Namotivovaní do nedeľného šlágra v Dunajskej Strede
Futbalisti MŠK Žilina pokračujú svojím ďalším ligovým kolom tentoraz až v nedeľu. Záver víkendu prinesie šláger kola, v ktorom cestujú šošoni na Žitný ostrov. Už tradične tak bude mať súboj s Dunajskou Stredou poriadny náboj, teraz navyše pôjde o súboj tretieho tímu s prvým. Žltozelení sú dobre naladení a na zaplnený štadión domácich sa už tešia.

Nedeľný duel má na starosti ako hlavný rozhodca Ivan Kružliak.


Fortuna liga sa pomaly blíži do polovice základnej časti a my v jej okrúhlom 10. kole cestujeme do Dunajskej Stredy. Šošoni sa stále držia na pozitívnej vlne, čo potvrdili aj jasným, týždňovým postupom v Slovenskom pohári. Pohárové povinnosti mal v strede týždňa aj náš súper, ktorý rovnako nepripustil prekvapenie a z Radimova si odniesol postup po výhre 2:0. 

Zverenci Nemca Petra Hyballu teda rovnako nebudú chýbať v osemfinále pohára, rovnako v lige od začiatku ročníka potvrdzujú najvyššie ambície. Zvíťazili nad nepríjemnými Zlatými Moravcami, Nitrou, Pohroním a spôsobili aj prvú prehru v ročníku bratislavskému Slovanu. Spôsob, ako proti Dunajskostredčanom uspieť, však ukázala Sereď, Trenčín či naposledy Ružomberok, ktorý umnou hrou dokázal "okradnúť" DAC-u doma všetky body.

VSTUPENKY DO DUNAJSKEJ STREDY

Dunajská Streda od nášho posledného vzájomného zápasu, ktorým bol pamätný Zápas odchovancov, urobila v kádri viacero zmien. Od úvodu novej sezóny sa musí zaobísť bez dlhoročnej stopérskej dvojice Huk - Šatka, ktorí odišli do zahraničia. Nahradili ich hráči z našej ligy - dlhoročný ružomberský kapitán Dominik Kružliak, Martin Oravec z Podbrezovej a ukrajinský legionár Danylo Beskorovajnyj, ktorý predtým pôsobil v Michalovciach. Ofenzívne rady po odchode mládežníckeho reprezentanta Christiána Herca rozšíril z Karvinej Eric Ramirez. Žlto-modrým aktuálne chýba v strede poľa kapitán a opora Zsolt Kalmár, ktorý podstúpil ešte v auguste operáciu kolena. V úvodných troch kolách však stihol až štyrikrát rozvlniť sieť súperov.

Súboje s DAC-om majú už tradične vysokú kvalitu, či to bolo naposledy pod Dubňom vo výnimočnom zápase alebo na juhu Slovenska, kde sme boli domácim viac než vyrovnaným súperom. 

So súperom zo Žitného ostrova pôjde historicky už o 52. vzájomný zápas.


Doterajšia bilancia:

ŽILINA – DUNAJSKÁ STREDA   51   16  17  18   71:55


Kvalitný výkon s výsledkom prinesie dvojnásobnú radosť

Zverenci trénera Jaroslava Kentoša sa naladili na šláger kola jednoznačným postupom v Slovnaft Cupe do 5. kola počas týždňa. 

"Ja si myslím, že sme to zvládli veľmi dobre. Postúpili sme do ďalšieho kola, a to bolo cieľom. Aj výkon v určitých pasážach bol dobrý. Myslím si, že priebeh zápasu sme mali plne pod kontrolou." Nedeľného vrcholu týždňa sa už nevedia žltozelení dočkať. "Tešíme sa, ale nie je to o tešení sa. Myslím si, že nás čaká kvalitný zápas, ako je to už s Dunajskou Stredou obvyklé. Chceme podať dobrý výkon a chceme sa znova zlepšiť." V médiách sa rozoberala najmä doba, počas ktorej čakáme na výhru proti Dunajskej Strede. "To je iba číslo, štatistika. Je to pre nás motivačné, ale inak tomu neprikladáme dôležitosť. Myslím si, že je pre nás teraz veľa vecí dostatočne motivujúcich - pekný štadión, výborná atmosféra, výborný súper. Tých motivačných prvkov je teda veľa, preto budú hráči určite dostatočne motivovaní na nedeľu."

