue) - Rusnák (46. Kopásek), Gidi (46. Anang), Iľko (46. Sauer), Bari - Kaprálik, Jambor (61. Krstić), Essomba (46. Owusu)
Kalendárny rok 2023 a zápasový program zimnej prípravy odštartovali futbalisti MŠK Žilina na trávniku bundesligového Unionu Berlín. V hlavnom meste Nemecka sme pred viac ako tri a pol tisícovou návštevou hrali s domácimi vyrovnanú partiu, pričom počtom vyložených šancí sme boli aktívnejší. Na ukazovateli skóre však po prvom polčase viedli Nemci. So zmenou strán upadla útočná aktivita oboch celkov, čo sa odzrkadlilo iba jediným presným zásahom Unionu, ktorým domáci pečatili svoju výhru.

Už v tradičnom rozostavení 3-4-3 si kapitánsku pásku na stopérskej pozícii navliekol na rukáv po dlhej absencii Ján Minárik. Na krajného obrancu sa vrátil po menšom zranení aj Matúš Rusnák a na krídle dostal príležitosť od začiatku Loic Essomba. Pre drobné zranenia však nútene chýbala trénerom dvojica Dávid Ďuriš a Roland Galčík, ktorá do Nemecka necestovala.

Úvodné chorále domácich tribún nás nevyľakali, s domácimi sme držali krok a prvé minúty boli vyrovnané. Vzruch nastal až v 8. minúte, kedy sme chybovali v rozohrávke, čoho výsledkom boli strely domácich - najskôr zoči-voči Belkovi neuspel Siebatcheu, z dorážky netrafil bránu Kemlein. Odpoveď žltozelených prišla po brejku z pravej strany, do brankára domácich zakončoval Timo Jambor, ktorý smolne zobral loptu lepšie postavenému Aďovi Kaprálikovi. Ten pálil onedlho z väčšej diaľky, znova iba do pripraveného Rönnowa. Neujala sa ani strela Sammyho Gidiho, ktorému sa otvoril priestor pred šestnástkou domácich. Dobré znamenie však bolo, že sme sa Unionu vyrovnali a mohli sme ísť do vedenia. Essomba sa ešte nepretlačil do zakončenia, Kaprálikova hlavička však volala po góle. Sám na päťke ale neumiestnil center Bariho medzi tri žrde. Ako sa hlavičkuje, ukázal v 21. minúte Haraguchi, ktorý si našiel miesto medzi našimi stopérmi a poslal domácich do vedenia. Tešili sme sa aj my, skvelú kombináciu vo vnútri šestnástky vymyslela dvojica Jambor-Kaprálik, Kapo sa dostal až pred gólmana, kde bol faulovaný samotným brankárom a kopali sme penaltu. K nej sa postavil Jambor a bezpečne vyrovnal strelou pod brvno - 1:1. Oslavou gólu zabrnkal na nervy domácim fanúšikom a ešte viac ich mohol nahnevať Kaprálik, ktorého vysunul Gidi. Rönnow skorým vybehnutím vytlačil loptu na rohový kop. A šancí na strane hynkovcov neubúdalo, po priamom kope a signáli sa dostal k lopte Andrej Stojchevski, ktorý však napol iba bočnú sieť. Union pohrozil Skarkem, síce vystrelil, ale mimo. Smolný gól do šatne sme inkasovali pred prestávkou, kedy po rohu a teči jedného z našich hráčov putovala lopta za bezmocného Belka, čím sme šli do kabín s jednogólovým mankom.

Do druhého polčasu sme nastúpili so šesticou čerstvých chalanov, domáci striedali dvakrát. Hnali sme sa vyrovnaním, aktívny Jambor sa dostal za obranu, nemieril zle, no Rönnow vychytal jeho prízemnú strelu. Striedaniami trochu upadlo tempo, navyše pri prudkom daždi to bolo náročné. Belko sa vyznamenal v 65. minúte, kedy zlikvidoval pokus domáceho útočníka, ktorý sa na neho rútil sám. Šancí celkovo po zmene strán ubudlo, preto stojí za zmienku aj pokus domáceho Kemleina na zadnej tyči mieriaceho iba vysoko nad. Náznak prečíslenia sa nám rysoval v 75. minúte, Benson ale nepretlačil loptu skrz presilu v červeno-bielom. Veľa priestoru dostal stredom poľa Öztunali v 77. minúte, včas však stihol vystúpiť Leitner. To už ale neplatilo o tri minúty, kedy sme chybným odkopom dali šancu Unionu na nebezpečnú kombináciu. Ten to po rýchlej narážačke a zakončení pod brvno aj zužitkoval na tretí gól. Behrens bombou pridal poistku pri výhre domácich. Späť do zápasu nás mohol vrátiť Bari, tečovaná strela znamenala iba rohový kop. Naopak, štvrtý gól mal na kopačke aktívny Öztunali, loptu si ale hodil ďaleko a Belo ju sklzom odkopol do bezpečia.

