Letnú prípravu odštartovali Šošoni v Podbrezovej neúspešnou gólovou prestrelkou
sobota 18. 6. 2022 od 18:00
Zelpo Aréna
4:3(3:1)
FK Železiarne Podbrezová - MŠK Žilina
Góly: 10. Kuzma, 21. Lupták, 38. Cobnan, 75. Blaqori - 46. a 78. Jibril, 24. Ďuriš
ŽK: 82. Mielke - 57. Mensah
Rozhodca: Gemzický
FK Železiarne Podbrezová
Ludha - Bartoš, Bakaľa, Mielke - Kováčik, Paraj, Lupták (70. Faško), Ďatko - Issa (70. Masaryk), Kuzma, Cobnan (70. Blaqori)

1. polčas: Petráš - Rusnák, Kopas (C), Aremeyaw, Owusu - Slebodník, Mráz, Myslovič - Addo, Bile, Ďuriš

2. polčas: Teplan - Rusnák, Leitner, Mensah, Owusu (60. Sluka) - Gidi, Mráz, Gomola - Lamptey, Jibril, Bari

Prvým súperom futbalistov MŠK Žilina v letnej príprave bol pred novou sezónou tradičný "sparingpartner" z Podbrezovej. Po zime sme tentoraz my zavítali na trávnik nováčika Fortuna ligy, kde to bol súboj zohratého tímu so zaužívaným systémom proti spoznávajúcim sa Šošonom s nováčikmi a novými úlohami od trénerov. Bez desiatky reprezentantov to na Horehroní stačilo v sedemgólovom zápase iba na prehru 3:4.

Po prvom týždni letnej prípravy čakal na zverencov trénera Jaroslava Hynka, ktorý dal, tak ako avizoval, príležitosť väčšine hráčov na 45 minút, nováčik ligy a náš konkurent z Podbrezovej. Súper už dopoludnia odohral svoj prvý prípravný duel v Mikuláši s jednou partiou hráčov, teraz dostala šancu na 90 minút druhá časť domácich futbalistov.

Za ideálneho slnečného počasia sme začali zvýšenou aktivitou i držaním lopty, potrebovali sme však pochopiteľne čas, aby si jedenástka Šošonov na seba zvykla. Prvá nebezpečná akcia prišla v 9. minúte z kopačiek domácich, Kováčikovu spätnú prihrávku zachytil Cobnan, výborným zákrokom sa ale prezentoval Kopas, ktorý jeho pokus letiaci na bránu zblokoval. Nasledoval rohový kop, po ktorom sa už domáci radovali. Najvyššie vyskočil Kuzma a Samo Petráš ostal iba v pozícii štatistu. My sme odpovedali pokusom agilného Henryho Adda, ktorý odstavil domáceho obrancu, ale strela z uhla mierila mimo. V 21. minúte sa menilo skóre opäť a opäť padol gól do našej brány. Domáci využili dieru v strede našej obrany, do úniku sa dostal Lupták, ktorý síce bol križovaný, no dokázal sa zbaviť svojho strážcu a ponad Petráša poslal železiarov do dvojgólového vedenia. To ale netrvalo dlho, Kopas typickým dlhým nákopom našiel Dávida Ďuriša, ktorý to hlavou trafil aj s prispením žrde do siete - 2:1. Podbrezová hrozila kombináciami pred šestnástkou, jednu takú pred uplynutím polhodiny hry skrotil Petráš, druhú zakončil Cobnan po zemi mimo našej svätyne. Nám sa črtala šanca po dobrom pressingu v 33. minúte, kedy Myslovičovej finálke na Adda chýbali centimetre, domáci stihli nebezpečie upratať na roh. Namiesto vyrovnania ale znova svietil po ďalších piatich minútach dvojgólový náskok domácich, po sérii chýb v našej defenzíve to dokonale od tyče trafil Cobnan, ktorý svoju gólovú strelu  skryl za našich brániacich chalanov. Petráš sa tak naťahoval, ako mohol, no nedočiahol na prízemný projektil domáceho krídelníka. Domáci čakali na chyby, po jednej takej v strede poľa po ďalšom brejku zastavil Issovu gólovku na čiare stojaci Petráš, čím ukončil prvý polčas.

