”B” | Ideálny vstup do jari s vysokou výhrou 5:1
nedeľa 3. 3. 2024 od 10:30
Štadión MŠK Žilina
5:1(3:1)
MŠK Žilina - FK Spišská Nová Ves
Góly: 17. M. Oravec, 30. Hranica, 42. Mlynár, 54. Jaššo, 64. L. Bortoli - 3. Valent
Diváci: 139
Rozhodca: Marsal - Lauer, Štepanovský
Kúdelčík - M. Oravec, Stojchevski (46. Jaššo), A. Oravec - Hranica, Šnajder (C), Drame (71. Šamaj), Mlynár (62. Badjie) - Kóša (80. Pekelský), Prokop, Jakubík (62. L. Bortoli)

FK Spišská Nová Ves
Neuman - Olaya, Redek, Valent, Baranyi (66. Ontko) - Vakulinkyi (56. Portugalyan), Havrylenko, Gonçalves (56. Etim), Martinko, Janečka - Zekucia (C) (89. Kaščák)

Jarnú časť MONACObet ligy (nový názov II. ligy) sme odštartovali tak, ako sme skončili jesennú - víťazne. Rýchly gól Spišskej Novej Vsi nás nevystrašil, naopak, ešte do polčasu jasne futbalovejší a s chuťou hrajúci Šošoni rozvlnili sieť hneď trikrát. Po zmene strán sme pokračovali v tempo futbale a bezradným hosťom nasúkali ešte ďalšie dva kúsky. Pod Dubňom sme tak predviedli ideálny štart do jarnej časti po výsledku 5:1.

Do úvodného jarného kola II. ligy postavil tréner Vladimír Veselý zostavu zloženú najmä z hráčov z rezervy, ale aj mladíkov z úspešnej žltozelenej 19-tky. Premiérovo sa na tejto úrovni predstavili Adam Oravec, Adama Drame a František Kóša. Doplnil ich aj uzdravený stopér z "Áčka" Andrej Stojchevski.

Začiatok stretnutia nám však nevyšiel podľa predstáv, v 3. minúte sme si nepostrážili rohový kop súpera a Valent dotlačil odrazenú loptu za čiaru. Šošoni sa do toho dostávali pomalšie a poctivo čakali na svoju príležitosť. Inkasovaný gól nás však nejak výraznejšie nerozhodil. Po štvrťhodine to skúšal individuálne nováčik Kóša, jeho "robbenovská" zasekávačka skončila na rukaviciach Neumana. Po rohovom kope sme sa ale presadili aj my, Šnajder ho rozohral až za hranicu šestnástky, no Martin Oravec pripomenul svoj gól z konca jesene a rovnakou jedovkou z diaľky prekvapil gólmana - 1:1. Hneď vzápätí to podobne ako predtým skúšal Kóša, jeho technický pokus spoza hráča opečiatkoval žrď. Aj oko futbalového laika videlo, že sme jednoznačne lepším a futbalovejším tímom, a tak sme to potvrdili aj ukazovateli skóre. Prokop pekne zrýchlil hru stredom ihriska, vysunul do kraja Hranicu a ten z uhlu prepálil Neumana - 2:1. Hýrili sme aktivitou, Prokop ani Šnajder sa po sľubných akciách k strele nepretlačili. Pár minút pred koncom polčasu sme podobnou akciou ako pri druhom góle pridali aj tretí. Tentokrát smerom doľava vysunul Kóša Mlynára a ten potvrdil gólovú formu z prípravy - 3:1.

Z kabíny sme vyšli s rovnakým nasadením, hneď z kraja polčasu sa v dvoch dobrých príležitostiach ocitol aktívny Prokop, na gól si musí ešte počkať. Naopak, striedajúci Tomáš Jaššo naň potreboval iba 9 minút. Ďalší nakrátko rozohraný roh zatočil do vápna Kóša a náš nestrážený stopér uložil loptu hlavou do siete - 4:1. Aktívnemu mladíkovi na krídle futbal chutil, okrem dvoch asistencií poškuľoval aj po presnom zásahu, jeho krížna strela tesne minula vzdialenejšiu tyč. Darilo sa však striedajúcim hráčom, už dve minúty po príchode na trávnik sa po prihrávke Hranicu do prázdnej brány presadil Leo Bortoli - 5:1. Stále sme boli lepším tímom, no vysoké vedenie zapríčinilo o čosi menšie ofenzívne snaženie Šošonov. V záverečnej desaťminútovke predsa len aj zásluhou striedaní prišlo ešte nebezpečenstvo z kopačiek hráčov MŠK. Bortoli skúšal pravačkou krížnu strelu spoza vápna, tesne minul žrď Neumanovej brány. Premiérovo naskočila v priebehu druhého polčasu aj dvojica Samuel Šamaj a Michal Pekelský.

Úvod jarnej časti nám pred domácimi divákmi vyšiel podľa predstáv. Nadviazať na to môžeme hneď o týždeň a opäť "doma". Na papieri síce ako hosťujúci tím nastúpime v sobotu od 13:30 hod. proti Liptovskému Mikulášu. To je ideálna príležitosť pre žltozelených fanúšikov, keďže o 10:00 hrá pod Dubňom kategória U19 a od 17:30 aj "Áčko" proti Podbrezovej.

Peter Galadík, asistent trénera MŠK Žilina B
"Prvých desať minút nevyzeralo ako ideálny vstup do jari. Začali sme zle, no môžeme to pripísať aj viacerým premiérovým štartom chalanov. Tí potrebovali istý čas, kým sa rozbehnú a opadne nervozita. O to viac sa tešíme, že s mladým kádrom sme to dokázali otočiť a zaslúžene dotiahnuť do víťazného konca. Teší nás, že veci zo zimnej prípravy sme hneď preniesli do prvého ostrého zápasu. V hre sme ukázali veľa futbalovosti, nápiditosti a princípových vecí. Čo sa týka debutantov, všetci dokázali oprávnenosť svojej nominácie, všetci príjemne prekvapili. Vyzdvihol by som Fera Kóšu, ktorý si pripísal dve asistencie a hýril aktivitou. Sme radi, že aj o týždeň sa predstavíme doma, i keď na papieri ako hosťujúci tím. V prvých troch jarných kolách sa tak vyhneme zlým terénom. Mikuláš bude asi o level vyššie."
František Kóša, útočník MŠK Žilina B
"Veľmi dobrý vstup do jari okrem samotného úvodu zápasu, ktorý nám nevyšiel. Postupne sme sa však do toho dostali a dobrým výkonom i gólmi sme sa naladili vysokou výhrou na celú jarnú časť. Osobne som sa pri premiére dlhšie rozbiehal, snažil som sa niečo vymyslieť a napokon som sa dobre uchytil. Tešia ma dve asistencie, škoda, že mi nepadol aj gól. Každopádne som veľmi spokojný s tímovým i osobným výkonom. Verím, že aj proti Mikulášu pomôžem výkonom k ďalšiemu víťazstvu."