Proti Ružomberku uspieť aj druhýkrát a znova sa vrátiť na víťaznú vlnu
Pred poslednou reprezentačnou prestávkou tohto kalendárneho roka je na programe 15. kolo Fortuna ligy, v ktorom sa futbalisti MŠK Žilina predstavia na domácom trávniku. Pod Dubňom vyzvú krajského rivala z Ružomberka, ktorého budú chcieť zdolať aj druhýkrát v sezóne a po týždňovej odmlke sa znova tešiť spolu s fanúšikmi z troch bodov.

Sobotné stretnutie, ktoré má výkop už o 14:00 hod., bude rozhodovať ako hlavný arbiter Erik Gemzický.


V poradí už 76. krajské derby sa odohrá v sobotu na Štadióne MŠK, ktoré zároveň skorším výkopom otvorí program ďalšieho kola Fortuna ligy. Liptáci mali pod vedením nového trénera Jána Haspru pomalší rozbeh aj kvôli zmene filozofie, keď dali pod Čebraťom priestor odchovancom. Tí začínajú v posledných zápasoch ukazovať svoju kvalitu, keď v lige našho premožiteľa naposledy ešte v auguste. Popritom postúpili aj do jarného štvrťfinále pohára cez Senicu.

V auguste sme dobyli Ružomberok najmä vďaka výbornému prvému polčasu, v ktorom sme si vybudovali trojbodový náskok a aj o desiatich sme ho napokon udržali.


efektivita, efektivita, efektivita

Zverencov trénera Jaroslava Kentoša tak čaká ďalšia nepríjemná prekážka, pred ktorou sa budeme musieť mať na pozore. Navyše po poslednom zápase chceme odčiniť výsledkové zaváhanie.

"Musím povedať, že náš herný prejav proti Trenčínu bol slušný. Na druhej strane nám vo výkone chýbala agresivita v určitých fázach a kompaktnosť, takže vieme, kde musíme pridať. A samozrejme, nadviazať na kvalitnú hru v útoku, čo sa týka kombinačnej hry, ale musíme si dať pozor na zbytkovú obranu, a to bude kľúč k úspechu. Musíme byť hlavne s takýmito súpermi ako Trenčín veľmi pozorní. Tie zápasy rozhodujú detaily, premieňanie gólových príležitostí, individuálne chyby. Bolo to naozaj o mikrodetailoch, ktoré rozhodujú o konečnom výsledku zápasu," hovorí hlavný tréner, ktorý spolu s tímom videl recept na úspech proti Ružomberku aj v prvom polčase vzájomného duelu v auguste. „Tam sme boli efektívni v premieňaní šancí, a to je dôležité v každom zápase, v dnešnom futbale obzvlášť. Mali sme veľmi dobrý vstup do zápasu, polčas sme viedli 3:0 a zápas sme mali relatívne pod kontrolou. Druhý polčas sme si to skomplikovali sami nepozornosťou, nedisciplinovanosťou a súpera sme vrátili do zápasu a záver bol veľmi dramatický. Očakávam, že to bude náročný súper aj teraz. Verím tomu, že budeme efektívnejší v premieňaní šancí ako v poslednom zápase."

Liptákom odvtedy stúplo aj sebavedomie, keď sa v tabuľke vyšplhal už na priebežné 4. miesto. „Rozdiely sa medzi mužstvami zmenšujú, takže rozhodujú detaily a ani teraz to nebude inakšie. Ružomberok je na pozitívnej vlne a my urobíme všetko preto, aby sme boli úspešnejší," prizvukuje šéf žltozelenej lavičky, pričom jeho náprotivok na strane MFK chce prísť do Žiliny s ofenzívnou tvárou. "Jedna vec sú predzápasové vyhlásenia, druhá vec je, aký bude samotný zápas. Každopádne my musíme pridať na tých faktoroch, o ktorých sme hovorili – agresivita, viac nasadenia, lepšia kompaktnosť pri zbytkovej obrane, na to sa budeme koncentrovať."

Zdravotný stav šošonov sa po poslednom stave zhoršil, u Michala Tomiča sa naplnil zlý scenár. „Mišo Tomič má vážnejšie zranenie kolena a vyzerá to tak, že bude dlhšie mimo. Na druhej strane, je to súčasťou futbalu, takže berieme to tak, ako to je." Naopak, do stretnutia s Trenčínom naskočil po zranení Enis Fazlagić, ktorý sa pýta do zostavy. „Už trénuje, je stopercentný, pripravuje sa s mužstvom. Na zápas bude pripravený."

