Fauly: 8:18

Belko - Leitner, Stojchevski, Minárik (C) - Kopásek (71. Owusu), Sauer (56. Iľko), Gidi, Bari - Kaprálik, Jambor, Essomba (71. Krstić)

MFK Skalica
Junas – A. Krčík, Blažek (80. Podhorin), Hurtado, Černek – Nagy (C), Mášik (71. Hollý) – Morong (71. Švec), Yao, Fábry – Medved (77. Haša)
Po dlhej zimnej prestávke sme opäť v ligovom móde. A jarnú časť sme odštartovali súbojom proti Skalici, v ktorom sme čakali na gól až do úplného záveru. Očakávané dobýjanie neprinášalo úspech, a tak nás musel doslova vykúpiť súper. Spätnú prihrávku Owusuho si zrazil do vlastnej siete Švec, čím sa zopakoval výsledok z prvého vzájomného stretnutia.

Šošoni sa tesnou výhrou opäť prehupli do prvej šestky.

Pri jarnej premiére nemohli tréneri na čele s Jaroslavom Hynkom naďalej počítať so zraneným Dávidom Ďurišom, pre kartový trest nútene absentoval Matúš Rusnák a kvôli chorobe vypadla na poslednú chvíľu aj dvojica Tomáš Nemčík a Roland Galčík.

To však neovplyvnilo obraz hry na trávniku a najmä našu dominanciu hneď od úvodných minút. Najskôr zahrieval brankára hostí Sammy Gidi v 6. minúte, jeho strela letela pod brvno, no Junas ju vyškriabal na rohový kop. Viesť sme mohli a aj mali po hlavičke Timoteja Jambora, ktorý ostal pravdepodobne zaskočený z toľkého priestoru, ktorý dostal. Timo však zakončil iba do Junasa, ktorý neistým zákrokom síce vyrazil loptu do tyčky, no s problémami ju napokon skryl. Premiéru v ligovom základe si proti Skalici odbil Afričan Loic Essomba na krídle, ktorý nešetril pohybom. Zámer súpera dokumentovala 12. minúta a rýchly brejk hostí, naši obrancovia si postrážili Medveda na hrote. Čakalo sa, kedy sa nám podarí otvoriť obranný val Záhorákov a po kľučkách Bariho to aj prišlo. V dobrej pozícii ale náš krajný obranca trafil iba ďalších obetavých bekov hostí. Pri kombináciách nám chýbal moment prekvapenia alebo rýchlejšie prevedenie, a tak to hynkovci skúšali po signáli z priameho kopu. Lopta sa dostala až do päťky, kde však našu snahu pochoval rezolútnym odkopom jeden zo Skaličanov. V 32. minúte sa opakovala situácia zo 6. minúty, presnejšie bomba Gidiho, ktorá tentokrát skončila na brvne Junasovej brány. Stav 0:0 nielenže hosťom vyhovoval, no pri každom brejku cítili šancu ísť do vedenia. Od inkasovaného gólu nás v 32. minúte zachránil Belko po zakončení tiesneného Moronga. Skóre na tabuli sa nemenilo ani po strele Kaprálika, ktorý si naviedol loptu na stred ihriska, no do stredu smeroval aj jeho pokus. Kapo bol v centre diania aj v 39. minúte, v prehustenom priestore sa k lopte dostal, zakončiť však nedokázal. Trpezlivé dobýjanie napriek niekoľkým sľubným šanciam neprinieslo do prestávky úspech.

Hneď v 47. minúte sme napli sieť, ale iba z vonkajšej strany. Kristián Bari z priameho kopu mieril na bližšiu žrď, neúspešne. Prechody sa nám darili, horšie to bolo s finálkou, kde neprichádzalo priame zakončenie na bránu. Stále to bolo prakticky na jednu bránu, lietalo to tam, no strelu predviedol v 64. minúte až Patrik Iľko. Preštrikoval sa k nej, no znova mieril iba do miest, kde stál pripravený Junas. V 70. minúte sa mohol Kapo po výbornej práci Essombu spýtať Junasa, kam to chce, no bombou znova vyprášil iba Junasove rukavice. Čas plynul a realizačný tím reagoval na "nepriaznivý" remízový stav dvojitým striedaním do ofenzívy. Krstić s Owusuom hneď šliapli do útoku, Owusu ako mnohí žltozelení pred ním neprepálil múr Skaličanov. Rozhodujúce momenty prišli v poslednej desaťminútovke. Na kopačky sa nám začala lepiť nervozita a s ňou nepresnosti, Nagy zoči-voči Belkovi opečiatkoval tyč. Navyše, dorážku Šveca vychytal Owusu na bránkovej čiare. A tento mikrosúboj sa zopakoval o niekoľko minút aj na opačnej strane ihriska a znova sa tešil africký obranca Šošonov. Ten sa stal pomyselným hrdinom, keď v 88. minúte spätnou prihrávkou hľadal spoluhráčov, no vracajúci sa Švec si jeho pokus zrazil do vlastnej siete - 1:0. Tým nás nielen vykúpil, ale aj upokojil. Vytrápili sme sa v koncovke, no tri body ostali doma pod Dubňom, čo znamená posun v tabuľke nahor, znova do skupiny o titul.

