Generálka priniesla prehru 1:2 proti maďarskému Debrecínu
Góly: 60. Szücz, 66. Barany - 85. Hranica
Rozhodca: Basić - Kettlgrüber, Akbel
Debreceni VSC
Megyeri - Stojković, Romanchuk, Lagator (46. Pellumbi), Ferenczi, Ojediran, Szücz, Dzsudzsak (C), Domingues, Vajda, Barany

Belko - Minárik (C), Stojchevski (46. Kelembet), Ndjeungoue - Kopásek (61. Hranica), Gidi (75. S. Javorček), Sauer (85. Jaššo), D. Javorček (67. Bari) - Kaprálik, Kóša (61. Ďatko), Ďuriš (75. Prokop)

V poslednom prípravnom stretnutí pred ligou sa hráčom MŠK Žilina postavili do cesty futbalisti maďarského Debrecínu. Duel bol zároveň rozlúčkou so sústredením v Hornom Rakúsku, a ani do tretice sme sa na ňom netešili z výhry. V prvom dejstve góly nepadli, no šance boli na oboch stranách. Po zmene strán využili viac priestoru, keďže sa hralo o jedného menej na oboch stranách, lepšie a efektívnejšie Maďari.

Príprava je minulosťou, a hoci výsledky príliš nepotešili, o body sa začína hrať až budúci víkend. Nový ročník Niké ligy 2024/2025 štartujeme v sobotu 27. júla na ihrisku Podbrezovej.

EŠTE STÁLE SI MÔŽEŠ ZAKÚPIŤ PERMANENTKU S VLASTNOU PREZÝVKOU NA SEDAČKE.

Horúčava v mestečku Enns dala predznamenávať, že súperom pre Šošonov bude nielen maďarský celok, ale aj počasie. Tréner Michal Ščasný nasadil do brány Ľuba Belka, na hrote útoku dostal príležitosť pri zraneniach znova mladý František Kóša. Kostra ostala oproti duelu so Slaviou nezmenená.

Rovnako tak súper nastúpil so silnejšou jedenástkou vedenou skúseným Balaszom Dzsudzsakom. V úvode sa nešetrilo tempom, no šetrilo sa na šanciach. Keď už aj nejaká prišla zastavil ju hvizd rozhodcu. Náš náznak prerušil ofsajd, súpera zas útočný faul. V 12. minúte sa činil po signáli súpera Belko, napokon sa však opäť pískalo postavenie mimo hry. Belo nemusel zasahovať ani po strele Ojedirana z druhej vlny, ktorý to napálil iba do ochrannej siete nad bránkou. Maďari to na nás skúšali vysokým pressingom, čo nás nútilo hľadať dlhými loptami Aďa Kaprálika s Dávidom Ďurišom. Ani jeden sa však v prvých minútach nevedel presadiť, a tak to v 20. minúte skúsil ďalekonosnou strelou kapitán Ján Minárik. Nečakaným zakončením chcel prekvapiť súpera, bomba letela iba nad brvno. Zástavka postranného rozhodcu bola v akcii takmer nepretržite, ďalší ofsajd zamával po centre Vajdu. V 27. minúte prišla prvá tutovka, po priamom kope vytiahol hlavičku Lagatora skvelým zákrokom Belko. Z následného rohu s nami hrala tyč, odrazená lopta sadla na pravačku Stojkovićovi a náš gólman loptu vytlačil očami mimo. Nám sa naskytla šanca na vedúci gól po priamom kope a signáli z 32. minúty, kedy to Ďuriš dával šikovne pod seba, zakončenie Kóšu bolo zblokované tesne pred brankárom Megyerim. Napriek prípravnému stretnutiu sa v závere prvého dejstva poriadne vyostril súboj medzi Kapom a hosťujúcim Lagatorom, ktorý ho nezmyselne dohrával a dokonca kopol po odohratí lopty. Aďovi sa to pochopiteľne nepáčilo, čoho výsledkom bolo schladenie oboch "kohútov" na pokyn rozhodcu a netradičné dohratie zápasu u oboch tímov o jedného menej. Poslednú šancu, ktorú pokojne môžeme nazvať gólovú, mal na kopačke pred prestávkou kapitán Debrecínu Dzsudzsak, Belko sa opäť činil efektným zákrokom.

