U15: Starší žiaci zakončili turnaj v SAE výhrou, skončili štvrtí
MŠK Žilina

Už počas tohto víkendu cestujú futbalisti MŠK Žilina na prestížny medzinárodný turnaj do Spojených arabských emirátov - Zayed International Football Cup 2019 pre kategóriu U16.

Práve na tomto turnaji sa tešila z výhry naša U16 pred rokom, kedy zdolala vo finále španielsky Betis Sevilla. Tentoraz cestuje do Ázie o rok mladšia veková kategória pod vedením trénera Patrika Mojžiša, ktorá sa predstaví znova v šesťčlennej, medzinárodnej konkurencii. Okrem nás a domácich tímov Al Wahda, Al Ain a Al Jazera bude hrať na turnaji srbský Partizan Belehrad, škótsky Glasgow Rangers. V tomto ročníku však nie sú tímy rozdelené do skupín, no hrá sa systémom každý s každým.

príprava na ligový vrchol

Starší žiaci už v sobotu odlietajú z Viedne do Spojených arabských emirátoch, kde ich v horúcom Abu Dhabi čaká počas jedenástich dní päť medzinárodných meraní síl. Tréner Patrik Mojžiš sa s tímom teší na porovnanie našej kvality so zaujímavými súpermi.

"Arabské tímy budú štartovať s tímami vekovej kategórie U16. Partizan, Rangers a my cestujeme na turnaj s o rok mladším výberom," ozrejmil na začiatok tréner starších žiakov. Pred rokom tam uspela trénerská dvojica Ivan Belák, Peter Černák, preto na podujatie prichádzame ako obhajcovia. "Turnaj aj tento rok vnímame veľmi pozitívne, pretože uvidíme našich chlapcov v inej medzinárodnej konfrontácii. Pôjde o rozdielne futbalové štýly, na aké sme zvyknutí na Slovensku alebo v Česku. Očakávam, že ešte lepšie spoznáme hráčov v ťažkých zápasoch, nastúpime totiž aj proti U16. Skúsenosti s arabským futbalom už máme, keď sme v lete absolvovali prípravný zápas. Arabi hrajú agresívne, niekedy až nefutbalovo v určitých úsekoch zápasu, takže tie stretnutia majú iný rozmer. Rovnako odohráme duely s rovesníkmi zo Škótska a Srbska, čo bude výborná skúsenosť."

Na jar má U15 za sebou dva ligové zápasy, najskôr vyhrala s Popradom 6:1 a v tomto týždni si predohrala aj duel s Ružomberkom, v ktorom prehrala tesne 0:1. "Turnaj berieme ako prípravu na nadstavbovú časť, ktorá začala už prvými dvomi zápasmi. Po turnaji nás teda čaká ešte dvanásť dôležitých stretnutí v lige. Chceme vyťažiť všetkých hráčov, lebo len tak zistíme, ako sú na tom pred vrcholom sezóny," hovorí hlavný tréner U15, ktorý si napokon musel jedného hráča požičať zo staršej kategórie. "Brankár Matej Šugar ochorel, preto sme donominovali Dominika Žúreka z U16. Na turnaj tak cestujeme v plnej sile," dodáva lodivod MŠK, ktorý má naplánovaný príchod s družstvom na Slovensko až 3. apríla. "Berieme to ako odmenu pre chalanov a zároveň ako zavŕšenie žiackeho veku, ktorý dúfajme, bude mať úplné vyvrcholenie v júni na MSR v Poprade. To je naším hlavným cieľom."zápasový plán šošonov

NEDEĽA 24.3.

Al Wahda - MŠK Žilina 0:1 (0:1) Gól MŠK: Sauer

Zostava MŠK: Žurek - Urbánek, Vorčák, Jaššo, Jargaš - Kukulský, Sauer, Javorček - Bortoli, Hroza, Mlynár

Striedali: Zelný, Polaček, Fulier, Marušak, Matúš

Patrik Mojžiš, tréner MŠK Žilina U15: "Bol to pre nás veľmi ťažký zápas najmä z hľadiska adaptácie po dlhej ceste. Veľké uznanie patrí hráčom za to, že to zvládli nielen prístupov, ale aj výsledkovo. Zajtra sa zameriame na regeneráciu, pôjdeme k moru a už sa budeme pripravovať na Škótov."

Najlepším hráčom zápasu bol Leo Bortoli.UTOROK 26.3.

MŠK Žilina - Glasgow Rangers 1:6 (0:1) Gól MŠK: Hroza

Zostava MŠK: Jendrál - Pečarka, Zelný, Jaššo, Urbánek - Kukulský, Sauer, Javorček - Bortoli, Hroza, Mlynár

Striedali: Vorčák, Jargaš, Polaček, Fulier, Matúš, Žurek

Patrik Mojžiš, tréner MŠK Žilina U15: "Odohrali sme zápas s veľmi kvalitným súperom, ktorý nás prevýšil v agresivite, ponukovej činnosti a aj samotnej futbalovosti. Hlavne v prvom polčase sme boli pre Škótov vyrovnaným súperom, vytvorili sme si aj gólové príležitosti. Po zmene strán sme sa ale dopustili viacerých individuálnych chýb, ktorý kvalitný súper využil a nakoniec odchádzame z duelu s vysokou porážkou."


ŠTVRTOK 28.3.

Partizan Belehrad - MŠK Žilina 4:2 (2:0) Góly MŠK: Bortoli 2

Zostava MŠK: Žurek - Pečarka, Vorčák, Jaššo, Urbánek - Kukulský, Matúš, Javorček - Bortoli, Hroza, Mlynár

Striedali: Polaček, Jargaš, Fulier, Sauer, Zelný

Patrik Mojžiš, tréner MŠK Žilina U15: "Výborný zápas, v ktorom nás však súper vytrestal z brejkových situácií. Ťažko sme sa presadzovali do prehustenej obrany, v prvom polčase sme sa nevedeli presadiť v koncovke, po prestávke nám to síce začalo padať, ale na lepší výsledok to nestačilo. Chlapcov aj napriek prehre chválime za celozápasový prístup, nasadenie a mentalitu."


SOBOTA 30.3.

MŠK Žilina - Al Ain 2:2 (1:0) Góly MŠK: Polaček, Javorček

Zostava MŠK: Jendrál - Pečarka, Vorčák, Zelný, Jargaš - Kukulský, Polaček, Sauer - Bortoli, Hroza, Mlynár

Striedali: Fulier, Jaššo, Matúš, Urbánek, Javorček, Žurek

Patrik Mojžiš, tréner MŠK Žilina U15: "Výborný zápas z oboch strán, šance sa striedali na oboch stranách. Stretnutie malo veľmi dobré tempo, celkovo to bolo vyrovnané, preto duelu svedčí remíza."

Najlepším hráčom zápasu bol Šimon Kukulský.


PONDELOK 1.4.

Al Jazera - MŠK Žilina 2:3 (0:1) Góly MŠK: Sauer 2, Bortoli

Zostava MŠK: Žurek - Pečarka, Zelný Jaššo, Jargaš - Polaček, Sauer, Javorček - Urbánek, Matúš, Fulier

Striedali: Kukulský, Vorčák, Bortoli, Mlynár, Hroza

Patrik Mojžiš, tréner MŠK Žilina U15: "S víťazom turnaja sme odohrali dobrý zápas, boli sme aktívnejší, vypracovali sme si viac gólových príležitostí, a aj preto sme zaslúžene vyhrali."

Hráčom zápasu sa stal Mário Sauer.