V znamení výbornej kulisy pokoriť Trnavu aj druhýkrát v sezóne
Už 125. vzájomný zápas histórie čaká futbalistov MŠK Žilina a trnavského Spartaka. Aj tentoraz ho bude sprevádzať výborná atmosféra, ktorá robí zo súboja aktuálneho druhého tímu proti štvrtému šláger 13. kola Fortuna ligy. Šošoni cestujú do Malého Ríma odhodlaní zopakovať výkon z prvého vzájomného zápasu, ozbíjať Trnavu o body a nechať zabudnúť na posledné kolo s Michalovcami.

Nedeľný súboj rozhoduje ako hlavný arbiter Peter Ziemba.


Spartak sa od nášho vzájomného zápasu v júli sústredí už výhradne len na povinnosti v lige a v pohári. V predkolách totiž vypadol práve pár dní po našom víťazstve 4:2 vo vzájomnom dueli proti bulharskému Plovdivu. 

Zverenci portugalského trénera Ricarda Chéua striedajú lepšie výsledky s horšími, keď sú aktuálne na 4. priečke pred viacerými tímami v závese. V prvej polovici sa museli zaobísť bez kapitána Grendela, ktorý už v poslednom kole naskočil premiérovo do základnej zostavy. Práve so Sereďou počas uplynulého víkendu naštartoval Spartak odvetnú časť, no nie najšťastnejšie, keď jej podľahol 1:2. 


uspieť iba konzistentným výkonom

Aj zverenci trénera Jaroslava Kentoša chcú nechať zabudnúť na posledné ligové kolo, v ktorom sme brali iba bod po domácej remíze s Michalovcami. 

"Našli sme objektívne dôvody, prečo prišiel pokles výkonu po zhruba 30 minútach. Vyhodnotili sme si to, chlapci to videli na vlastné oči, prečo k tomu došlo. Verím, že v ďalšom zápase nebude ten pokles taký markantný, najlepšie žiadny. Potom nemôžeme byť prekvapení, že naši fanúšikovia a všetci dookola sú nespokojní," vrátil sa tréner k 12. kolu, pričom jasne pomenoval aj to, na čo sa zamerali v tréningoch.

"Pilovali sme naše princípové veci, ktoré vyplývajú z hry v obrane, z hry v útoku, prechodovej fázy. Veľmi dôležitá je výkonnosť - či už herný výkon družstva, ale i herné výkony jednotlivcov, pretože to je to najdôležitejšie.“

Ako preniesť zdravú nasrdenosť z Michaloviec do zápasu proti Trnave? „Treba sa z toho poučiť, hľadať priestor na zlepšenie a pracovať s vecami, ktoré nás dokážu istým spôsobom dekoncentrovať.“

Trnava vsádza v aktuálnej sezóne na ofenzívu. „Každý chce hrať útočný futbal, kto by ho nechcel hrať. Samozrejme, majú svoju kvalitu, my ju rešpektujeme, majú svoj štýl hry a my sa budeme opierať o svoje silné stránky a ja verím tomu, že zlepšíme náš výkon. Hlavne držať konzistentnosť výkonu."

Z pohľadu tabuľky pôjde o šláger kola. "Rozdiely medzi mužstvami sú minimálne a to tabuľkové postavenie nás niekedy môže dostať do pozície, že sú väčšie očakávania na výsledok a na nejaké štatistiky. My máme svoje ciele a pôjdeme za nimi.“

Popri dlhodobejšie zranených hráčoch bude kentošovcom chýbať aj vykartovaná dvojica Ivan Diaz a Róbert Boženík. „Sú to dvaja hráči základnej zostavy, budú nám určite chýbať, ale zas na druhej strane máme široký káder. Ďalší chalani dostanú príležitosť a verím tomu, že sa chytia príležitosti a potvrdia kvalitu kádra. Už aj Enis Fazlagić je v tréningovom procese, ale ešte uvidíme, či bude pripravený do zápasu.“

