”Jeseň bola poučná,” hovorí tréner Jaroslav Kentoš
Futbalisti MŠK Žilina si už aktuálne užívajú zaslúžené dovolenky. Spolu s nimi aj ich tréneri, ktorým velí už druhú sezónu kormidelník Jaroslav Kentoš.

Práve so 72. trénerom žilinskej histórie sme sa porozprávali o jeseni, výbornom štarte, efektivite, hernom prejave i pláne zimnej prípravy.


kvalita v poslednej tretine ihriska

Kabína vedená trénerom Jaroslavom Kentošom prežila aj druhú vydarenú jeseň. Oproti minulej jeseni máme ešte o bod viac, za čo vďačíme hlavne úvodu, aký si žilinský fanúšik nepamätá. Prvá strata bodov prišla v 6. kole, prvá prehra dokonca až v 10. kole Fortuna ligy.

Pán tréner, ako hodnotíte vašu druhú jesennú časť na lavičke šošonov?

"Jeseň bola pre nás veľmi poučná. Zažili sme výborný vstup do sezóny, kedy sme vyhrávali a mali peknú šnúru výhier. Následne prišiel pokles, čo vyústilo až zápasom proti Ružomberku. Ten duel ma naozaj mrzí, pretože sme ním urazili šťastenu. Chalani sami následne zistili, koľko energie a úsilia nás stálo to, aby sme sa znova vrátili na víťaznú vlnu. Posledné tri kola boli veľmi náročné a až v úplnom závere sme konečne bodovali naplno. Jesennej časti by som dal teda prívlastok poučná."

Kde vidíte ten zlom, že po nevídanej sérii úspechov prišiel pokles výkonov?

"Niektorí hráči nemali ideálnu formu, do toho prišli zranenia. Hlavným dôvodom, ktorý videli asi všetci zainteresovaní, bola naša strelecká mizéria. Prestali sme strieľať góly. Faktorov bolo určite viac, aj preto hovorím, že si musíme z jesene zobrať čo najviac a poučiť sa z nej."

Druhá sezóna na lavičke MŠK, zdá sa, že jesenné časti vám vychádzajú.

"Každá bola svojím spôsobom iná. Vlani sme mali pomalší štart a až následne sme si začali veriť a prišla aj séria výhier. Teraz sme zas lepšie odštartovali, ale záver bol horší."

Výsledkovo a bodovo to napokon vypálilo ešte lepšie ako minulú jeseň. Herne to vnímate ako?

"Základný cieľ, ktorým bol postup do prvej šestky, sme splnili. Počet bodov, druhé miesto - to všetko sú pozitívne veci, ale hľadáme priestor na zlepšenie. Musíme smerovať ku konzistentnosti výkonov. S čím máme problém herne? V postupnom útoku, kedy sme silnejší, dominantnejší na lopte a hráme do blokovej obrany súpera. Ukazovalo sa nám to aj na jar a aj teraz počas jesene, keď sme hrali do dobre organizovanej obrany, robilo nám to problémy. Práve v druhej polovici súťaže sme neboli navyše dostatočne efektívni. Najviac potrebujeme zapracovať na kvalite v poslednej tretine ihriska. V "otvorených" zápasoch to bolo v poriadku, ale pri postupnom útoku to nebolo ono."

Možno práve túto skutočnosť dokumentuje aj fakt, že až naposledy v Senici sa nám vôbec prvýkrát poradilo otočiť stretnutie.

"Zápas v Senici ukázal, že chalani veľmi chceli a išli za výhrou. Ich charakter a mentalita sa konečne prejavila a pretavila do výhry. Aj predtým v Nitre aj so Slovanom bojovali, no nebolo im dopriate. To sa nám vrátilo v Senici." 


krídelníci

Počas jesene rotovali hráči na viacerých postoch. Hľadali ste optimálnu jedenástku?

"Nikdy sme nerobili zmenu po dobrých výkonoch. Prišli však vynútené zmeny kvôli zraneniam. Dotklo sa to najmä pozície defenzívneho záložníka pri zranení Fazlagića. Pokrivkávali sme aj v krídelných priestoroch, kde sme hľadali to najoptimálnejšie riešenie. Stále to bolo o výkonnosti hráčov. Najstabilnejšie to bolo v osi ihriska: Holec-Králik-Káčer-Boženík."

Minulý rok nastúpilo do ligy viacero našich odchovancov, ktorí sa hneď v premiérovom ročníku chytili. Teraz boli všetky oči na nich a každý sa s tým popasoval inakšie.

