Gólový uragán proti Karvinej, ďalšia sedmička v sieti súpera
sobota 20. 1. 2024 od 13:00
Štadión MŠK Žilina
7:4(2:2)
MŠK Žilina - MFK Karviná
Góly: 36. Gidi, 39. Bile (pok. kop), 47. Iľko, 51. Sauer, 59. Essomba, 73. Jambor, 87. Ďatko - 19., 58. a 62. Adeleke, 24. Ezeh
Rozhodca: Papuča - Nemček, Krško
1. polčas: Belaník - Minárik, Jaššo (C), Hubočan - Hranica, Adang, Gidi, Bari - Addo, Bile, Ďuriš

2. polčas: Belaník - Leitner, Stojchevski, Nemčík - Ďatko, Myslovič, Sauer, Javorček - Iľko, Jambor, Essomba

MFK Karviná
Lapeš (46. Ciupa) - Traore, Krčík (46. Ojori), Čurma - Ezeh (65. Kačor), Moses, Boháč (75. Vinicius), Memić (46. Papalele) - Ayaosi (46. Ražnatović) - Vinicius (46. Kauan Carneiro), Adeleke (75. Ezeh).

Oveľa zaujímavejší duel - so zápletkou i zvratmi - priniesol prípravák číslo 2 proti českej Karvinej. Tá nás preverila hneď od úvodu, keď po polhodine viedla už o dva góly. To bola iba predzvesť gólovej otočky a celkovo bláznivého jedenásťgólového stretnutia. Napokon z toho bola ďalšia vysoká výhra so siedmimi gólmi v sieti súpera.

Aj počas nasledujúceho týždňa nás čaká hneď dvojica domácich prípravných stretnutí. Znova v stredu a v sobotu privítame na Štadióne MŠK dvoch súperov - tentokrát druholigový Mikuláš a rovnako druholigové Podbeskidzie z Poľska.

Aj proti Čechom to tréneri rozdelili na dve vyrovnané jedenástky. Oproti strede nastúpil tentoraz na celé stretnutie v bráne Samuel Belaník. Zostavy sa veľmi podobali, zmeny nastali iba v stredovej formácii, kde sa chalani vymenili.

Stretnutie načal prudkou strelou k tyči po rohovom kope Henry Addo, v 3. minúte ju pokryl Lapeš. Na druhej strane pozične dobre ustál výpad Memiča náš gólman, ktorý jeho pokus vytlačil na roh. Následne to bolo viac o medzišestnátkových súbojoch, stratách či nedotiahnutých veciach vo finálke. Zaujali kľučky rýchlika Adda, vyťažil z nich iba strelu z uhla, ktorá Lapešovi nenarobila vážnejšie problémy. Z druhej strany ihriska to skúšal Kiko Bari, slabšou pravou nohou nenamieril presne. Spomínané straty viedli aj k prvému gólu, žiaľ, do našej siete. Zaváhanie využil Akinyemi, ktorý zoči-voči Belaníkovi poslal prízemnú strelu do protipohybu nášho gólmana. A o päť minút vyhrávali Česi o dva góly, za obranu si zbehol Memić, ktorý sa neuponáhľal, namiesto zakončenia zvolil kľučku a z druhej línie nabiehajúci Lucky triafal prakticky odkrytú žltozelenú bránu. Prebudili sme sa, možno nie až tak herne, ale aspoň strelecky. Rýchly prechod vpred, spätná prihrávka Bariho na osamoteného Gidiho a Afričan už vedel čo s loptou. Sammy to technickou strelou zakrútil k tyči a bolo znížené - 1:2. A nielen to. Ďalší Ghančan - Addo - opäť raz svojimi kľučkami oklamal protihráčov, ktorí si pomohli faulom. K bielemu bodu sa postavil Eric Bile a náskok súpera bol zmazaný - 2:2. Polčas sme napokon mohli ešte aj vyhrať, Addo však z uhla napol iba bočnú sieť. Ešte väčšiu tutovku mal Henry o pár sekúnd, Lapeš ho "lapil". No a stopercentnú tutovku mali z brejku aj hostia, dvaja unikajúci hráči Karvinej však nevyzreli na Sama Belaníka, ktorý vynikajúco prečítal ich zámer.

