V sobotu privítame doma nováčika z Pohronia
Futbalistov MŠK Žilina čaká v septembri jediný domáci duel. V 9. kola Fortuna ligy hostíme nováčika z Pohronia a po vzájomných súbojoch v II. lige zohráme aj premiérové stretnutie v najvyššej súťaže. Šošoni bažia po týždňovom postupe v Slovnaft Cupu aj po ďalších troch bodoch do tabuľky, ktoré by nás udržali na čele fortunaligového pelotónu.

Sobotný súboj má výkop o 19:00 hod., hlavným rozhodcom bude Martin Dohál.


Historicky najmladší klub našej najvyššej súťaže, ktorý patril už k pravidelným účastníkom II. ligy, zakončil minulo-sezónnu spanilú jazdu nečakaným postupom, keď vyfúkol "karty" aj väčším ašpirantom. Sen sa tak stal skutočnosťou a v Žiari nad Hronom sa na novozrekonštruovanom štadióne hrá už v tomto ročníku Fortuna liga. Nováčik prešiel prvoligovým krstom hneď proti Slovanu, s ktorým síce nebodoval. Avšak v lige už dokázali zverenci nového trénera Jána Rosinského, ktorý nahradil na trénerskej stoličke kvôli zdravotným problémom Milana Nemca, obrať o body Trnavu, Zlaté Moravce či Sereď a historicky prvú výhru zaznamenali na Liptove proti Ružomberku. Pohronie tak nie je iba "fackovacím panákom" a káder, ktorý sa posilnil pred sezónou iba minimálne, dokáže konkurovať ligovým mužstvám. O jeho zložení si bližšie povieme v Bulletine MŠK.


zodpovednosť proti každému súperovi

Kabína trénera Jaroslava Kentoša si počas týždňa pripísala očakávaný postup do 4. kola Slovnaft Cupu. Na pôde štvrtoligistu zo Starej Ľubovne dostali šancu viacerí hráči zo širšieho kádra. Ako splatili dôveru trénera?

"Bolo to pre nás poučné, sme radi, že dostali príležitosť aj ďalší chalani. Do akej miery ju splnili, si nechám pre seba. Každopádne sa striedali v zápase úseky, kedy to malo lepšiu úroveň, no zároveň aj úseky, kedy to z našej strany nebolo dobré. Hráči musia mať zodpovednosť za to, že nosia žilinský dres. V určitých pasážach som mal pocit, že hrajú bez zodpovednosti," hovorí kormidelník šošonov, ktorí nechal doma oddychovať viaceré opory. "Títo chalani mali klasický mikrocyklus, keď trénovali s "B"-tímom. Niektorých sme chceli pošetriť a na druhú stranu vidieť ďalších, čo sa ukázalo ako dobrý ťah," dodal k týždennému programu šéf lavičky.

Po Starej Ľubovni sa očakáva naša výhra aj v lige s nováčikom z Pohronia. "Ja osobne očakávam v prvom rade dobrý výkon nášho mužstva. Koncentrujeme sa na zvyšovanie výkonnosti, nie na očakávania troch bodov. Je to normálne, ale ja budem na hráčov tlačiť z hľadiska ich výkonu. Naša aktuálna výkonnosť je slušná, no chceme sa stále zlepšovať. Či je to Pohronie, Trnava alebo Slovan, nechceme sa koncentrovať na meno súpera. Potrebujeme sa pozerať na to, že hráme za Žilinu a s tým súvisí aj istá zodpovednosť. Prístup musí byť proti každému súperovi stopercentný, iba tak môžeme dosiahnuť dobrý výsledok."

