ŽK: 39. Adang, 59. Gidi, 63. Essomba, 63. Stojchevski - 57. Fomba, 84. Peetson , 86. Schjønning-Larsen, 90. Heitor
Rozhodca: Dickinson - Potter, Spence (všetci Škótsko)

Fauly: 12:8

Belko - Minárik, Stojchevski, Nemčík - Rusnák, Adang (46. Sauer), Gidi (88. Myslovič), Bari (73. Javorček) - Kaprálik (46. Essomba), Jambor (73. Addo), Ďuriš

FCI Levadia Tallinn
Vallner - Tur, Heitor, Fomba, Schjønning-Larsen - Peetson (C), Ainsalu (90. Lepistu) - Agyiri (76. Kirss), Mavretić (90. Vassiljev), Markovskyy (27. Yakovlev) - Bessala (76. Roosnupp)

Po dvoch rokoch európsky zápas pod Dubňom. Dočkali sme sa a v rámci 1. kvalifikačného kola proti Tallinnu patrilo dianie na ihrisku v prvom polčase vo veľkej väčšine Šošonom. Tlak vyústil do rýchlej gólovej radosti, na ktorú sme napriek viacerým tutovkám do prestávky nenadviazali. Vstup do druhého polčasu zas vyšiel hosťom, ktorí rýchlo vyrovnali. Hra sa vyrovnala a pribudla aj nervozita na našich kopačkách. Tri a pol tisícová návšteva hnala žltozelených za výhrou a bola vypočutá v nadstavenom čase. Po premenenej penalte Mysloviča tak vezieme do Tallinnu jednogólový náskok.

Odvetný duel je na programe v hlavnom meste Estónska o týždeň, vo štvrtok 20. júla.

Tréner Jaroslav Hynek do sezónnej i európskej premiéry nasadil osvedčené mená, v strede poľa dostali prednosť Afričania - Sammy Gidi so Xavierom Adangom.

A hneď v úvode si mohli takmer štyri tisícky fanúšikov zakričať gól, Kaprálik si typicky rýchlosťou vybudoval dobrú streleckú pozíciu, minul však bránu Estóncov. Ďalej sa zastreľoval Xavier Adang a z následného rohu na prednej tyči nenápadne, no nebezpečne zakončoval Timotej Jambor. Na gólovú radosť sme však dlho nečakali, výbornú pasáž sme podčiarkli krásnou kombináciou. Gidi to ideálne prisunul do behu Dedovi Ďurišovi, ktorý to uložil nechytateľne k tyči - 1:0. Ďuriš sa mohol zapísať do streleckej listiny aj v 14. minúte, jeho hlavička po centri Jána Minárika len tesne minula pravú tyč Vallnerovej brány. Estónsky gólman chytil istý gól Kaprálikovi v 17. minúte, v sklze predviedol zázračný zákrok a vytlačil jeho zakončenie na rohový kop. Tlak a aktivita bola jednoznačne na našej strane, Ľubo Belko v bráne bol v permanencii iba pri rohových kopoch súpera. Ten bol zjavne zaskočený naším napádaním, pri občerstvovacej prestávke navyše musel nútene striedať. Prihrávky za obranu fungovali na súpera, Kaprálikovi po polhodine hry chýbali centimetre, aby dobehol Minárikov pas. Naša zvýšená aktivita ku koncu polčasu trochu upadla, stále sme však mali loptu na kopačkách častejšie a do kabín sme šli s jednogólovým vedením. Nenavýšila ho ani strela Adanga zo 42. minúty. Hostia uzavreli prvý polčas asi svojou najväčšou príležitosťou, Bessalovu strelu z uhla sme stihli zblokovať.

Zmena strán priniesla naše dvojité striedanie, nie úplne fit Kaprálika nahradil Loic Essomba. Zo zálohy odišiel aj so žltým upozornením Adang, ktorého miesta zaujal Mário Sauer. Zmenilo sa, žiaľ, aj skóre. Doslova sme súperovi nabili na gól, Agyiri to využil a prízemnou strelou k tyči vyrovnal. Prinavrátiť vedenie nám mohol v 56. minúte Jambor, avšak jeho zakončenie zvnútra šestnástky smerovalo iba na pripraveného Vallnera. Rovnako pochodil aj Bari a jeho ľavačka z priameho kopu, Vallner bol pripravený. Rovnakú štandardku mali aj hostia v 60. minúte, Agyiri vyskúšal Belkove reflexy. Nepôsobili sme tak dominantne ako v prvom polčase, inkasovaný gól nás ako keby zaskočil. Zobudiť nás mohol Rusnák, loptu si potiahol z rohu šestnástky na stred, ale prízemnou ľavačkou neprekonal Vallnera. V 74. minúte sme sa tešili z gólu iba malú chvíľu, rozhodca totiž videl ofsajdové postavenie Essombu. Chceli sme to zvrátiť v záverečných minútach, znova narastal náš tlak a pridali sa aj tribúny. Priamy kop Javorčeka smerujúci pod brvno vyboxoval Vallner na rohový kop. Z neho nezapršalo ani po skrumáži v malom vápne Estóncov. Vyvrcholenie ako sa patrí, priniesol nadstavený čas. Addo to krásne posunul pätičkou na Essombu, ktorý bol pri zakončení faulovaný. Loptu si na biely bod Patrik Myslovič a nechytateľne nás poslal v záverečných sekundách stretnutia do vedenia - 2:1.

