Michal Ščasný novým trénerom MŠK Žilina

Trénerská výmena pred záverom sezóny. Meno Michal Ščasný netreba špeciálne predstavovať, fanúšik ho už môže poznať zo slovenských futbalových trávnikov. Tento 45-ročný kormidelník, ktorý v minulosti viedol viaceré ligové družstvá, bol vo štvrtok 11. apríla oficiálne predstavený tímu i médiám. 

Len niečo viac ako 24 hodín ho pritom delí od svojej premiéry na lavičke Šošonov. Nielen o tom sme sa porozprávali v premiérovom rozhovore z pozície hlavného trénera MŠK Žilina.

Vstupenky na Ružomberok (i Trnavu) v predaji online.


prekvapený, no s výzvou

Senica, Trnava, Nitra, Banská Bystrica a naposledy cyperský Othellos Athienou, kde viedol okrem iných aj stále nášho kmeňového hráča Adama Kopasa. To sú zastávky na doterajšej, takmer 10-ročnej trénerskej kariére Michala Ščasného. Po predčasnom januárovom konci na Cypre tak povedie po Dukle druhý ligový klub v tomto ročníku.

"Priznám sa, že ma to prekvapilo v pozitívnom slova zmysle. Veľmi ma to potešilo, pretože ponuka z takého klubu sa neodmieta. Zároveň je to záväzok voči klubu, aby som ako tréner nesklamal. Verím, že spolu s realizákom a hráčmi spravíme takú robotu, ktorá spraví všetkým radosť." 

Aké sú vaše základy, čo je pre vás podstatné v kabíne?

"Je tam viacero vecí, detaily. Hocikde som pôsobil, bol pre mňa najdôležitejší faktor rešpekt. Rešpekt medzi kolegami, medzi hráčmi i môj rešpekt. My máme to finálne slovo, no rozprávame sa o športe, takže dôležitá je pre mňa komunikácia a disciplína. Keď nie je mimo ihriska, tak nemôže byť ani na ihrisku. Žilina však od mládeže funguje dlhodobo kvalitne a koncepčne, takže si myslím, že tu to platí."

Čo váš rukopis na trávniku?

"Aj keď cez zimu odišla kvalita, stále tu vidím obrovský potenciál. Ako súper Žiliny som prichádzal na umelú trávu vždy s obrovským rešpektom. Rýchlosť, dynamika, technická úroveň a drzosť hráčov bola na vysokej úrovni. Vôbec nebolo jednoduché tu hrať. Vidím tu teda potenciál, budem sa snažiť ešte nejaké veci vylepšiť."

Žilina je navyše špecifická tým, že "A"-tím je úzko prepojený s mládežou, ako vnímate toto?

"Momentálne je dôležité venovať sa najmä "A"-tímu, prepojenie na rezervu a mládež určite bude. Pri štúdiu PRO licencie som bol svedkom mládežníckych tréningov MŠK Žilina a vtedy mi padla sánka, ako tu fungujú. Je super, že prepojenie funguje dlhodobo a keď vám niekto odíde, viete to rýchlo a kvalitne doplniť zo svojich zdrojov."

Nového trénera čaká veľmi expresná premiéra. Čo treba chalanom povedať, aby sa nakopli?

"Podobne krátky čas na prípravu som zažil na Cypre. Či je to 24 alebo 48 hodín, chceme sa pripraviť najmä po psychickej stránke. Nikomu nepridá na pohode, keď prehráte tri zápasy po sebe. Chceme znova naskočiť na víťaznú vlnu. Proti Ružomberku chceme nastaviť správne hlavy a motiváciu."


prvá (a jediná) voľba

Michal Ščasný patrí na Slovensku medzi mladých, progresívnych trénerov. V aktuálnom netradičnom termíne bol pre vedenie Šošonov prvou voľbou. Viac prezrádza športový manažér MŠK Žilina Karol Belaník.

"Ide o netradičný termín i atypickú situáciu. Jediný kandidát, ktorého sme mali vytipovaného a s ktorým sme sa rozprávali, bol Michal Ščasný." 

Prečo, v čom bol pre vás jednotkou? "V prvom rade sme potrebovali človeka, ktorý pozná slovenskú ligu, náš tím i súperov. Navyše, má čerstvú skúsenosť z jesene, kedy pôsobil v Bystrici. Má detailný prehľad a zároveň je jazykovo zdatný, keďže máme v tíme viacerých cudzincov. Zároveň, čo sa týka systému, preferoval rozostavenie 3-4-3, čo nám je momentálne vlastné. Toto sú tie najdôležitejšie argumenty, aby sme dokázali kontinuálne pokračovať v nastavenom trende. Na jar sledoval naše družstvo, takže má prehľad."

Ide o dočasné riešenie, keďže sa blíži záver sezóny?

"Určite to nie je dočasné riešenie do konca sezóny. Ako tréneri predtým, aj Michal má s nami zmluvu na neurčité obdobie. Veríme, že tu bude pôsobiť čo najdlhšie a jeho žilinská etapa bude úspešná. Nie je to žiaden záskok, počítame s ním ako s pevnou súčasťou MŠK Žilina. Všetko bude do budúcnosti závisieť od toho, ako sa nám bude dariť a aké budú výsledky."

Aké sú očakávania vedenia do záveru sezóny, čo treba okysličiť?

"V jesennej časti sme si vytvorili bodový vankúš, ktorý sa však na jar skresal. Dnes sme na 4. pozícii, no chceme spraviť maximum a aj táto zmena k tomu smeruje, aby sme zachránili sezónu, čo znamená znova prebojovanie sa do pohárovej Európy. Vedie tam viacero variant, no za tým pôjdeme. Európska atmosféra je špecifická a chceme tam účinkovať."

Hlavný tréner momentálne prichádza pod Dubeň sám.

"Do konca aktuálnej sezóny bude Michal pokračovať s realizačným tímom, ktorý tu ostal. Realizák je kvalitný a môže mu poskytnúť dôležité informácie. Dali sme mu priestor, aby sa zoznámil s členmi. Ak bude mať v lete následne požiadavku na rozšírenie, budeme sa tým zaoberať."

Zažili ste takúto situáciu, že trénera čaká po oznámení zápas už za 24 hodín?

"Zažil, pri trénerovi Lešickom v roku 2003, ktorý prišiel paradoxne rovnako v apríli, kedy sme súperili so Slovanom o majstrovský titul. Tiež prišiel na predzápasový tréning a na druhý deň nás čakal práve duel so Slovanom, ktorý sme zvládli. Napokon sme sa nakopli a sezónu dotiahli do majstrovského konca. Takže poznáme to a veríme, že aj Michal zažije víťaznú premiéru. Že do družstva prinesie nový impulz, energiu, šťavu. Hrali sme dobrý futbal, ale to, pre čo je futbal atraktívny - strely, šance a góly - sa v našej hre vyskytovalo veľmi málo. Preto dúfame v pozitívnu zmenu, ktorá vyvrcholí v pozitívny koniec tejto sezóny."


Facebook