V Zlatých Moravciach sme sa predstavili vzadu s tromi stopérmi, čím sme dokázali zväčša eliminovať domácich. "Pre hráčov je pozitívne a zároveň už aj menej stresujúce nastúpiť v tomto systéme. Pred polrokom sme boli niekde a teraz sme sa opäť posunuli. Stresujúce to bolo aj pre verejnosť, keďže sme štyri, päť rokov budovali systém 4-3-3. Posunuli sme sa teda aj v systéme na troch stopérov a stále sa máme kam posúvať. Dnes hráči bez problémov zvládajú prechod medzi systémami, čo nie je jednoduché. Vždy sa na daný systém snažíme vybrať a využiť istú typológiu hráčov, ktorí sú najvhodnejší na daného súpera a, samozrejme, sú zdraví. Treba sa stále učiť niečo nové. Rozostavenie je však iba číslo, štýl nemeníme. Stále chceme hrať kombinačný, útočný futbal s množstvom zakončení a gólov. Pri každom rozostavení sa úlohy líšia, no spomínaný štýl sa nemení. Komplexnosť je pre nás najdôležitejšia."

So zdravotnými problémami laborovali počas týždňa viacerí hráči šošonov. "Stav niektorých chalanov je otázny. Uvidíme, ako sa vyvinie do samotného výkopu zápasu," hovorí rodák z Vranova nad Topľou, ktorý prezradí viac v predzápasovom bulletine.


dôležitý výkon, akým prídeme k výsledku

Po reprezentačnej prestávke sa v zostave žltozelených ešte neobjavil najlepší ligový strelec Ján Bernát. Ako je na tom zdravotne a čo hovorí na súboj proti nováčikovi? 


ukázať väčšiu kvalitu než v pohári

Počas týždňa dostal v stredovej formácii šancu proti Starej Ľubovni v Slovenskom pohári odchovanec Patrik Myslovič, ktorý odohral plnú minutáž. Ďalšie minúty na trávniku by si rád pripísal aj tentokrát, rovnako s úspešným koncom pre nás.

"Vyhrávame, a preto očakáva aj verejnosť a fanúšikovia, že v tom budeme pokračovať aj proti nováčikovi. Sme mladí, no sami pociťujeme, že takéto zápasy by sme mali a aj ich chceme zvládať. Veríme, že to svojím výkonom potvrdíme a zvládneme to," myslí si Paťo, ktorý si váži každý pobyt na trávniku v drese "A"-tímu. "Za každý štart, každú minútu som rád. Ja budem na tréningoch naďalej tvrdo pracovať a snažiť sa trénerovi dokázať, že si miesto zaslúžim," hovorí rodák z Turca, ktorý proti Pohroniu nehral ešte ani v II. lige. Nováčik je vždy nevyspytateľným súperom. "Jasné, určite sa na nás bude chcieť vytiahnuť a zároveň dokázať, že do prvej ligy patrí. Preto sa potrebujeme zodpovedne pripraviť, prezentovať sa našou hrou a ňou aj zvíťaziť."

Myslo sa predstavil aj v Zlatých Moravciach, kde v 86. minúte vystriedal Ivana Diaza. V pohári odohral už spomínaných 90 minút. "Nečakali sme, že to bude v pohári až také náročné. Sami sme si to skomplikovali, teraz chceme a aj potrebujeme v lige ukázať oveľa väčšiu kvalitu," dodáva pred výkopom 9. kola mladý stredopoliar MŠK.


pre fanúšikov

Aj pred ďalším domácim zápasom bude pre všetkých žltozelených fanúšikov prichystaná Fanzóna MŠK spolu s Fanshopom MŠK.

Nezabudnite si opäť zdarma pri každom vstupe vziať Bulletin MŠK, kde sa bližšie pozrieme na postup nováčika do najvyššej súťaži a aj zmeny, ktoré sa udiali na Pohroní.

S trénerom Jaroslavom Kentošom preberieme bod zo Zlatých Moraviec, šance i "stratené" dva body. Čo hovorí na Pohronie a ich štýl hry?

V rozhovore vám priblížime poľského stopéra Kuba Kiwiora, jeho futbalový pohľad na Anderlecht, ale aj Žilinu. Kubo prezradí aj to, prečo sa na prvý pohľad toľko neusmieva.

V ďalšom dialógu sa porozprávame s obrancom Braňom Slukom, s ktorým sa bližšie pozrieme na fazónu nášho tímu, tabuľku i reprezentačné povinnosti.


Sobotné stretnutie, ktoré má výkop o 19:00 hod., bude rozhodovať ako hlavný arbiter Martin Dohál, na čiarach asistujú Michal Tomčík a Peter Bednár.