Za novými výzvami... Ročník štartujeme v Trenčíne + výjazd fanúšikov
Presne 53 dní sme museli čakať na ligový súboj Šošonov. Fortunaligová sezóna 2022/2023, ktorá bude jubilejným 30. ročníkom našej najvyššej futbalovej súťaže, štartuje pre futbalistov MŠK Žilina pod hradom Matúša Čáka. A to práve proti súperovi, s ktorým sme zakončili trpkú predošlú sezónu.

Teraz sú pred všetkými žltozelenými nové výzvy. O aktuálnom rozpoložení kabíny i ďalších aktualitách s trénerom Jaroslavom Hynkom.

Sobotný súboj 1. kola má v Trenčíne výkop o 18:00 hod. pod taktovkou hlavného rozhodcu Ivana Kružliaka. Vstupenky sa budú pre Žilinčanov predávať priamo pred sektorom hostí.


novinky u súpera

Zmena sa na trénerskej stoličke udiala počas prípravného obdobia aj u nášho prvého súpera v novom ročníku. Tím AS vedie nemecký kormidelník Peter Hyballa, ktorý má skúsenosti s najvyššou slovenskou súťažou z pôsobenia v Dunajskej Strede. Tím zo Žitného ostrova doviedol v ročníku 2018/2019 k postu vicemajstra. Štyridsaťšesťročný tréner má na svojom konte pôsobenia aj v profesionálnych ligách v Nemecku, Rakúsku, Holandsku, Poľsku a Dánsku. 

V príprave Trenčania dvakrát vyhrali (proti Pohroniu a Púchovu) a trikrát prehrali (so Zlínom, Slováckom a Banskou Bystricou). "Po príchode do nového klubu prinášate často veľa zmien. Od úvodných dvoch týždňov však nemávam obrovské očakávania. Čo k nim dodať? Nemôžem povedať, že by boli skvelé, ale ani nevydarené. Veľa trénerov chváli prípravné obdobie, ale ja hovorím iba, že to bolo v poriadku," nechal sa počuť tréner Hyballa.

 Viac si o novinkách v tábore súpera prečítate v článku na fortunaliga.sk.


ísť za svojím výkonom, za spoločným cieľom

Prípravné obdobie je minulosťou, Šošoni v ňom niečo nabudovali, teraz idú s čistými hlavami do ligy. V akom rozpoložení je podľa hlavného trénera Jaroslava Hynka aktuálne jeho tím?

"Vnímam to tak, že hra tímu si sadla. Sme nažhavení na úvodný zápas, plní očakávania, čo sa nám v ňom podarí. To sú aj moje pocity z prípravy. Vždy panujú poverčivé reči z hodnotenia príprav, kedy sa v nej darilo alebo nedarilo a podľa toho sa bude automaticky odvíjať sezóna. Pokiaľ je tím zdravý a pracuje, tak by mal ísť jednoducho za svojím výkonom. Nemal by sme sa teda zameriavať na poverčivosť. Dopredu nik nevidí...," začal svoj pohľad na rozbiehajúci sa ročník šéf žltozelenej lavičky a pokračoval: "Tím je dobre naladený, je aktívny na ihrisku aj v kabíne. Aj po taktickej porade s mužstvom sa chápanie štýlu a detailov hry prehlbuje. Sme nastavení tak, aby sme do úvodného duelu vstúpili aktívne."

Aj Trenčín vyrukoval do novej sezóny s novým lodivodom. Štýl trénerskeho soka z AS je známy. Ako sa s tým vysporiadať?

"Výraznosť trénera a jeho "gegenpressingu" nie je nič nového, čo by nás zaskočilo. Otázka je, ako sa s tým dokáže vysporiadať tím, ktorý je v zápase na lopte. V príprave sa nám podarilo vyskúšať si rôzne typy rozohrávok. Bude to o správnom riziku. Pokiaľ hráči budú dodržovať princípy, sme schopní prekonať tento pressing súpera a hrať do ofenzívy. Duely sú dostupné na internete, Trenčín nás môže mať načítaných, môže vymyslieť niečo nové. To je ale futbal a jeho krása je v tom, ako si s tým mužstvo dokáže poradiť. Verím hráčom a ich kvalite."

Český kormidelník bude mať premiéru na Slovensku, a tým pádom aj na pôde Trenčína. "Viem, že majú rovnako umelú trávu. Ja tam síce budem prvýkrát, ale hráči na tom nebudú hrať premiérovo, takže vedia ďaleko viac, čo ich čaká. My sme strávili na našej umelke posledné tréningy. Takže určite nejdeme do neznáma."

Čo otázka kapitána? Kto si v sobotu na rukáv navlečie kapitánsku pásku?

"Ako kapitáni nás do sezóny povedú odchovanci, v poradí - Tomáš Nemčík, Ján Minárik, Patrik Myslovič a Adam Kopas."

Aký je aktuálny zdravotný stav?

"Ako každý tím, tak aj my máme drobné veci, s ktorými sa musíme vysporiadať. Dlhodobé zranenia hráčov sú otázkou ďalšieho mesiaca, kedy sa môžu vrátiť niektorí z chalanov. Uvidíme, v akom stave budeme v sobotu, sú tam však drobné šrámy."

Do Trenčína sa chystá aj náš dvanásty hráč, čo oceňuje kabína i tréner.

"Každý jeden fanúšik je pre nás pomoc a motivácia navyše. Verím, že fanúšikovia si oddýchli a sú stopercentne pripravení nás podporovať. Viem, že každý výjazd je pre fans náročný. Vážime si, že cestujú s nami do Trenčína. Chceme ich naším výkonom jednoznačne potešiť."


otvorený aj sektor hostí

Predaj vstupeniek do sektoru hostí bude prebiehať v sobotu priamo pred štadiónom v Trenčíne u bezpečnostného manažéra MŠK Martina Ukropa (martin.ukrop@mskzilina.sk | 0911 421 492). 

Cena vstupenky je 12 €.


rozhodcovia

Sobotný duel 1. kola Fortuna ligy, ktorý má v Trenčíne výkop o 18:00 hod., bude rozhodovať ako hlavný arbiter Ivan Kružliak. Na čiarach mu asistujú Daniel Poláček a Dušan Štofik.


priamy prenos

Stretnutie proti Trenčínu budete môcť sledovať naživo iba na internetovej platforme VOYO.