Jakub Paur: ”Dôležitá os tréner - kapitán - tím funguje výborne.”
Napriek zraneniu a absencii v posledných zápasoch je jeho prínos pre kabínu neodškriepiteľný. Kapitán Jakub Paur úspešne rehabilituje a v najbližších zápasoch by sme ho už znova mohli vidieť s kapitánskou páskou na trávniku.

Aké je to viesť túto žltozelenú "posádku"?


na tribúne bývam nervózny

Pazur, už vyše mesiaca sleduješ spoluhráčov iba z tribúny. Ako sa ti na nich díva?

"Na jednu stranu sa mi pozerá výborne, pretože je na nich vidieť veľký progres. Na druhú sa mi ale pozerá ťažko, pretože som im nemohol pomôcť na ihrisku. Bývam veľmi nervózny, keď to sledujem iba z tribúny, nerobí mi to dobre."

Víťazné pokriky ti však chutia, rovnako tak nechýbaš pred každým duelom v šatni, kde to hecuješ.

"Aj toto je súčasť "kapitánskeho remesla". Cítim to tak, že ma chalani potrebujú, aj keď nehrám priamo zápas. Vždy som tu pre nich."

Určite si akousi predĺženou rukou trénera Staňa, práve z tohto pohľadu chýbaš v niektorých zápasoch azda najviac. Napríklad v stretnutí na Liptove.

"V Ružomberku to asi chýbalo, keby tam boli dvaja-traja skúsenejší hráči, ukočírovalo by sa to do víťazného konca. Mladosťou nám utekajú takéto stretnutia. Vždy však potom príde dobrý impulz, pozitívny výsledok, čo je dôležité."

Túto otázku počúvaš často, po polovici súťaže to ale už môžeš reálne zhodnotiť - aké je to viesť takúto mladú kabínu?

"Chalani na sebe pracujú, chcú sa zlepšovať, takže tu nie je z pohľadu disciplíny čo riešiť. Pomáhame si navzájom. Keď niečo chcú, opýtajú sa. Keď zas ja cítim, že potrebujú impulz, tak príde. Spolupracuje sa mi s nimi veľmi dobre a dôležitá os tréner - kapitán - tím funguje výborne a komunikácia je súper."

Ďalšou častou otázkou je kolísavosť výkonov, najmä výkonnostné rozdiely medzi domácimi a hosťujúcimi stretnutiami. Je to v hlavách?

"Je to možné, že to môže byť v sebavedomí. Navyše, vonkajšie zápasy sme hrali u súperov, ktorí to majú postavené na agresivite. Takéto duely sa nám zatiaľ nepodarilo zvládať. Na tom treba popracovať, aby sme sa nezľakli tímov, ktoré nás budú chcieť "vykopať" z ich ihriska. Treba si na to zvykať. Myslím si, že to už bude iba lepšie a lepšie."


ideme správnym smerom

Sme za polovicou základnej časti. Ako komplexne zhodnotiť výkony či postavenie v tabuľke?

"Celkovo panuje spokojnosť, ale určite by to mohlo byť lepšie. Hlavne na spomenutých ihriskách súperov. Dalo sa očakávať, že výkony budú kolísavé skrz tú mladosť. Zastabilizovať výkonnosť teda bude dôležité, snažíme sa o to. Do každého stretnutia aj napriek okolnostiam vstupujeme s cieľom zvíťaziť. Celkovo ideme správnym smerom."

Ty osobne si hral na hrote, krídle či v stredovej formácii. Striedanie pozícií pre teba už asi nie je nič nové.

"Nie je to pre futbalistu jednoduché. Trénerovi som však povedal, že keď ma bude potrebovať kdekoľvek, tak budem rád, keď budem môcť pomôcť. Žiaľ, privodilo sa mi zranenie a vypadol som zo zostavy. Z osobného hľadiska a mojej vyťaženosti som bol rád, že som hrával a pomáhal tímu. Keď sa dám znova dokopy, verím, že v tom budem pokračovať."

Asi to mrzí dvojnásobne, keď máš doslova nefutbalové zranenie. Môžeš plnohodnotne kopať, behať...

"Behať môžem, no pri súbojoch alebo sklzoch som to cítil. Kebyže idem do zápasu skôr, mohlo by to mať chronické následky na celý život. Zvážili sme to s fyzioterapeutom tak, že tomu treba nechať čas. Verím, že čoskoro budem pripravený."

Najbližšie nás čaká Nitra, ako si tentoraz prikloniť šťastie na našu stranu a vrátiť Nitranom požičané?

"Ako som už povedal skôr. Musíme sa vyrovnať súperovi v agresivite a nebáť sa hrať dominantne aj na súperovom ihrisku, na živej tráve. To je aspekt, ktorý jednoznačne musíme zlepšiť. Myslím si, že pokiaľ pôjdeme do stretnutia s takým sebavedomím a nastavením ako doma a pridáme vyššiu agresivitu, tak by sme to mohli pod Zoborom zvládnuť."