"Treba spomenúť odchod ďalších skúsených hráčov ako Škvarka, Mihalík, Holúbek. Vlani dostali mladí hráči premiérovú šancu, chytili sa jej a nazbierali cenné skúsenosti. Teraz sme zapracovali do mužstva ďalších mladých chalanov ako Bernát, Ďuriš, Kiwior, Kurminowski. Prestavba sa aktuálne dokončuje, pretože aj v lete nastalo v tíme ešte dosť zmien. Z hľadiska vývoja tímu je preto aj takáto skúsenosť dôležitá." 

Kde teda posilniť káder? Sú slabinou spomínané krídelné priestory?

"Tam je naša najväčšia bolesť, pretože v postupnom útoku je práve kvalita krídelných hráčov rozhodujúca. Takže áno, bolo by vhodné doplniť tieto pozície."


pred nami už iba jeden cieľ

Obdobie, kedy sa na vás valila kritika, asi nebolo jednoduché.

"Prišla kritika, vnímal som ju. Čo sa týka kritiky, učím to tak aj hráčov, snažím sa ju prijať a vziať si z toho niečo poučné. Hlavne ten domáci duel s Ružomberkom bol zlý a kritika z radov fanúšikov bola oprávnená. Dokázal som ju prijať a pracovali sme na tom spoločne, aby sa to zlepšilo a takéto zaváhania sa už neopakovali."

Pred rokom nás na jar čakal boj na troch frontoch - liga, pohár a ešte aj výpomoc v B-tíme, ktorý sa nachádzal na spodných poschodiach tabuľky. Tentoraz sme už z pohára von, II. liga je pre šošonov dobre rozbehnutá. Je výhoda, že sa môžeme sústrediť vyslovene na Fortuna ligu?

"Verím, že II. liga sa bude pre nás dobre vyvíjať aj na jar. Je to dôležité, aby naši mladí hráči mohli hrať aj v nasledujúcich rokoch II. ligu, pre prechod do seniorského futbalu je to nesmierne dôležité. My máme pred sebou jediný cieľ - prebojovať sa do európskych pohárov cez ligovú súťaž. Potrebujeme zvládnuť jarnú časť lepšie ako vlani, nielen koniec základnej časti, ale aj nadstavbovú skupinu o titul. 

Čo bude kľúčové, aby sme predišli sklamaniu z minulého ročníka?

"Vyhnúť sa zaváhaniam. Naša výkonnosť musí byť vyrovnanejšia než vlani. Hráči sú stále mladí, ale po minuloročných skúsenostiach a aj terajších z jesene sa z toho dokázali dostať. Ťažko sme mohli predpovedať, že ligou prejdeme bez zaváhania a len a len v pozitívnom svetle. Využitie skúsenosti spred roka bude kľúčové."

Letná príprava nám do cesty postavila ťažkých súperov, bude to podobné aj teraz?

"Príprava je podobne ladená ako vlani. Dva týždne sa budeme pripravovať v domácich podmienkach, následne pôjdeme do Spojených arabských emirátov, potom budeme dva týždne opäť doma. Prípravu zakončíme generálkou a hneď sa budeme pripravovať na prvý zápas proti Zlatým Moravciam. Súperov v príprave ešte dolaďujeme. Začíname v utorok 7. januára. Domácu časť prípravy zakončíme prípravným duelom v Ostrave. Od 21. januára budeme na spomínanom sústredení v SAE a po desiatich dňoch sa vrátime naspäť na Slovensko. Verím, že nás čakajú kvalitné konfrontácie. Budeme pracovať na kondičnej, technickej a taktickej stránke tímu."


najlepší zápas?

Spomínali ste, že domáci zápas s Ružomberkom bol ten najmenej vydarený. Ktorý nám, naopak, vyšiel najviac?

"Ťažko povedať, ktorý bol najlepší, ale séria zápasov v úvode bola veľmi dobrá. Štart v Michalovciach bol pozitívny, tešia ma aj zvládnuté ťažké zápasy. Z pohľadu výsledku a možno aj hry, bol najvydarenejší zápas so Senicou, ktorý sme vyhrali 5:0."


vianoce? oddych

Ako bude oddychovať hlavný tréner MŠK Žilina počas vianočných sviatkov?

"Vianočné sviatky budem tráviť doma s rodinou. Nechystám sa nikam, užijem si sviatky v kruhu najbližších."

Čo si želáte do Nového roka?

"Prajem si, aby boli hráči zdraví, dobre si oddýchli a aby čo najlepšie pripravení na štart do Nového roka 2020."


Kompletný plán zimnej prípravy vám prinesieme na webe v najbližších dňoch.

Instagram feed #mskzilina