Do druhého zápasu si tak nesieme jednogólový náskok. Odveta je na programe v Tallinne o týždeň vo štvrtok 20. júla o 18:45 hod. nášho času.

Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina
"Zápas sme mali pekne rozohratý, mohli sme v úvode pridať ďalšie góly, no napokon z toho bola dráma. Vo finále ale z toho máme krásny víťazný večer. Je to pre nás dôležitá výhra, ale zatiaľ sme len v polčase celého dvojzápasu. Dnešok nám ukázal, čo nám chýbalo, aby sme boli top pripravení. Napriek tomu sme však vyhrali a súperovi nedovolili si vytvoriť veľkú šancu, lebo gól sme mu ponúkli my. Teraz ale nemôžeme nič podceniť, domáce prostredie bude pre Levadiu hnacím motorom. Nečaká nás nič jednoduché, ale budeme na to nachystaní. Úlohu dnes zohral aj faktor rozohranosti. My sme mali silný úvod – nejakých 20-30 minút, ale súper po polčase ukázal, že je momentálne viac zvyknutý na 90-minútovú záťaž. Práve na tom začiatku sme to však mali zlomiť na našu stranu podstatnejšie, vleteli sme na nich, ale bez takého efektu, ako sme si predstavovali. Potom to už proti tak skúsenému družstvu bolo náročné udržať sa stále v pokoji na lopte. Sme radi, že nás dnes prišlo podporiť viac ľudí ako zvyčajne. Je to reakcia na prácu, ktorú sme odviedli v minulej sezóne. Chalanom to určite pomohlo. Veríme, že naše výkony sa budú ešte zlepšovať, aby sme ich mohli baviť futbalom celý zápas. Moja európska premiéra dopadla víťazstvom, takže čo viac si môže tréner priať."
Curro Torres, tréner FCI Levadia Tallinn
"Myslím si, že môj tím odviedol dnes dobrú prácu s výnimkou úvodných desiatich minút. Podali sme tímový výkon, je normálne, že v závere domáci zvýšili tlak. Celkovo sme však hrali dobrý zápas, chlapci chápali, čo od nich chcem. Dokázali sme si, že sa môžeme rovnať rôznym kvalitným tímom. Čaká nás ďalších náročných 90 minút, ukázali sme, že máme svoje kvality a môžeme postúpiť. Máme čas potrénovať, predebatovať si chyby a kvalitne sa pripraviť."
Kristián Bari, obranca MŠK Žilina

"Myslím, že sme dnes boli na zápas dobre pripravení. Keby sme v prvom polčase premenili tutovku a ďalšie šance, tak to mohlo vyzerať inak. Po zmene strán sa súper viac stiahol a nám už sa ťažko dostávalo za ich obranu. V porovnaní s úvodom sa už viac prispôsobili na našu hru a bolo to pre nás ťažšie. Urobili sme však chybu a z ničoho sme inkasovali. Našťastie prišiel záver, kedy sme Levadiu zatlačili a z penalty si vybojovali lepšiu východiskovú pozíciu pred odvetou. Nie je to však ani zďaleka rozhodnuté, na ihrisku súpera to bude určite náročné, ale verím, že to zvládneme a postúpime do ďalšieho kola. Teraz to bolo sčasti aj o rozohranosti, keďže súper je naplno rozbehnutý. V odvete to už snáď bude z našej strany lepšie. Bola to pre mňa síce európska premiéra, ale cítil som sa v nej fajn. V prvom polčase sa mi hralo lepšie, keďže to bolo viac otvorené a mal som viac priestoru na ofenzívnu hru. Pocity po zápase sú to ale výborné. Rovnako skvelá bola pre nás fanúšikovská návšteva, hneď sa nám lepšie hralo. Verím, že ak postúpime, tak ich príde ešte viac a vytvoria ešte lepšiu atmosféru."