Na úvod prípravy remíza s Baníkom Ostrava
FC Baník Ostrava - MŠK Žilina
Góly: 54. Kubala - 45. Bari
ŽK: 66. Kopásek, 84. Badjie (obaja MŠK Žilina)
FC Baník Ostrava

1. polčas: Letáček - Fukala, Frydrych, Pojezný, Kpozo - Boula, Šín - Buchta, Holzer, Klíma - Prekop (C)

2. polčas: Markovič - Juroška, Blažek, Uchenna, Šehić - Nogha, Grygar - Adediran, Kubala (67. Šín), Rusnák - Tanko

1. polčas: Belko - Minárik (C), Hubočan, Jaššo - Hranica, Gidi, S. Javorček, Bari - Ďatko, Prokop, Bile

2. polčas: Belaník - Leitner, Stojchevski, Mynář - Hranica (60. Kopásek), Drame, Šnajder, Bari (60. D. Javorček), Ďatko (60. Kaprálik), Bile, Badjie

Obrovské teplo, pekná divácka návšteva a po jednom góle na oboch stranách. Tak by sa dalo zhrnúť úvodné stretnutie letnej prípravy Šošonov. Neďaleko Ostravy v Markvartoviciach to bolo najmä o ťažkých nohách a boji s únavou i horúčavou. O čosi lepší domáci nevyužili šance, naopak, my sme vyťažili zásluhou presného zásahu "do šatne" z kopačky Kika Bariho z minima maximum. Už o tri dni nás čaká ďalšia ťažká prekážka, v Maďarsku narazíme na nováčika najvyššej súťaže z Györu.

Tréner Michal Ščasný to v rámci prvej previerky letnej prípravy rozdelil na dve zostavy, i keď kvôli zraneniam a absenciám museli niektorí hráči odohrať aj o čosi vyššiu porciu minút. Premiéru v prvom tíme MŠK si odkrútil Lukáš Prokop.

Úvod patril pred peknou diváckou kulisou domácim, Buchta ale netrafil odkrytú bránu Ľuba Belka. Šošoni sa dlhšie rozbiehali, určite k tomu prispelo aj veľké teplo blížiace sa k 30 stupňom. Prvú našu aktivitu nepretavil do strely Samo Ďatko, ktorého zablokovala obrana v modrom. Po štvrťhodine to skúšal z diaľky dobrým pokusom Boula, letel ale nad. O pár minút sa už však musel činiť Belo, keď volej ideálne sadol Fukalovi a náš gólman škriabal loptu spod brvna. Baník, ktorý už mal za sebou jeden prípravák, si s loptou očividne rozumel o čosi viac, pred našou svätyňou to totiž opäť zahučalo po závare a viacerých blokoch obrany MŠK. Po krátkej prestávke na občerstvenie sa snažil zaveliť do útoku Bile, skončil však predčasne a boli z toho iba dve sľubné strely na našu svätyňu. Úspešne ich zblokovali Jaššo a Gidi. Potom už tempo následkom ťažkých nôh o čosi upadlo, prvé dejstvo sa dohrávalo skôr medzi líniami. Už to vyzeralo, že do kabín pôjdeme s bezgólovou remízou, ale proti bol Kiko Bari. Ten v posledných sekundách zavelil k individuálnej akcii, keď prešiel cez viacerých hráčov Baníku a strelou k žrdi nás tesne pred polčasovým hvizdom poslal do vedenia - 0:1.

Do druhého polčasu sme napokon poslali šesticu čerstvých síl (premiérovo v "A"- tíme Adama Drame), zatiaľ čo domáci kompletnú jedenástku, medzi nimi aj náš bývalý hráč Matúš Rusnák. Viac to sadlo práve im, keď po pár minútach vyviezol našu stratenú loptu Tanko a Kubala peknou technickou strelou v 54. minúte vyrovnal. Nebezpečný bol aj rohový kop súpera, ktorý v ohni, našťastie, nikoho nenašiel. Potom už prišlo k striedaniu ďalšej trojice Šošonov. Do štatistík zápasu sa takmer hneď zapísal žltou kartou jeden z nich - Samo Kopásek, ale následne aj dobrou delovkou po protiútoku. Žiaľ, v dobrej pozícii iba vyprášil rukavice Markoviča. Chvíľu pokoja na ihrisku využili na africkú spoluprácu baníkovci, Nogha strieľal v sľubnej pozícii vysoko nad. Rovnako ako v prvom dejstve už tempo ku koncu polčasu upadalo a hrozba zväčša prichádzala iba zo štandardiek. Duel tak pozvoľna došiel k zmierlivému koncu po remíze 1:1. Po roku sme si tak s Baníkom znova pripísali nerozhodný výsledok.

Už o tri dni nás čaká ďalšia náročná skúška v príprave. V sobotu pocestujeme tentokrát do Maďarska, kde od 17:00 hod. narazíme na nováčika tamojšej najvyššej súťaže FC Györ ETO.

Záznam zápasu

Pavel Hapal, tréner FC Baník Ostrava
"Dnes sme nemali toľko situácií ako v nedeľnom stretnutí, ale priebeh bol trochu podobný. Prvá polovica možno vyznela trochu lepšie, ale aj tak sme si mali vytvoriť viac šancí a situácií. Zatiaľ tie situácie neriešime optimálne, prikladám to únave z prvého bloku prípravy. Na finálke ešte budeme pracovať. Výsledky pre nás v tejto fáze nie sú až tak podstatné, také zápasy ešte len prídu." Zdroj: fcb.cz
Michal Ščasný, tréner MŠK Žilina
"Pozitívne je to, že sa dnes nikto nezranil. Prvé zápasy vo zvýšenej únave nie sú optimálne, avšak dnes to nebolo z našej strany ideálne. K spokojnosti to má naozaj ďaleko. Smerom do ofenzívy tam bolo veľa strát, v prvom polčase sme toho ukázali málo, po zmene strán o niečo viac vďaka kvalite, ktorá tam prišla. Máme na čom robiť, lebo to bolo kostrbaté. Ukážeme si chyby a rozoberieme si to. Jasné, dve partie boli kvalitou rovnomerne rozdelené, k tomu prišli noví hráči. Nie je to však výhovorka, pretože sa v zápase vyskytlo veľmi veľa strát a chýb v prechodoch. Je lepšie, keď po prvom zápase nastalo to, že si máme čo ukázať a máme na čom robiť. Hlavne máme ešte dostatok času, aby sme boli lepší a silnejší. Dnes sme nechceli vyťažiť reprezentantov, no zranenia ostatných nás k tomu donútili. Naopak, mladíci predviedli slušné výkony, naberajú skúsenosti a chytajú intenzitu mužského futbalu. Baník nás preveril, určite nám ukázal nedostatky. V sobotu nás čaká ďalší kvalitný súper."
Lukáš Prokop, útočník MŠK Žilina
"Dnes to bolo náročné nielen kvôli začiatočnej, náročnej fáze prípravy, navyše k tomu horúce počasie - slnečno a dusno. V prvom polčase sme sa nevedeli presadiť vo finálnej fáze, trošku nám to viazlo. Baník nás preveril hlavne fyzicky, dobre rotoval a nútil nás reagovať. Pri premiére som pociťoval vyšší level, väčšiu intenzitu ako v B-tíme. Je to nová skúsenosť, za ktorú ďakujem trénerom. Budem aj naďalej pracovať, aby som bol súčasťou prvého tímu čo najdlhšie."