Do Dunajskej Stredy cestujeme s nálepkou lídra, domáci zas nezvyknú púšťať body. Kto je favorit? "Ťažko povedať. Myslím si, že hrajú mužstvá zo špice tabuľky, šance sú 50 na 50. Bude to o samotnom výkone, uvidíme, komu vyjde duel lepšie." DAC rovnako počas týždňa postúpilo v pohári ďalej. Aký bude herný plán, ako otupiť domácich? "Budeme chcieť hrať aktívne. Samozrejme, chceme pokryť silné stránky súpera. Máme nejaký herný plán, s ktorým do tohto zápasu pôjdeme. Hlavné je, ako budú chlapci napĺňať úlohy, ktoré od nich budeme chcieť." Cestu, ako uspieť na Žitnom ostrove, ukázal naposledy Ružomberok. "To svedčí o tom, čo som tvrdil už predtým. V lige sú malé rozdiely, detaily rozhodujú zápasy. V lige nemôžeme podceniť nikoho - ani nováčika, ani posledného v tabuľke. Keď hráči podcenia detail, tak sa dostanú do problémov a môžu ľahko stratiť zápasy. Verím tomu, že podáme taký výkon, s ktorým sa budeme zlepšovať v jednotlivých fázach hry. To bude pre nás dôležité. Ak bude na konci pozitívny výsledok, tak to bude dvojitá radosť a ja v to verím. Nemôžeme sa koncentrovať na iba výsledok. Naša cesta, ako ho dosiahnuť, vedie jedine cez prístup a postoj," zdôrazňuje šéf lavičky. 

Pozitívne správy idú z kabíny šošonov aj ohľadom zdravotného stavu. "Lepší sa stav Bensona Ananga, počítame aj s Jánom Bernátom aj Kubom Paurom, takže sú to pre nás pozitívne správy. Otázny je štart Jána Minárika, dlhodobo nemôžeme počítať stále s Enisom Fazlagićom a Vladom Majdanom," dodáva pred nedeľným stretnutím rodák z Vranova nad Topľou.


zodpovednosť a víťaznú mentalitu preniesť na nedeľu

V zostave šošonov v posledných troch dueloch proti Dunajskej Strede nechýbal ľavý obranca Branislav Sluka. Ako vidí šláger kola?


pokračovať v dobre rozbehnutej sezóne

Ako jeden z mála legionárov sa naozaj okamžite adaptoval na žilinský systém a až do stredy nevynechal ani jedno stretnutie. Ľavák Besir Demiri by mal však po voľne opäť figurovať v zostave žltozelených.

"Je pravda, že odkedy som v Žiline, tak to bol prvý zápas, v ktorom som nehral. Každý hráč dostane na nejaký zápas voľno, teraz sa to týkalo aj mňa. Samozrejme, dúfam, že budem na 100 % pripravený na zápas proti Dunajskej Strede a čo je dôležitejšie - postúpili sme do ďalšieho kola Slovenského pohára," zhrnul Macedónčan úspešný štart do tohto týždňa, ktorý vyvrcholí v nedeľu na Žitnom ostrove. "Sledoval som posledný zápas Dunajskej Stredy, na štadióne majú výbornú atmosféru. Spoluhráči mi o všetkom hovorili, pomáhajú mi so všetkým." 

Ako sa Besir vysporiada s hlučnou kulisou? "Rád hrám v zápasoch s takou atmosférou, futbalistovi - aspoň mne - sa vtedy ľahšie koncentruje na hru." Predsezónnymi ambíciami Dunajskej Stredy sú medzi inými aj prvenstvo v lige. "Teraz sme však na čele my a oni musia premýšľať, ako zápas zvládnuť, pretože hrajú proti lídrovi." Bol už Besir v minulosti so svojím tímom na čele tabuľky? "Už áno, vyhral som macedónsku ligu s Vardarom Skopje. Teraz to máme tiež dobre rozohrané. Určite by som nás chcel vidieť v tabuľke na prvom mieste aj po poslednom zápase v máji 2020. Tam sa však ešte nepozerám, pred nami je veľa práce." 

Tím žltozelených sa však za žiadnych okolností neuspokojuje s aktuálnym stavom. "Vedieme ligu a ak chceme na tom mieste aj zostať, musíme sa neustále zlepšovať. Každý od nás očakáva okrem dobrých výsledkov aj dobrú úroveň hry." Besirova adaptácia na Žilinu tak od leta prebehla naozaj bezproblémovo. "Vďaka trénerom, spoluhráčom a všetkým v klube som si na systém celkom rýchlo a ľahko zvykol."

Fortuna liga sa blíži k polovici, ako ju zatiaľ hodnotí univerzál v zostave Jaroslava Kentoša? "Čaká nás ešte Dunajská Streda, po nej Sereď. Až potom budem môcť komplexne zhodnotiť úroveň ligy. Zatiaľ ju vnímam ako dobrú súťaž so zaujímavými, kvalitnými tímami," dodáva Besir Demiri, ktorý už má na svojom konte dokopy 11 štartov za MŠK.


Nedeľné stretnutie, ktoré má výkop o 18:00 hod., bude rozhodovať trojica arbitrov, ako hlavný Ivan Kružliak, na čiarach mu asistujú Milan Štrbo a Miroslav Benko.