Pred reprezentačnou prestávkou si kabína i tribúny želajú iba jedno. „Stále ideme do zápasu s tým, že ho chceme vyhrať a nič sa na tom nemení ani teraz. Chceme uspieť a všetci si uvedomujeme, čo pre to potrebujeme spraviť," dodáva kormidelník žltozelených, s ktorým sme sa porozprávali aj v predzápasovom bulletine.


pozitívne z Trenčína preniesť do soboty

V posledných zápasoch proti Ružomberku sa v listine strelcov objavuje meno Branislav Sluka. Je Ružomberok jeho obľúbeným súperom? Čo bude v sobotu platiť na Liptákov?


tešiť sa proti Ružomberku znova aj s fanúšikmi

V predošlých dvoch stretnutiach ostal na lavičke pre náhradníkov stredopoliar Ján Bernát, ktorý sledoval prehru proti Trenčínu: „Samozrejme, ten zápas nás mrzí, lebo výsledok nevypovedá o našom výkone. Taký je futbal – niekedy sme možno hrali horšie a vyhrali sme zápasy, teraz lepšie a prehrali sme. Takže sa to budeme snažiť odčiniť, samozrejme, výkonom a pridať už aj góly."

Práve rotáciou zostavy sa z nej vytratil mladý záložník. „Tréneri skúšajú niečo nové. Pre nás to bol ideálny stav v tú chvíľu, takže ja to rešpektujem, že som nenastúpil. Som stále pripravený a verím, že šanca príde zase proti Ružomberku," priznáva Jany, ktorý tak musí trpezlivo čakať na svoju šancu. „Je to pre mňa niečo nové a určite sa potrebujem zlepšiť aj po takejto stránke, lebo nie vždy to bude o vyhrávaní, o góloch. Som pripravený na to, že musím makať, aj keď sa nebude dariť a verím, že v sobotu to už bude lepšie.“

Práve na duel proti Liptákom spomína Jano rád, keďže sa v 27. minúte pod Čebraťom presadil aj gólovo. „Bol to dobrý zápas, hoci sme si to skomplikovali v posledných tridsiatich minútach, ale nakoniec sme to doviedli do víťazného konca. Prišli nás podporiť aj fanúšikovia a veľmi nás tešilo to víťazstvo. Verím, že teraz si to spolu s fanúšikmi zopakujeme.“

Ako vníma Jano Liptákov a ich výsledky? „Poslednú dobu majú dobré výsledky. Myslím, že majú kvalitný tím skĺbený mladými hráčmi so skúsenými, takže určite to nebude ľahký zápas. Sú dôrazní, sú agresívni, vedia hrať futbal, takže sa na nich budeme musieť pripraviť po všetkých stránkach."

Po týždňovej odmlke chcú šošoni opäť tri body, navyše keď viacerí, vrátane Jana, odchádzajú následne do reprezentačných výberov. "Tréner Guľa mi volal, rozprávali sme sa spolu a bavili sme sa o tom, že by bolo dobré pomôcť devätnástke, lebo takisto nás čaká dôležitý kvalifikačný turnaj. Ideme tam s cieľom postúpiť a verím, že sa nám to podarí. Pred repre prestávkou, kedy sú pred nami dva týždne bez ligových zápasov, je však dôležité vyhrať sobotný posledný duel a takisto, čo sa týka tabuľky a našich cieľov, je dôležité zvládnuť toto stretnutie."


pre fanúšikov

Už tradične pred každým domácim zápasom bude pre všetkých žltozelených fanúšikov prichystaná Fanzóna MŠK spolu s Fanshopom MŠK.

Nezabudnite si opäť zdarma pri každom vstupe vziať Bulletin MŠK, kde sa bližšie pozrieme doterajšie účinkovanie Liptákov i zmeny v ich kádri.

S trénerom Jaroslavom Kentošom preberieme detailnejšie posledný nevydarený duel s Trenčínom, naše zakončenie a efektivitu, zostavu, ktorá sa aj kvôli zraneniam obmení a pozrieme sa aj na súpera. 

V rozhovore vyspovedáme brankára Dominika Holeca, ktorý je našou oporou aj v tomto ročníku. Čo hovorí na defenzívny tvár mužstva a kto mu ako prvý oznámil nomináciu do širšieho reprezentačného kádra?

V rubrike štatistiky si rozoberieme výkon Mira Káčera proti Trenčínu a pripomenieme si aj blížiacu sa reprezentačnú prestávku a povinnosti šošonov v nej. 


Sobotné stretnutie, ktoré má výkop už o 14:00 hod., bude rozhodovať ako hlavný arbiter Erik Gemzický, na čiarach asistujú Miroslav Benko a Anton Perát.


Vstupenky

Vstupenky na zápas 15. kola Fortuna ligy MŠK Žilina - MFK Ružomberok, ktorý sa uskutoční v sobotu 9. novembra o 14:00 hod., sa budú predávať cez Ticketportal alebo na pokladniach:

SOBOTA 9. novembra | 12:00 - 14:45 (Pokladne MŠK | Uhoľná + Športová ulica).

+ predajné miesto A1 Music (Bottová ulica).