Fauly: 14:13

FK Železiarne Podbrezová
Ludha (C) – M. Bartoš, Bakaľa, Grešák – Talakov (80. Kukoľ), Š. Faško (62. Sangare), Paraj, Bariš – Ďatko (87. Šikula), Horvát (62. Kuzma), Pavúk (80. Špyrka)

Belko – Leitner, Stojchevski, Nemčík, Bari (87. Kopas)– Gidi, Minárik (C) (46. Anang) – Rusnák (62. Kaprálik), Iľko (87. Owusu), Galčík (62. Essomba) – Jambor

V záverečnom zápase 20. kola Fortuna ligy cestovali Šošoni po troch rokoch na ligovú pôdu nováčika z Podbrezovej. Žiaľ, terén toho veľa neumožňoval a prvé dejstvo prakticky bez šancí rozuzlila penaltová situácia. Nanešťastie, tá sa odohrala v našej šestnástke, a tak išli do kabín spokojnejší domáci. Po zmene strán sme to zjednodušili, čoho výsledkom bolo vyrovnanie Ananga. Body nám to však neprinieslo, keďže sme si po teči strelili nešťastný gól a v nadstavení pridali domáci poistku. Tabuľka sa tak pred záverom základnej časti zamotáva, pred dôležitým budúco-týždňovým súbojom proti Ružomberku sme šiesti už iba o skóre.

Na ťažkom podmočenom teréne zvolil trénerský zbor defenzívnejšiu zostavu i jemnú zmenu v rozostavení. Do základu sa po chorobe vrátila dvojica Tomáš Nemčík a Roland Galčík. Naopak, na lavičke ostal Adrián Kaprálik a aspoň medzi náhradníkmi konečne sedel aj uzdravený Dávid Ďuriš. Pre drobné zranenie chýbal trénerom Mário Sauer.

Úvod sa niesol v znamení štandardiek domácich, ktorí sa síce nedostali do zakončenia, ale viackrát to "smrdelo" nebezpečenstvom. My sme sa dostávali do tempa pomalšie, prechody dopredu sme sa snažili riešiť jednoducho, no viaceré nepresnosti nás obrali o možnosť ohroziť Ludhu. Chyby však kopili aj domáci, a tak sa viackrát lopta nezavinene dostala za postrannú čiaru. V hustom daždi nemohli aktéri na trávniku ukázať veľa futbalovej krásy, a tak ani v článku nebolo o čom písať. Straty lôpt, čo znásobovala opatrnosť na oboch stranách, spôsobovali hluché pasáže. Výnimka bola 36. minúta, kedy vypálil Bariš, Belo tvrdú bombu musel vyrážať. Z ničoho napokon "zapršalo". Následne totiž prišiel jemný kontakt práve domáceho Bariša s Paťom Iľkom a pískala sa penalta. Tú potvrdil aj VAR a domáci Pavúk poslal domácich do vedenia. Stále to bolo z našej strany bez priameho ohrozenia na bránu, nezmenila to ani strela Sammyho Gidiho v 44. minúte po odrazenej lopte, ktorá mierila nad.

S pribúdajúcim časom dostával zabrať aj trávnik, a tak museli Šošoni niečo zmeniť vo svojej hre. Zmena prišla v našej zostave už s úvodným hvizdom do druhého polčasu. Kapitána Jána Minárika nahradil v strede poľa Benson Anang. Aj naďalej sme to ale riešili až príliš komplikovane a zbytočne kombinačne. Ale našťastie prišla 58. minúte, keď si Timo Jambor zbehol za obranu, naservíroval to Bensonovi, ktorý zaznamenal svoj prvý ligový gól v sezóne - 1:1. Gól nás oživil, najmä však donútil našu hru zjednodušiť. Obojstranný boj s trávnikom pokračoval, skóre sa nezmenilo ani po góle Kuzmu v 77. minúte, ktorému predchádzal ofsajd. Rovnako pochodil aj čerstvý Loic Essomba, ktorý po dlhom čase zamestnal Ludhu. Keď sme sa ako tak dostali do zápasu, zradil nás terén, k čomu sa pridal aj kus smoly. Striedajúci Sangare centroval, tečoval to Kristián Bari a Belovi sa lopta prešmykla popod rukavice. V závere sa to už trhalo, viac sa prerušovalo a zdržovalo. V úplnom závere dal poistku pri domácej výhre 3:1 Jozef Špyrka.

Situácia v tabuľke sa ani po tomto kole nevykryštalizovala a nevyjasnila. O to dôležitejšia bude vaša podpora v poslednom domácom zápase základnej časti, ktorý odohráme znova v nedeľu. Naším súperom bude od 17:30 hod. Ružomberok.

Roman Skuhravý, tréner FK Železiarne Podbrezová
"Dnes sme zaslúžene vyhrali. Tak ako v Moravciach, tak aj dnes na ťažkom teréne sme boli od založenia útoku k prechodu veľmi zaujímaví. Dva dni pršalo, takže je jasné, že prídu aj nejaké straty. V predfinálnej fáze sme boli zbytočne zbrklí, prvý polčas prakticky bez šancí, ale išli sme do vedenia. Mali sme rešpekt pred rýchlostnými parametrami hráčov Žiliny, v druhom polčase sme mali nesebavedomú desaťminútovku, kedy sme Žilinu pustili do vyrovnania. Pre nás je to veľmi cenná výhra. Nie kvôli postupu do hornej šestky, ale skôr kvôli zmenám, ktorými sme si prešli."
„Podbrezová dnes dobre tlačila na loptu, potrebovali sme rýchlejšie reagovať na to, aby sme loptu dostali diagonálne za obranu. Neboli sme jednoducho presní. Rozhodovanie nám vzalo šancu na to, aby sme boli vpredu viac nebezpeční. Potrebovali sme to riešiť jednoduchšie. Taktický zámer nám vychádzal do druhého gólu, čo bolo zásadné pre výsledok zápasu. Tam sme súpera nechali rýchlo otočiť ťažisko hry a aj s kusom smoly sme inkasovali. Práve v tejto pasáži sme pritom kontrolovali zápas a mohli sme ho otočiť v náš prospech. Žiaľ, ako nám šťastný gól priniesol minulý týždeň radosť, dnes nám to vzal. Zo situácie v tabuľke vyplýva, že to stále máme vo vlastných rukách, a preto sa nám z toho nemôžu triasť nohy. Musíme byť odvážni, pričom dnes sme aj vplyvom terénu niektoré veci plniť nemohli. Vo finále sme neboli nebezpeční my ani Podbrezová. Verím, že doma to bude o inom, že v ofenzíve budeme lepší a nebezpečnejší. My musíme proti Ružomberku predviesť našu hru a využiť toho, že o našej účasti v prvej šestke stále rozhodujeme my.“
Roland Galčík, útočník MŠK Žilina

"Hoci sa dnes hralo na ťažkom teréne, tak domácim sa viac daril futbal, ktorý chceli hrať na rozdiel od nás. Myslím si, že si vypracovali aj viac šancí ako my a zaslúžene zvíťazili. Bol to zápas s množstvom súbojov, no a my sme z nich získavali málo odrazených lôpt, z čoho potom súper ťažil. Nie je to ideálny výsledok do tabuľky, do ktorej potrebujeme získavať body. Stále to však máme vo vlastných rukách. Teraz nás čaká Ružomberok a ja verím, že sa dobre pripravíme, podáme kvalitný výkon a tri body ostanú doma."