Na druhé dejstvo nastúpila avizovaná čerstvá zostava Šošonov (z prvého polčasu ostala trojica Mráz, Owusu Rusnák), čo sa premietlo do výsledku na ukazovateli skóre po niekoľkých sekundách. Kristián Bari ihneď po získaní lopty pri dobrom napádaní vysunul Taofiqa Jibrila, ktorý obišiel Ludhu a znova znížil na rozdiel gólu - 3:2. O tri minúty sa ocitol Afričan na hrote v podobnej pozícii, no značne viac tiesnený napol aktívny Jibril iba bočnú sieť. Domáci hrozili aktívnymi krídlami, Cobnanov pokus zo 60. minúty sme vytečovali mimo. V druhom dejstve boli na našej strane viaceré brejkové situácie, ktoré však nezastavil viackrát súper, ale naše nedorozumenie či chyba v komunikácii. Po hodine hry nastúpil po štvrtkovom príchode z Budapešti aj Braňo Sluka, ktorý si to chystal z ľavej strany na zaujímavú finálku na Jibrila, ten ale stál v ofsajde. Hvizd rozhodcu prerušil aj radosť domácich po rohovom kope, kedy v skrumáži síce skóroval domáci hráč, no pomohol si pri zakončení rukou. Podobná situácia sa opakovala v 75. minúte, kedy sa po ďalšej štandardke z rohu dostal k lopte Blaqori a dôrazom pretlačil loptu za chrbát Mareka Teplana. Gólové preteky pokračoval už o tri minúty, znova sa presadil Jibril, ktorý tentokrát zužitkoval na gól prihrávku od Gidiho, ktorú z prvej zakončil do protipohybu Ludhu - 4:3. Domáci kontrovali tyčkou Ďatka, gólové zakončenie Blaqoriho bolo ofsajdové. O vyrovnanie sa pokúšal v poslednej minúte riadneho hracieho času Bari, Ludha jeho jedovatú strelu vytlačil na roh.

Premiérové stretnutie v príprave sa pre Jaroslava Hynka na lavičke MŠK Žilina skončilo neúspešnou prestrelkou 3:4.

Aj ďalší týždeň bude na programe prípravné stretnutie v sobotu. Tentoraz sa Šošoni predstavia v sobotu dopoludnia doma - na tréningovej ploche v Budatíne od 11:00 hod. proti Karvinej. Súboj nebudeme vysielať naživo, vstup je však voľný a môžete si ho prísť pozrieť zdarma.

"Na začiatku prípravy sme nemohli dostať lepšieho súpera, akým je Podbrezová. Práve oni nám ukázali, ako sa má hrať s loptou na kopačkách, ako byť kompaktnejší a presnejší. Bola to výborná skúška, aby sme zistili, ktorí hráči dokážu v situáciách reagovať rýchlo a dobre. Na druhú stranu, postupne sa nám darilo hrať v prechodovej fáze kolmejšie, no stále to bolo od nás veľmi ťahové, z čoho sme stratili veľa lôpt. Navyše, vo finálnej fáze sme boli dosť nepresní, hoci sme dali tri góly, tak sme mali viac sľubných šancí. Pri inkasovaných góloch sa ukázala zohratosť Podbrezovej, kedy boli presnejší či rýchlejší ako my. Na tom budeme určite ešte pracovať. Z toho, čo som dnes videl, musím povedať, že musíme viac zapracovať na nastavení v ofenzíve, na podpore útoku od stredopoliarov a na hre medzi jednotlivými zónami. Pre mňa to dnes bolo najmä o tom, aby sme získali materiál o jednotlivých hráčoch, ako reagujú na konkrétne situácie. Chyby sú pre nás teraz pozitívom, lebo na nich môžeme pracovať. V pondelok sa nám vrátia reprezentanti, verím, že sa dokážu rýchlo adaptovať na systém, a my tak budeme môcť plynulo pokračovať v zlepšovaní sa."
Taofiq Jibril, útočník MŠK Žilina

"Pre nás to bol dnes v prvom rade prípravný duel, aby sme sa čo najlepšie dostali postupne do tempa pred začiatkom ligy. Myslím si, že všetci na ihrisku sa dnes snažili ukázať v čo najlepšom svetle, no bolo vidno, že sme sa najmä iba zohrávali. Verím, že postupom času si všetko viac sadne a aj výkony či výsledky budú už len lepšie a lepšie. Pre mňa je výborné, že sa mi hneď v úvode prípravy podarilo dvakrát skórovať. Som rád, keď gólmi môžem pomôcť celému družstvu, ale zároveň aj sám sebe. Chcem dokázať, že na to mám. Do ďalších duelov sa musíme zlepšiť najmä v defenzíve a vyvarovať sa chybám ako dnes. Musíme byť kompaktní, veriť si navzájom a potom to príde. Myslím si, že to v tejto sezóne môžeme dotiahnuť ďaleko."