Lídra z Dunajskej Stredy porážame po štyroch rokoch, MŠK - DAC 4:1
sobota 3. 10. 2020 od 17:00
4:1(3:1)
MŠK Žilina - FC DAC Dunajská Streda
Góly: 10. Iľko, 23. Kurminowski, 34. Bichakhchyan, 70. Kružliak (vlastný gól) - 33. Balić
ŽK: 12. Iľko, 39. Kiwior - 35. Müller
Rozhodca: Kráľovič - Hrčka, Pozor
Petráš - Anang, Minárik, Kiwior, Sluka - Gono, Fazlagić (68. Ďuriš), Bichakhchyan (63. Myslovič) - Rusnák (63. Kopas), Kurminowski (77. Bernát), Iľko (77. Gamboš)

FC DAC 1904 Dunajská Streda
Jedlička – Blackman, Müller (82. Beskorovainyi), Kružliak, Davis – Fábry (46. Andzouana), Schäfer (82. Njie), Balić (75. Friede) – Divković (65. Nicolaescu), Ramírez, Kalmár (C)
Futbalistov MŠK Žilina čakal pred prázdnymi tribúnami líder fortunaligovej tabuľky z DAC Dunajská Streda. Až päť zmien oproti minulému víkendu sa podpísalo pod skvelý úvod, keď sme ustáli prevahu súpera a udreli gólovo. Najskôr ukázal šikovné kľučky Patrik Iľko a po ňom aj Dawid Kurminowski. Hostia odpovedali gólom Balića, ale ani naša odpoveď nenechala na seba dlho čakať, keď sa presadil Vahan. Druhý polčas už síce nebol taký gólový, no žltozeleným to neprekážalo. Presadil sa síce hosťujúci Kružliak, ale do vlastnej siete. Staňovci podali výborný výkon a porazili Dunajskú Stredu prvýkrát od roku 2016.

V šlágri 9. kola urobil tréner oproti poslednému zápasu hneď niekoľko zmien v základnej zostave. Niektoré boli vynútené, keď absentoval Kristián Vallo, ktorého nahradil premiérovým štartom v sezóne Benson Anang a na druhom kraji obrany sa už objavil po menšom zranení Branislav Sluka. V strede poľe nechýbal náš najlepší strelec Vahan Bichakhchyan.

Duel v komornej atmosfére odštartovala štandardná situácia hostí a signál Kalmára s Divkovićom, ktorý skončil iba nepresným pokusom chorvátskeho útočníka. Staňovci odpovedali akciou Dawid Kurminowskeho, ktorý posunul na kraj Matúšovi Rusnákovi a ten prízemnou strelou vybojoval náš prvý rohový kop. Po ňom hlavičkoval Jakub Kiwior, ale v záklone nenamieril presne na spoluhráča v žltom. Jeden z hráčov, ktorý sa vrátil do zostavy po zranení, bol krídelník Patrik Iľko. Ten sa ukázal v 10. minúte, kedy ho vysunul Branislav Sluka, Paťo si zasekol protihráča a krížnou strelou k tyči nás poslal do vedenia - 1:0. Viac z hry mali hostia, ktorí hrozili po štandardkách, udreli však žltozelení. Hosťujúci Müller pri defenzívnom zákroku vysunul Dawida Kurminowskeho, ktorý obišiel Jedličku a poslal nás do dvojgólového vedenia - 2:0. Vzápätí strieľal Divković, výborným zákrokom v húštine tiel vyrazil loptu preč Samuel Petráš. Tretí gól mal na kopačke Iľko v 29. minúte, po krásnej prihrávke Bichakhchyana už aj preloboval Jedličku, ale jeho pokus, pravdepodobne mieraci vedľa, stihol upratať do bezpečia Blackman. V 33. minúte sa presadili už aj hostia, Balić si narazil loptu s Ramírezom a bolo znížené. Naša odpoveď bola blesková, lopta sa pred šestnástkou dostala k Vahanovi, ten si loptu už typicky nachystal na ľavačku a jeho strela zapadla k ľavej tyči Jedličkovej brány - 3:1. Skvelým vysunutím sa blysol v 42. minúte Fazlagić, ktorý našiel Iľka, ten ale zoči-voči Jedličkovi z uhla nepridal náš štvrtý gól. V 44. minúte sa šošoni dožadovali ruky v pokutovom území, po nej zakončoval Kurminowski iba do náručia Jedličku.