Naša otočka prišla až s novou zostavou po zmene strán. Už v 47. minúte sme rýchlou kombináciou lôpt vysunuli zľava Domina Javorčeka, ktorý to "načapoval" po zemi na Paťa Iľka a viedli sme - 3:2. No a Javor si nechal jednu finálku aj o pár minút neskôr, tentokrát smerovala viac dozadu, na hranici šestnástky si ju počkal Majo Sauer a ideálnou strelou k tyči prinútil k potlesku aj zamrznutých fanúšikov na tribúne - 4:2. Gólové preteky pokračovali, hostia sa dotiahli na rozdiel jedného gólu zásluhou Akinyemiho, ktorý sa predral zboku a aj jeho strela sa predrala do našej siete. Jednogólový rozdiel trval iba sto sekúnd, Javor si tentoraz prichystal gólovú prihrávku vzduchom, na ktorú dočiahol Essomba - 5:3. Gólovú formu mal však aj hroťák Karvinej Akinyemi, ktorý rovnako hlavičkou strelil už deviaty gól stretnutia. Dočkali sme sa aj okrúhleho desiateho gólu, to keď dvorný "prihrávač" Javor vysunul Tima Jambora a ten po zasekávačke oklamal zakončením aj brankára - 6:4. Po rohovom kope mohol prísť aj náš siedmy gól, Tomáš Nemčík spálil tutovku z päťky, následne nepochodil hlavičkou ani Jambor. Ciupa sa musel poriadne natiahnuť za ľavačkou Mysloviča, skóre sa nemenilo. Siedmy gól, ktorý uzavrel tento bláznivý duel, si pripísal novic Samo Ďatko. Timo Jambor mu to hlavou sklepol ideálne do behu a Samo sa uviedol gólovo - 7:4

Aj počas nasledujúceho týždňa nás čaká hneď dvojica domácich prípravných stretnutí. Znova v stredu a v sobotu privítame na Štadióne MŠK dvoch súperov - tentokrát druholigový Mikuláš a rovnako druholigové Podbeskidzie z Poľska.

Jaroslav Hynek, tréner MŠK Žilina
„V ofenzívnej časti, ktorú sme teraz dva týždne pilovali, sa v hre objavili parádne veci. Dokázali sme sa presadiť do plnej obrany Karvinej aj s veľkou variabilitou pri riešeniach. Sme radi, že sa zapísali do streleckej listiny viacerí chalani z rôznych pozícií, a navyše rôznymi spôsobmi. S tým sme teda spokojní. Čo sa týka defenzívy, inkasovali sme podľa mňa ľahké góly. Dvakrát z polobrejkov a dvakrát zo situácií, v ktorých si myslím, že vieme, čo máme robiť. Akurát to teraz v tréningu musíme trochu oživiť a znovu si to prejsť, aby sme boli presnejší. Myslím si však, že hráči vedia, kde chyby vznikli. Tretím aspektom dnešného duelu bola veľká súbojovosť a veľký tlak, pričom hostia nám ukázali, ako to robiť a kde musíme pridať. Teraz nás čakajú dva týždne práce na defenzíve a myslím si, že aj v tomto smere sa posunieme. Pre hráčov to bolo dnes určite veľmi náročné, keďže včera nabehali zhruba 7 kilometrov a mali aj silový tréning dnes dopoludnia. Bolo však vidieť, že sa sústredia na veci, na ktorých pracujeme, za čo si zaslúžia pochvalu.“
Juraj Jarábek, tréner MFK Karviná
„Opět jsme měli výborný první poločas, byli jsme lepší než domácí tým a šli do zaslouženého dvougólového vedení. Jednu šanci Žiliny jsme ustáli, potom po našem autovém vhazování 1:2 a za tři minuty penalta, která nebyla, a najednou 2:2. Škoda. Do druhého poločasu jsme udělali změny a ani se mi to nechce komentovat - směrem do ofenzivy to bylo slabé a nemůže se to už opakovat. Musíme si to interně probrat, protože dostat pět gólů za poločas je špatná vizitka! Ale respekt soupeři, hraje výborně ofenzivně.“

zdroj: mfkkarvina.cz

Samuel Belaník, brankár MŠK Žilina

„Bláznivý zápas, s ofenzívou môžeme byť spokojní, ale s defenzívou nie, keďže štyri góly sú priveľa. Určite v tomto smere zavážil aj kvalitnejší súper a zároveň aj únava. Trénovali sme dvojfázovo a v stredu absolvovali ďalší prípravný duel, takže najmä chalani v poli toho mali plné zuby. Dnešné stretnutie nám ale ukázalo aj veľa dobrých vecí, ktoré sme z tréningu preniesli aj do zápasu, predovšetkým teda v ofenzíve. Góly sme strelili po pekných akciách. Klobúk dole pred chalanmi. Verím, že teraz urobíme krok vpred aj v obrane a všetko to prenesieme do ligy, čo je najdôležitejšie.“