Posledným dubajským vyzývateľom lotyšská Riga
Po vydýchnutí z náročných dvojzápasov čaká na futbalistov MŠK Žilina v piatok posledný prípravný duel v rámci sústredenia v Spojených arabských emirátoch. Ani záverečný súboj v Dubaji nebude o nič jednoduchší, keď nás preverí už pravidelný účastník európskych pohárov i náš pravidelný "sparing" v príprave - Riga FC.

Pred piatkovým duelom sme si prizvali k slovu asistenta trénera Norberta Guľu, ktorý prezradil viac z tábora žltozelených.

Stretnutie proti Lotyšom plánujeme vysielať od 13:00 hod. SEČ na MŠKŽilinaTV.


do tretice vzájomný zápas, do tretice výhra?

Lotyšský tím, ktorému po troch rokoch ušiel v tamojšej lige titul, patrí medzi pravidelných účastníkov európskych pohárov. V prebiehajúcej sezóne sa dostal rovnako ako my do play-off o Európsku konferenčnú ligu, kde neuspel a tiež tak ostal pred bránami skupiny. Riga je už naším pravidelným partnerom v rámci prípravných stretnutí v Dubaji, keď sme sa s ňou stretli v Emirátoch už dvakrát -  v roku 2018 sme sa tešili z výhry 2:1, o dva roky neskôr sme zas otočili priebeh duelu a zvíťazili 3:2 a aj teraz nás do tretice čaká po dvoch rokoch vzájomný súboj.

Zverenci skúseného nemeckého trénera Thorstena Finka už na tohtoročnom sústredení v Dubaji absolvovali dvojicu prípravných duelov, v ktorých boli spolovice úspešní. V prvom zápase nestačili na v tejto sezóne trápiaci sa poľský celok Legia Varšava pomerom 0:2, no chuť si napravili proti nášmu ligovému rivalovi zo Slovana Bratislava, ktorý sa v týchto dňoch takisto pripravuje na jarnú časť Fortuna ligy v teple Dubaja. "Belasých" v utorok zdolali po výsledku 2:1.

Káder mužstva z hlavného mesta Lotyšska sa skladá z rôznorodých národností, keďže v ňom nájdeme futbalistov z odlišných častí Európy, Južnej Ameriky i Afriky. Základ tvoria, samozrejme, domáci futbalisti, z ktorých väčšina sú rovnako členmi reprezentačného výberu Lotyšska. V mužstve nájdeme aj viacero futbalistov z východnej Európy či trojicu brazílskych legionárov. Najlepším strelcom "levov" z Rigy bol v skončenej sezóne 2021 (hrajú systémom jar-jeseň) čiernohorský zakončovateľ Stefan Milošević, ktorý však po polovici sezóny klub opustil. Zo súčasného kádra si pripísal najviac presných zásahov fínsky záložník Mikael Soisalo - osem.


úrovňou ligové stretnutia

Šošoni sa blížia do finišu svojho pobytu v Emirátoch. Ako smeruje sústredenie, akým smerom sa uberá, prezradil asistent trénera Norbert Guľa.

"Klasicky, ako sme si to naplánovali, tak to aj beží a plynie. Prevládajú pozitíva, i keď výsledky nie sú najlepšie. S Petrohradom sme ukázali dobré úseky, ale bolo ich málo. Máme však materiál na to, aby sme to vedeli posunúť ďalej. Je to len na hráčoch, aby to dokázali zrealizovať v ďalšom priebehu prípravy i do ligy. V druhom zápase proti Johoru sme podali výborný výkon. Mladí chalani naozaj ukázali veľký potenciál. Pred Johorom sme pri analýze mali rešpekt, už nás zdolal aj pri našom silnejšom zložení, hráči k tomu ale pristúpili zodpovedne a s perspektívou do budúcna."

Šošoni pocítili v oboch súbojoch proti Rusom, že behanie bez lopty bolí. "V prvom rade musíte vedieť hrať na lopte, aby ste mohli hrať rýchlo dopredu. Inak to bude nepresné. Petrohrad hral rýchlo, kolmo, ale pokiaľ bolo treba, vedel si nás "niekde" pripraviť a potom udrel. Práve preto potrebujeme vedieť držať loptu, aby sme vedeli hrať rýchlo a kolmo dopredu. Tam už je to na hráčoch, aby správne vyhodnotili balans, kedy sa dá a kedy je to rizikové. Niečo nám tieto súboje ukázali, teraz to musíme vložiť do našej hry a hráčov naučiť sa v danom momente správne rozhodovať. To už je ten vyšší level..."

Po náročnom tréningovom i zápasovom tempe bolo treba trochu zvoľniť. "Dobre padol aj teambuilding na lodi, kde sme trochu vypli. Pred nami je posledný piatkový súper, treba dobre odtrénovať a sústredenie, ktoré je naozaj kvalitné, zakončiť a pretaviť do kvalitného výkonu v súboji proti Rige."

Tentoraz už nepôjde o dvojzápas. "Všetci hráči dostali šancu. Aj na základe zdravotného stavu sa rozhodneme a zvolíme vyťaženie, striedania chalanov. Komplikácie majú, resp. mali Dominik Javorček, Paťo Iľko, Abasa Aremeyaw a Kubo Paur."

S Rigou sa stretávame v pravidelnej dvojročnom cykle, bude z toho aj do tretice víťazstvo našich farieb? "Každý súper na sústredení je jedinečný svojím štýlom, ale má predovšetkým vysokú kvalitu. Nie je to o tom, že môžeme niečo podceniť. Úrovňou sú to ligové stretnutia, hoci ide stále iba o prípravu. Preto musíme ísť naplno, byť koncentrovaní a správne nastavení. Riga už na sústredení zdolala Slovan, takže jednoduché to nebude. Avšak to nás posúva."


priamy prenos