Po zmene strán ihneď pohrozil Iľko, ktorý hľadal ešte Kurminowskeho. Toho ale vytlačila obrana DAC-u mimo. Žltozelení museli opäť viac behať bez lopty, ktorú mali v moci častejšie hostia, defenzíve však výborne vypomáhali aj krídelníci Iľko s Rusnákom. Petráš sa musel načiahnuť v 58. minúte po strele Kalmára, ktorú radšej vyrazil na roh. Rovnaká situácia sa opakovala aj po hodine hry, znova si pripísal úspešný zákrok náš gólman. Schäfer to zas skúšal z tesnej blízkosti lobom, jeho pokus sa našťastie nezmestil do priestoru troch žrdí. My sme odpovedali v 68. minúte strelou Iľka, ktorý si pekne zasekol dvojicu hosťujúcich obrancov, zaskvel sa ale Jedlička. Ten bol ale bezmocný po zakončení vlastného obrancu Kružliaka, ktorý v snahe upratať center Sluku do bezpečia rozveselil domáci tábor - 4:1. Žltozelení sa naďalej pozorne sústredili na skalopevnú defenzívu, čoho dôkazom boli striedania do obrany. Výborný výkon predvádzal na pravej strane obrany Anang, ktorý zblokoval viacero centrov súpera. Záver sme si postrážili, Kalmár nenamieril presne v 90. minúte.

Mužstvo zo Žitného ostrova tak porážame po štyroch rokoch a navyše mu ako prví v sezóne berieme ligové body.

"Dnes chcem v prvom rade poďakovať a pogratulovať hráčom k dobrému prístupu k zápasu. Vedeli, čo ich to bude stáť síl, no úlohy zodpovedne plnili. To nám v dnešnom súboji dalo šancu Dunajskú Stredu poraziť. Využili sme to, čo sme si povedali pred zápasom. Všetko si sadlo a mali sme aj trochu šťastia. Obidve fázy hry musia byť vyrovnané, hráči to odmakali vzadu, vpredu prišli šance a našťastie sme ich využili. V defenzíve sme na konci už vplyvom zdravotných problémov ostali tak hlboko. Nechceme po jednej výhre oslavovať, musíme to byť dlhodobá práca a výkonnosť. Avšak všetci, čo nastúpili, boli dobre nastavení. Nesúhlasím, že to bol náš najlepší výkon v sezóne. Boli totiž zápasy, v ktorých sme mali väčšiu dominanciu, boli viac kreatívni. S DAC-om sa to však počíta, pretože ich nik doteraz nedokázal poraziť, aj preto panuje všeobecný názor, že to mohol byť náš najlepší výkon. Vyzdvihol by som ale zomknutosť, každý si pomáhal, chalani sa koučovali navzájom."
Bernd Storck, tréner FC DAC 1904 Dunajská Streda
"Gratulujem Žiline, ktorá hrala dobre a agresívne. Vedeli sme, že musíme byť pripravení, ale rýchlo sme inkasovali po dvoch chybách dva góly. Žilina mala lepší deň a vyhrala zaslúžene. Futbal bol pekný, ale my nemôžeme prehrať zápas, v ktorom máme také držanie lopty. Súper nás prevyšoval v súbojoch jeden na jedného a my sme urobili veľa chýb."
Vahan Bichakhchyan, stredopoliar MŠK Žilina

"Z našej strany to dnes bol veľmi dobrý výkon. Tešili sme sa na zápas, pretože sme chceli poraziť Dunajskú Stredu v lige ako prví. To bola naša najväčšia motivácia. Veľmi dôležité víťazstvo pre kabínu, fanúšikov, ktorí nám chýbali na tribúnach a aj im patrí táto výhra. Všetci sme dnes bojovali, nielen základná zostava, ale striedajúci hráči zo seba vydali nie sto, ale stopäťdesiat percent. Dunajská možno mala loptu častejšie na kopačkách, no nemôžeme povedať, že by dominovala. Hrali sme totiž koncentrovane vzadu, vpredu sme boli efektívnejší. Toto mužstvo sa chce stále zlepšovať, držíme všetci spolu a tento výsledok môže byť iba začiatok niečoho väčšieho."