S rakúskym Riedom prehra 0:3
Oepping
SV Ried - MŠK Žilina
Góly: 32. a 79. Berger, 51. Sane
ŽK: 64. Drame, 67. Badjie, 73. S. Javorček (všetci MŠK)
ČK: 58. Jaššo
Rozhodca: Wimhofer - Undesser, Reitinger
SV Ried
Leitner - Havenaar, Rasner, Sane, Rossdorfer, Berger, Bumberger, Sollbauer, Mayer, Steuerer, Mankowski, Moser, Steinmann

Belaník - Mynář, Stojchevski, Jaššo - Hranica (63. Pališčák), S. Javorček, Drame, Bari - Ďatko, Kóša (46. Prokop), Badjie

Bohatú futbalovú sobotu začali futbalisti MŠK Žilina súbojom proti druholigovému Riedu. Na prvom prípraváku v Rakúsku to bolo proti domácim futbalistom dlho bez šancí. My sme vpredu boli málo nebezpeční, domáci svojou aktivitou z mála vyťažili gól do polčasu, ku ktorému pridali ďalšie dva po prestávke. Nám v tomto dueli absentovala predovšetkým finálna fáza, a tak sme len ťažko mohli pomýšľať na lepší výsledok. Po červenej karte tobôž.

Tréner Michal Ščasný zvolil proti domácemu druholigistovi zostavu zloženú z mladíkov, ktorých viedli skúsenejší Samo Ďatko, Kiko Bari či Andrej Stojchevski.
Futbal to bol hneď od začiatku živý z oboch strán, viaceré nepresnosti však prevýšili kvalitu vo finálnej fáze. A tak až na pár výpadov z uhla bránkari viac-menej v úvodnej štvrťhodinke iba odkopávali loptu z pätiek. Nezmenila to ani tutovka domácich, keď prepadnutú loptu z rohu napálil do brány jeden z hráčov Riedu, no brankára Belaníka zastúpil na bránkovej čiare Tomáš Jaššo. Aj naďalej sa hralo v dobrom tempe, oba tímy sa snažii vysoko napadať rozohrávku súpera, no šance stále absentovali. V 28. minúte to skúšal z ojedinelej strely Bumberger, napol iba ochrannú sieť za bránou. Nebezpečnejšie vyzeral pokus Bergera, trajektória strely však skončila na rovnakom mieste ako u jeho spoluhráča pár sekúnd predtým. Tieto strelecké varovania nám nestačili, v 32. minúte už Berger namieril presne. Prízemnou strelou k tyči rozveselil domácich fanúšikov. My sme stále čakali na naše prebudenie v útoku, šprint Fera Kóšu cez polovicu ihriska stojí za zmienku, prihrávka, žiaľ, už nie. Prvá strela Šošonov prišla až v 41. minúte, Adama Drame iba napodobnil nepresné pokusy Rakúšanov z predošlých minút. Na bránu nemierila ani dorážka Basiroua Badjieho po akcii Sama Ďatka.

Do druhého polčasu nastúpil na hrot Lukáš Prokop, ktorý nahradil Fera Kóšu. To bolo naše jediné striedanie, pričom hrozilo aj druhé hneď po zmene strán. Badjie to však po tvrdom strete rozchodil. Ani on však nezabránil druhému gólu v našej sieti, ktorý prišiel po štandardke Riedu. Odrazenú loptu nedokázali Šošoni odkopnúť, a hoci sa zdalo, že pokus Saneho napokon zblokujú, zapadol ponad Belaníka do brány. My sme v rozhodujúcich momentoch strácali pri prechode vpred lopty, čo nám viackrát zmarilo šancu na skresanie manka. Navyše sa s nami nemaznal ani domáci rozhodca, ktorý poslal predčasne pod sprchy Jašša po faule a v teple nás čakala vyše polhodinová oslabovka. Aby toho nebolo málo, v 79. minúte sme vyprodukovali veľkú chybu, ktorú na zlatom podnose využil Berger na svoj druhý gól prakticky strelou do prázdnej brány. Vyložená šanca prišla pre žltozelených až v 81. minúte, Ďatka ale v samostatnom nájazde dokázal sklzom zneškodniť domáci bek. V oslabení sme si do konca zápasu poväčšine zabehali bez lopty, a tak už neostalo Žilinčanom síl na ofenzívu.

Michal Ščasný, tréner MŠK Žilina
"Zápas nám ukázal veľa, keďže súper bol kvalitný a vieme, že má cieľ postúpiť z II. do I. rakúskej Bundesligy. Ako vždy by sme našli nejaké pozitíva aj negatíva. Pre našich mladých hráčov to bola ukážka, v akej intenzite hráči Riedu pracovali. Pre nás je to určite ponaučenie a pozitívny zápas do budúcnosti. Nedokázali sme vypracovať mnoho šancí či nebezpečných situácií. Ťažko sme vychádzali z ich pressingu a priveľa strácali loptu v prechodových fázach. Na niektorých veciach musíme zapracovať, aby sme napríklad dokázali úspešne vychádzať zo situácií 1 na 1. Musím to ale zopakovať, súper mal kvalitu a pre našich mladíkov to bola dobrá škola. Nerobíme z toho vedu, góly padli po chybách, ktoré sa dajú odstrániť. Pre hráčov to bolo určite náročné, keďže hrali takmer všetci 90 minút, ale musia ukázať, že sa vedia vyžmýkať do úplného maxima. A aj napriek vylúčeniu v druhom polčase sme to zvládli."
Samuel Javorček, stredopoliar MŠK Žilina
"Bol to náročný duel, počas ktorého nám robilo najväčší problém prečíslovanie súpera v strede poľa. V prvom polčase sme si s tým nevedeli dať radi. Cez prestávku sme si povedali, ako sa s tým vysporiadať, no prišla červená karta a bolo naozaj náročné hrať o jedného menej v už aj tak veľkej únave. Úprimne nevieme, za aký zákrok prišlo vylúčenie, nepostrehol som to. Potom už prechod do útoku či bránenie boli o poznanie náročnejšie. Navyše, v celom stretnutí nám viazla finálna fáza, pred ich šestnástkou sme si to nevedeli dobre pripraviť. Vždy mal súper o krok bližšie k lopte. Chýbal nám podľa mňa väčší pokoj na kopačkách najmä v ofenzíve. Takisto musíme byť v pokutovom území súpera viac dravejší."
Prípravné zápasy,
sobota 13. 7. 2024 od 13:00
Oepping
SV Ried - MŠK Žilina