sobota 22. 6. 2019 od 14:00
Městský stadion Karviná
4:3(1:0)
MFK Karviná - MŠK Žilina
Góly: 61. a 70. Galuška, 38. Ramirez, 55. Tusjak - 64. Gerebenits, 77. Anang, 86. Kopas (pok. kop)
ŽK: 53. Vystavnij, 87. Krivák - 20. Vallo
Diváci: 700
MFK Karviná
1. polčas: Hrdlička - Ilko, Stropek, Rundić, Benamar - Smrž - Oršula, Bukata, Weber, Guba - Ramirez
2. polčas: Pastornický - Krivák, Dramé, Holiš, Tusjak - Janečka - Wala, Lingr, Petráň, Galuška - Vystavnij

1. polčas: Volešák (C) - Vallo, Kaša, Minárik, Demiri - Gamboš, Diaz, Myslovič - Rusnák, Balaj, Jánošík
2. polčas: Petráš - Anang, Kopas, Králik, Sluka - Gamboš, Pečovský (C), Bichakhchyan - Gerebenits, Kurminowski, Ďuriš
V prvom prípravnom zápase novej sezóny dal tréner Jaroslav Kentoš podľa predzápasových rozhovorov príležitosť prakticky dvom jedenástkam. V úvodnom dejstve dostala šancu zmiešaná zostava z opôr i hráčov širšieho kádra. Prvýkrát sa v drese MŠK predstavil Besir Demiri.

Zostrih zápasu

Hneď po úvodnom útoku domácich musel zasahovať Miloš Volešák, ktorý však nemal problémy so zblokovanou strelou Gubu. Domáci vo fosforovom boli v prvých minútach aktívnejší, šošoni v čiernom hrali častejšie bez lopty. Obranu kentošovcov zamestnával najmä po ľavej strany agilný Guba, z našich zas využíval svoju rýchlosť Lukáš Jánošík. Prvá strela s gólovými parametrami patrila nám, po štvrťhodine ju vyslal mladý Patrik Myslovič, Hrdlička boxoval na prvý roh. V 17. minúte sme sa už tešili, ale strela Matúša Rusnáka skončila na brvne a z bránkovej čiary sa odrazila von. Úvodný gól nepadol ani po úniku Benamara, ktorého strelu skrotil náš brankár. Volešák sa vyznamenal po nepríjemnej strele Bukatu, ktorú efektne vyrazil, dorážka už nemohla platiť pre ofsajd. V 38. minúte išli domáci do vedenia, Ramirez dostal presný center ponad našich obrancov a zakončením po zemi otvoril skóre stretnutia. Gól domácich oživil, ale do prestávky si to už Volešák postrážil. Naopak, po dobrom centri Besira Demiriho takmer zakončoval Rusnák, no loptu domácimi odvrátili na roh.

Do druhého polčasu nastúpili na oboch stranách čerstvé jedenástky, gólovku mal na kopačke Dávid Ďuriš v 51. minúte po peknej prihrávke Vahana Bichakhchyana, ale nevystrelil hneď, preváhal správny moment a obrana domácich ho zblokovala. Udreli tak znova domáci, po rohovom kope sa odrazená lopta dostala k Tusjakovi, ktorý to nemohol trafiť presnejšie. Nie príliš prudkou strelou to trafil presne od spojnice brvna a tyčky do Samovej Petrášovej siete. Po hodine hry sme boli svedkami aj tretieho presného zásahu domácich, dobre smerujúcu strelu vyrazil Petráš iba pred seba a dorážajúci Galuška nemal problém zasunúť loptu do siete. Šošoni sa konečne presadili tri minúty po góle domácich, Viktor Pečovský zabojoval o loptu, posunul ju Rolandovi Gerebenitsovi a ten to trafil bokom ideálne k tyči - 3:1. Gólových šancí neubúdalo, Petráš predviedol reflexívny zákrok po hlavičke Dramého. Zníženie mal na kopačke po dobrej lopte za obranu Dawid Kurminowski, no jeho zdĺhavé rozhodovanie pri zakončení stihla obrana domácich využiť a vypichnúť loptu na rohový kop. V 70. minúte využili domáci chybu v obrane, Galuška mal tentokrát dostatok času a zoči-voči Petrášovi nezaváhal. Šošoni sa nechceli zmieriť s nepriaznivým výsledkom a v 77. minúte strelili ďalší výstavný gól. Tentokrát Ďuriš posunul spätnú Bensonovi Anangovi a ten ľavačkou rozvlnil sieť - 4:2. O niekoľko sekúnd to mohlo byť už iba o gól, Bichakhchyan sa ocitol pred Pastorickým, ale slabšou pravou nohou ho neprekonal. Po rohu mal šancu aj stopér Martin Králik, ale jeho zblokovaná strela letela tesne nad. Aktivita bola na našej strane aj naďalej, v 86. minúte si zbehol za obranu Anang, oklamal brankára, ktorý ho musel faulovať a nasledovala penalta. Tú s prehľadom premenil Adam Kopas a bolo 4:3.

V prvom vzájomnom meraní síl novej sezóny šošoni síce neuspeli výsledkovo, ale ukázali, že majú na čom stavať.

Jaroslav Kentoš, tréner MŠK Žilina

"Bolo cítiť, že išlo o prvý prípravný zápas po náročnejšej časti fyzickej prípravy. Videli sme hráčov a ich odolnosť voči vysokému tréningovému zaťaženiu. V hre sa ukázalo veľa technických nedostatkov, pohyb nebol ideálny, ale som rád, že som videl takmer všetkých v hre. Mali sme dostatok gólových šancí, súper bol možno efektívny, no ja sa teším, že za stavu 4:1 sa chalani nezložili a bojovali do konca. Mohli sme aj vyrovnať, aj vyhrať, no v prvom rade ide o zdravie hráčov, všetci sú v poriadku. Žiaden tréner nemá rád, keď padá veľa gólov, dnes to však bolo spôsobené aj tým, že to pre oba tímy bolo prvé prípravné meranie síl. Prvýkrát nastúpil Besir Demiri - po jeho strane sme boli v prvom dejstve aktívnejší, dostával sa do centrovaných lôpt, no v únave bolo vidieť ešte technické nedostatky. Ukázal však, že môže byť posilou. Po dlhom čase nastúpil Vahan a bolo to cítiť, že rok nehral futbal. Má pred sebou veľa práce a tréningov. Odohral polčas a zvládol to zdravotne, čo je fajn."

Besir Demiri, obranca MŠK Žilina

"Bol to pre nás prvý prípravný zápas, je to príprava, takže prvoradý nie je výsledok. Sústredili sme sa na seba a v prvom polčase sme podali slušný výkon. Musíme však strieľať góly z vyložených šancí, mali sme ich dostatok. Je však normálne, že pod výkon sa podpísala aj únava, každý z nás cítil náročnejšie tréningy. Osobne sa mi hralo fajn, no určite to ešte nebol stopercentný výkon."