Šošonov čakajú v ďalších februárových kolách dva nedeľné duely. Najskôr o týždeň nastúpime v Podbrezovej a rovnako v nedeľu - 26.2. nás čaká posledný domáci duel základnej časti proti Ružomberku.

"Dnes sme zlyhávali najmä v koncovke, i keď treba povedať, že nám chýbalo viacero hráčov základnej zostavy. Pocítili sme to najmä na krídlach, kde sme nemali toľko priestoru k zmenám. Na druhej strane, aj chalani čo nastúpili, pracovali v príprave svedomito a zaslúžili si svoju šancu. Veríme, že keď sa nám ofenzívni hráči vrátia, bude aj naša koncovka lepšia. Takýto výsledok si ale musíme vážiť, pretože sa nerodil ľahko a pri góle sme mali aj dávku šťastia. Máme tri body, no určite po priebehu duelu nezaspíme na vavrínoch. V závere sme mali naozaj zlú pasáž, kedy sme boli málo odvážni a skúsenejší súper nám dokázal dlhými loptami zavariť. V druhom polčase bola Skalica lepšia v prechodovej fáze, a tým pádom aj nebezpečnejšia. Myslím si ale, že sme sa dobre vracali späť a v obrane sme to zvládli. V tomto smere si chalani zaslúžia pochvalu. Párkrát sme mali síce na mále, no zvládli sme to prežiť a potom sme po peknej akcii zaslúžene udreli. Teraz potrebujeme pracovať na tom, aby sme počas celého stretnutia verili našej hre a našej sile. Takýchto súperov však musíme lepšie prehrať po zemi a lepšie meniť ťažisko hry. Čaká nás tuhý boj o prvú šestku a náš tím určite cíti tlak od súperov pod nami. Ten na nás doľahol aj na konci, ustúpili sme od našej hry, čo sa nemôže stávať a opakovať. Týmto sme si zápas mohli prehrať. Pokiaľ sa to bude opakovať, môžeme strácať body, a to nechceme. Kým sme hrali to, čo sme chceli, mali sme to v podstate pod kontrolou. Sme radi za tesnú a šťastnú výhru, ktorá môže mať ešte veľkú hodnotu."
Pavol Majerník, tréner MFK Skalica
"Očakávali sme, že Žilina bude viac pri lopte, bude silná smerom dopredu. Chceli sme si počkať na naše šance, v závere zápasu sme mali dobrú fázu, kde sme mali obrovskú šancu, ktorú sme nevyužili a následne sme inkasovali, resp. dali sme si vlastný gól. Mrzí ma to najmä kvôli hráčom, pretože jazdili, makali, nechali na trávniku všetko, ale futbal je aj takýto krutý. Musíme sa pozerať dopredu na ďalšie zápasy, na Liptovský Mikuláš a dobre sa pripraviť. Verím, že budeme úspešní."
Richmond Owusu, obranca MŠK Žilina

"Hoci to dnes nebolo vôbec jednoduché, tak najdôležitejšie je, že sme dokázali získať tri body. V zápase sme mali viacero dobrých príležitostí, no trápili sme sa v koncovke. Som rád, že som pomohol tímu ako žolík z lavičky. Pri veľkej šanci súpera som tušil, že protihráč bude zakončovať do tých priestorov a našťastie som to dočiahol vyhlavičkovať z bránkovej čiary von. Pri našom góle musím spomenúť skvelú prihrávku Paťa Iľka za obranu. Tréner mi povedal, že mám hrať ofenzívne a tlačiť sa dopredu, pretože sme potrebovali streliť gól. Nakoniec sa nám podarilo a myslím, že všetkým spadol kameň zo srdca. Sme späť v prvej šestke, no o týždeň musíme byť opäť o čosi lepší, aby sme znovu uspeli."