Do druhého dejstva vybehol za Andreja Stojchevskeho na stopéra Nikita Kelembet. V 50. minúte sme sa už tešili z gólu, kedy preloboval z tesnej blízky Mygyeriho Mário Sauer, podľa rozhodcov ešte na bránkovej čiare však stihol odkopnúť loptu jeden z maďarským obrancov. Skóre sa nemenilo ani po šanci Szücsa, ktorý to stihol pred vybiehajúcim Belkom. Belo napriek tomu, že vybehol až za šestnástku nohou zblokoval jeho črtajúcu sa gólovku. Mikrosúboj si títo dvaja zopakovali aj po hodine hry. Maďari využili viac priestoru na rýchly brejk, Szücs to dostal presne medzi našich obrancov a technickou strelou k žrdi zmenil bezgólové skóre. Následne sa do hry dostala dvojica Samo Ďatko a Timo Hranica, pričom práve druhý menovaný sa prezentoval čistým sklzom na unikajúceho strelca Maďarov. Žiaľ, naša ležérnosť pri rozohrávke dostala Szücsa do brejku aj v 66. minúte, ten sa neuponáhľal, posunul na voľného Baranyho, ktorý sám pred Belkom nezaváhal. Skorigovanie mal na kopačke čerstvý Lukáš Prokop, zvnútra šestnástky iba vysoko prekopol. Na opačnej strane priniesol vzruch "lietajúci" Belo, ktorého lopta pri vybiehaní preskočila. Našťastie mal za sebou obrancov, ktorý zažehnali nebezpečenstvo. S vysokou teplotou ubúdali sily dvojnásobne rýchlejšie, aj tak sme však dostali veľký darček od súpera, ktorý chyboval podobne ako my pri druhom góle. V samostatnom nájazde ale nevyzrel kľučkou na Megyeriho v 84. minúte Sauer. Avšak, "obuli" sme sa do súpera a nakoniec sa aj tešili z gólu. Výstavnou strelou do vinkla vykresal nádej na dobrý výsledok Timo Hranica - 2:1. V posledných sekundách sa obral lepším dotykom o prípadné vyrovnanie Samo Javorček.

V piatok sa Šošoni vracajú domov zo sústredenia, pričom už v pondelok nás čaká tlačová konferencia, kde sa dozviete všetky novinky pred blížiacim sa štartom ligy.

Michal Ščasný, tréner MŠK Žilina
"Boli tam dnes dobré pasáže, ale aj hluché miesta. Zápas bol ovplyvnený skorým vylúčením na oboch stranách, hralo sa 9 na 9. Tým pádom dominoval ten, kto bol na lopte viac. Nemohli sme si úplne vyskúšať systém a z oboch strán to bolo potom rozhárané. Žiaľ, rozdiel bol v tom, že súper využil svoje príležitosti a my nie. Sme sklamaní z výsledku aj hluchých miest najmä v prvom polčase. Dnes sa dal hrať futbal, no zbytočne sme sa plašili, zrýchľovali, keď sme nemuseli. Nebolo to úplne ideálne. Rozumiem, že chalani boli po týždni unavení, ale teraz musíme využiť čas do ligy, aby sme sa dali dokopy. Jednoznačne som presvedčený, že budeme pripravení na ligu bez ohľadu na to, ako dopadol tento zápas. Určite to bol dôležitý duel aj z psychického hľadiska, keďže sme vyhrali iba s Košicami, aby nám to dodalo viac sebavedomia. Myslím si však, že aj napriek tomu je tím dostatočne nachystaný a sebavedomý smerom k začiatku ligy."
Andrej Stojchevski, obranca MŠK Žilina
"Dobrý súper, dobrá generálka. Nastúpili sme do zápasu na sto percent a hrali sme to, čo sme trénovali celé sústredenie. Nedokázali sme však premeniť šance, a tak výsledok nie je pre nás pozitívny. Vždy je pre hráčov lepšie, keď sa vyhráva, v lige aj v príprave. Potom príde správne sebavedomie, správna a pozitívna emócia. O týždeň nás už čaká Podbrezová, na ktorú sa musíme lepšie skoncentrovať a hrať aj na dobrý výsledok. Treba rovnako ako doteraz makať aj v nasledujúcom týždni, mať správne nastavenú hlavu a myslím si, že s tým prídu v lige aj výhry."