Čo budú tie detaily, ktoré môžu rozhodnúť? "Je najdôležitejšie, aby sme vedeli byť silní na lopte, vysoko pressovať aj v strednej zóne. To znamená, že keď bude treba, vedieť spraviť aj rýchly protiútok. To je náš cieľ a zámer, aby bolo mužstvo čo najkomplexnejšie pripravené.“

Žltozelení, ktorí v poslednom domácom stretnutí nenašli prílišnú podporu na domácich tribúnach, sa tentoraz môžu tešiť fandeniu svojich. „Je to len pozitívne. Chlapci to potrebujú, potrebujeme ju my všetci. Určite to zvýši kvalitu zápasu.“


pomôcť atmosfére naším dobrým výkonom

Pri absencii Róberta Boženíka by mohol proti svojmu "obľúbenému súperovi" dostať príležitosť Filip Balaj. Práve z jeho kopačky prišiel víťazný gól v prvom tohtosezónnom meraní síl proti Trnave.


našim výkonom dostať domácich do úzkych

Jeden z najskúsenejších šošonov Viktor Pečovský v poslednom stretnutí nezasiahol do deja, no aj z lavičky videl dôvody, prečo sme získali iba bod proti nepríjemným Michalovciam.

"Myslím si, že úvod bol z našej strany super, dostali sme sa do vedenia, mali sme tam aj ďalšie príležitosti po dobrom pressingu. Lenže v každom zápase nás trápi to, že neudržíme výkon rovnaký, ale stále to má tendenciu skákať hore-dole. V tomto sa musíme zlepšiť, lebo keď udržíme ten zápas v našom výkone, tak by sme dokázali aj zvíťaziť," hovorí Peči. "Myslím si, že hlavne tá predfinálna a finálna fáza nás trápi. Dostaneme sa k súperovej šestnástke, ale tam riešime veci niekedy zbrklo a niekedy úplne opačne, ale verím, že sa to znova rozbehne a začneme dávať aj viac gólov. Stalo sa, remizovali sme doma a ideme ďalej. Čaká nás zápas v Trnave a veľmi si nemôžeme nechať vŕtať v hlave, že doma sme remizovali."

Do Trnavy tak cestujeme s čistou hlavou. "Aj predtým, keď sme prehrali, nás tréner upozorňoval na to, že je dôležité, ako zareagujeme. Ideme do Trnavy odohrať čo najlepší zápas."

V prvom vzájomnom zápase sezóny sa dostal Viktor na trávnik v 80. minúte. "Trnava má podľa mňa dobré mužstvo. Sú futbalovejší, ako bývali. Podľa mňa to nie je už o takej agresivite, ale vieme, aké prostredie nás tam čaká. Je to výzva - pekný štadión, zápas bude mať správny náboj. Ja sa na to teším."

Čo môže na súpera platiť? "Dobrá defenzíva, ale hlavne čo som spomínal - naše šance budeme musieť premieňať a riešiť tie situácie tak, aby sme si ich vytvárali a hlavne nepustiť Trnavu do tlaku svojimi chybami. Takže snažiť sa naším výkonom dostať ich trošku do úzkych a využiť to."

Do Trnavy sa chystá aj "výjazd jesene". "Bude to super, že tam budeme mať fanúšikov. Pamätám si aj predošlé zápasy v Trnave, kedy tam prišli naši fanúšikovia. Je to super, že aj my tam máme podporu, v stretnutí nám to pomôže. Verím, že ich príde čo najviac a budú nás povzbudzovať celý duel," dodal na záver ligový rekordér.


výjazd jesene

Každý správny fanúšik MŠK si nenechá tento duel ujsť osobne v Trnave, kde mieri súkromný žltozelený vlak, ktorý vyráža v nedeľu o 15:00 hod. (pristavený bude už 14:30 hod.) a ako lístok do neho slúži vstupenka na zápas. Koordinovať a zabezpečovať bezproblémový priebeh bude zo strany klubu Juraj Vitko (0907 022 229). 


Nedeľný duel, ktorý má výkop o 18:00 hod. v Trnave, bude rozhodovať ako hlavný arbiter Peter Ziemba, na čiarach asistujú Erik Weiss a Mário Roszbeck.