Vyrovnanou partiou (najmä v prvom polčase) a predovšetkým cennou skúsenosťou proti piatemu celku Bundesligy odštartovali žltozelení zimnú prípravu. Z Berlína tak cestujeme s prehrou 1:3, pričom domáci vyhrali v príprave všetkých šesť stretnutí. O týždeň štartujú jarnú časť najvyššej nemeckej súťaže proti Hoffenheimu.

Šošoni sa ihneď po stretnutí vracajú na Slovensko, kde pokračujú v tréningovom cykle a aj v prípravákoch. Prvý domáci duel nás čaká už v stredu proti lídrovi II. ligy. z Prešova.

Urs Fischer, tréner 1. FC Union Berlín
„V defenzíve sa mi v prvom polčase všetko nepáčilo, neboli sme dostatočne konzistentní. A lepšie riešenia sme mohli nájsť aj v hre smerom dopredu. Budúcu sobotu uvidíme, kde naozaj sme.“
Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina
"Stále hovoríme o potrebe skúseností, no a práve takéto zápasy nám ich môžu dať najviac. To, čo sme od duelu očakávali, sa nám aj naplnilo. Z pohľadu výsledku sme v každom polčase prehrali o gól, čo je prijateľné. Navyše, v oboch dejstvách sme mali dobré šance, ktoré sme mohli využiť. Súper bol, naopak, takmer maximálne efektívny. Po zmene strán im chytil jasný gól Belko a inak sme ich držali na dištanc. V defenzívne sme ukázali viacero dobrých vecí, na ktorých sme pracovali. Taktiež sme, až na jednu štandardku, ubránili všetky takéto situácie súpera, celkovo jeho veľkú zbraň. Z veľkej časti sme pôsobili tak, ako sme si povedali a ako sme chceli proti Unionu hrať. Taktiež sme zachytili zmenu pressingu súpera. Naopak, až tak sa nám nedarilo prechádzať cez stredné pásmo, tam boli domáci silní. To bol rozdiel najmä oproti prvému polčasu. Tento týždeň sme sa však venovali najmä defenzíve a ofenzívna časť nás ešte len čaká. Vzhľadom na to, že sme v prvom týždni tréningu, sme to zvládli na náročnejší program veľmi dobre. Aj keď v závere nám už dochádzali sily. Hlavne u hráčov, ktorí hrali celý zápas. Verím, že odtiaľto odídeme zdraví, chalani si oddýchnu a opäť do toho pôjdeme od pondelka naplno. V ďalších prípravákoch bude skúšať a zameriavať sa opäť na iné veci. Snáď už aj s Ďurišom a Galčíkom. Sme radi za túto previerku, atmosférou i samotnou kvalitou súpera nám to dalo veľa."
Adrián Kaprálik, krídelník MŠK Žilina

"Pre nás to bola naozaj skvelá skúsenosť. Súper má veľkú kvalitu a ukázal to aj v samotnom zápase. Bolo to cítiť najmä na tempe stretnutia, boli zohratí a nepredvídateľní. Sme však veľmi radi, že sme si mohli vyskúšať takýto duel a určite to bude mať pre nás prínos aj do jarnej časti. Musím povedať, že oba polčasy sme odohrali vcelku dobre, no a v tom prvom sme mali aj viaceré sľubné šance. Škoda, že sme ešte niektoré nepremenili, bolo by to krajšie. Mrzí nás aj druhý inkasovaný gól, ktorý padol po rohu a zmätku v našej šestnástke. K dobrému zápasu prispela aj výborná atmosféra, domácich fanúšikov bolo v slušnom počte počuť počas celého duelu, hoci išlo iba o prípravu. Náročný týždeň sme zakončili náročným súbojom, no aj také je treba. Celkovo nám to ale dnes ukázalo, že máme na to hrať aj proti takýmto tímom. Nemusíme sa báť žiadneho súpera a aj v lige potrebujeme nebojácne zabojovať o prvú šestku."