Počas víkendu MINTAL CUP 2018

Už tradične patrí júl v Akadémii MŠK Žilina prestížnemu mládežníckemu turnaju o pohár Marka Mintála.

Aj jeho 13. ročník bude mať kvalitné medzinárodné obsadenie, na ktorom sa okrem našich futbalistov v kategórii U17 predstavia od piatka do nedele na hlavnej ploche Štadióna MŠK a v Závodí aj družstvá z Česka, Ukrajiny, Slovinska, Poľska a dokonca reprezentačný výber Číny.

SKUPINA / group "A": MŠK Žilina, reprezentácia číny, nk domžale
Skupina / group "B": slavia praha, zaglebie lubin, Karpaty ľvov

Turnaj začína v piatok poobede zápasom šošonov proti spomínaným reprezentantom Číny, po ktorom nasleduje slávnostné otvorenie turnaja. Následne si zmerajú sily aj tímy z B-skupiny, konkrétne Slavia Praha proti Zaglebiu Lubin.

Sobotňajší program pokračuje štvoricou zápasov na ihrisku v Závodí, ktoré určia poradie v skupinách.

Už tradične budú hrať víťazi skupín vo finále, druhí zo skupín o 3. miesto a poslední o konečnú 5. priečku.

hladní po futbale

Po ročnej odmlke by futbalisti MŠK Žilina znova radi siahali na najvyššie priečky. Minulý ročník sme napriek tomu, že sme neprehrali, obsadili "iba" 3. miesto. Tento rok nás bude z lavičky premiérovo viesť tréner Slavomír Konečný už k prípadnému siedmemu triumfu na Mintal Cupe.

"Je to pre mňa premiéra a teším sa na ňu. Bude to nová skúsenosť, ide o prestížny mládežnícky turnaj, kde sa môžeme porovnávať s kvalitnými tímami. Hráči už sú po pauze hladní po futbale, je to jeden z vrcholou ročníka, i keď je hneď na začiatku."

Kormidelník MŠK už predtým úspešne viedol ročník 2002 v U15, kde sa spolu tešili z titulu majstrov Slovenska starších žiakov. "Boli sme spolu v U15 a U14, takže po roku sa znova stretávame. Za rok sa hráči zlepšili, posunuli futbalovo. Žiacky futbal je iný, dorastenecký je náročnejší do taktiky i fyzičky. Chalani dospievajú, stále sa vyvíjajú. Počas tej ročnej "pauzy" u nich vidím nárast výkonnosti, dobrú robotu trénerov, kolegov. Budem sa snažiť nadviazať na ich prácu."

Šošonov čaká hneď v piatok reprezentácia Číny, ktorú mal možnosť sledovať šéf žilinskej lavičky naživo na turnaji v Česku. "Stretneme sa s inými štýlmi futbalu. Z mojej pozície to vnímam ako dobrú previerku a kvalitnú prípravu pred začiatkom ligového ročníka, ale aj v dlhodobom procese rozvoja hráčov. V kategórii U15 sme sa s Číňanmi stretli v Prahe, rovnako som ich videl aj v minulom roku. Celkovo v krajine i reprezentačných výberoch majú futbalový boom, trénujú ich španielski tréneri. Sám som zvedavý, ako to ukážu v kategórii dorastencov. Už ich žiacke výbery hrali európskym, "žilinským" štýlom - kombinačne, dominantne, konštruktívne. Tešíme sa preto na porovnanie sa s rôznymi hernými štýlmi."

Tréner, ktorý je s mužstvom druhý týždeň, by mal mať na turnaj k dispozícii dokopy sedemnásť žltozelených. "Dlhodobo sú zranení Marcel Novák a Dominik Hunčík. Jeden hráč je na dovolenke, inak je káder v poriadku. Odohrali sme už aj prípravné stretnutie s Baníkom Ostrava, pomaly sa rozbiehame. Na turnaji by nás malo byť 15 hráčov + dvaja brankári, takže všetci dostanú priestor, na to prestížny Mintál Cup slúži," dodáva nový tréner mladších dorastencov Slavomír Konečný.

žreb turnaja

piatok / friday 20.7.

"A" skupina: MŠK Žilina - Reprezentácia Číny U17 (Hlavná plocha Štadióna MŠK, 16:00)

Slávnostné otvorenie turnaja (Hlavná plocha Štadióna MŠK, 17:15)