ŽK: 50. Gidi, 64. Jibril - 60. Mazan, 68. Kupčík

Fauly: 10:11

Belko - Rusnák, Leitner, Stojchevski, Bari - Myslovič (C), Kopas, Gidi (77. Sauer) - Kaprálik (77. Iľko), Jibril (69. Sluka), Ďuriš

MFK Dukla Banská Bystrica
Hruška – Richtárech (46. Pišoja), Kupčík, Prikryl, Záhumenský – Slávik, Ľupták, Faško (83. Gašparovič), Willwéber (46. Mazan), Polievka (C) – Franko (46. Depetris)
Prvé derby po ôsmich rokoch prinieslo prvú výhru pre Šošonov v aktuálnej sezóne. Za tromi bodmi sme začali kráčať rázne už po štvrťhodine hry, potvrdili sme to ďalším gólom po polhodine a ďalšie dva zásahy sme si nechali aj po polčase. Našu radosť nepokazila ani kozmetická úprava výsledku po góle Depetrisa.

Po dvoch remízach sme sa tak konečne dočkali víťazného impulzu vďaka štyrom rôznym strelcom žltozelených.

Ani na derby nemenil tréner Jaroslav Hynek takmer žiadne mená v zostave, znova sa však zranil Roland Galčík, ktorého nahradil na krídle Dávid Ďuriš. Červená karta bola odpustená z predošlého kola Samuelovi Gidimu, a tak sa v záložnej ani obrannej formácii nemenilo obsadenie spred týždňa.

V úplnom úvode zápasu sa najskôr zastreľovali hostia z Bystrice, ale iba mimo. My sme odpovedali rovnako mimo v 5. minúte po pokuse kapitána Patrika Mysloviča. Ľubomír Belko nemusel zasahovať ani po výpade Faška, dobre ho križoval Patrik Leitner a zblokoval jeho pokus. Nebezpečnejšie vyzerala akcia po ľavačke Mysloviča, za obranu si zbehol Kristián Bari, no napol iba bočnú sieť. V 16. minúte to už však na našu radosť vyšlo. Tentoraz sa dostal za obranu MFK Kaprálik, jeho center našiel pred päťkou hlavu Sammyho Gidiho, ktorý nás svojím premiérovým ligovým gólom dostal do vedenia - 1:0. Gól nám pomohol a stupňoval našu aktivitu, z rýchleho brejku v 24. minúte sme sa tešili po druhýkrát. Gidi vysunul Patrika Mysloviča, ktorý s opäť chirurgicky presnou ľavačkou ako proti Dunajskej Strede zvýšil naše vedenie - 2:0. Aktívny kapitán žltozelených to skúšal rýchlymi výmenami lopty i následnou strelou, tentoraz ju ale stihli obrancovia v červenom zblokovať. V 31. minúte bol po prvýkrát v akcii VAR, keď po centri Kristiána Bariho zasiahol center rukou jeden z Bystričanov. Najskôr ukázal hlavný rozhodca na biely bod, po poradení sa pri monitore však svoje rozhodnutie zrušil. Pár minút sa nehralo, a tak sme sa museli znova dostávať do správnej prevádzkovej teploty. Bleskovo sa do nej dostal svojou rýchlosťou Kaprálik, ktorý sa takmer preštrikoval pomedzi defenzívu Dukly, no po viacerých odrazoch upratali hostia loptu do bezpečia. V 45. minúte unikol práve Kapo obrane MFK, neunikol však pozornosti postranného rozhodcu, ktorý mával ofsajd. Počas päťminútového nadstavenia sa už nič nestalo, odolali sme viacerým rohovým kopom súpera.

Na nepriaznivý stav reagoval tréner hostí trojitým striedaním pred začiatkom druhého dejstva, Šošonov to však nerozladilo. Naopak, aktívnejší boli žltozelení, Kapo znovu unikol obrane hostí, vybehnutého Hrušku ale nepreloboval. Neujali sa ani centre nášho krídelníka, a tak to skúsil sám strelou. Spoza šestnástky napol iba ochrannú sieť. Tretí gól mal na hrudi Taofiq Jibril, lopta mu však odskočila a namiesto presného zásahu vyfasoval žltú kartu za faul na Hrušku. Šťastie sa k nášmu nigérijskému hroťákovi priklonilo v 69. minúte, kedy napriahol Kapo a Tao jemne pohladil loptu, čím zmiatol Hrušku - 3:0. To nebolo všetko, Šošoni boli v rozlete, striedajúci Braňo Sluka sa neulakomil na strelu, prihral Dávidovi Ďurišovi, ktorý si vychutnal obrancu i brankára - 4:0. Gólové hody pokračovali v derby aj v ďalších minútach, tentoraz sa trafili Bystričania, konkrétne Depetris, ktorý svoju prízemnú strelu skryl za brániacich obrancov MŠK. Belko sa iba prizeral lopte smerujúcej k žrdi. Z následného protiútoku sme mohli gólovo odpovedať, striedajúci Mário Sauer ale netrafil bránu. V závere sme sa tlačili aj za piatym gólom, ale nepochodili sme. Rovnako si svoju bránu v úplnom závere postrážil aj Belko, a tak sme po ôsmich rokoch zaknihovali v derby jednoznačnú výhru 4:1, ktorá je pre Hynkovcov v prebiehajúcej sezóne premiérová.

V ďalšom kole cestujeme po dvoch domácich vystúpeniach k rivalovi z Trnavy. Televízny duel je na programe v nedeľu o 20:30 hod.

"Od prvého dňa v týždni sme sa svedomito pripravovali na Bystricu. Chceli sme hrať rýchlo, zbytočne nedržať loptu dlho a byť aktívni vpredu. Zároveň tam ale bola cítiť aj jemná nervozita a zodpovednosť, keďže sme dlho nevyhrali v súťažnom zápase. Chalani nechceli riskovať a taktiež sme neboli tak silní vo veciach, v ktorých by sme už chcel byť na tom lepšie. Stále sa však postupne vyvíjame. Sme spokojní, že sme boli efektívni, že sme vyhrali a že to môže byť správny impulz pre tím, ale pred nami je stále množstvo práce. Musíme byť pokojnejší a viac si byť istý tým, čo robíme. V kabíne je vždy po víťazných stretnutiach búrlivá nálada, ale dnes bolo cítiť, že z chalanov konečne spadla ťarcha víťazstva. Sú šťastní, ale zároveň aj unavení. Krátke pozitívne emócie sú správne, ale osobne už myslím na zajtrajšok. Pôjdem sa pozrieť na iné zápasy, pretože stále treba pracovať a robiť v klube zmeny, aby sme všetko nastavili správne. Ďakujeme fanúšikom za podporu, ďakovačka i víťazný pokrik bol super."
Michal Ščasný, tréner MFK Dukla Banská Bystrica
"Pre nás je to veľmi krutý výsledok, podali sme sympatický výkon. Čaká nás veľa roboty, ale máme na čom stavať. Žilina bola v šestnástke agresívnejšia, mala tam viac hráčov, tam sa to rozhoduje a dnes tam bola produktívnejšia."
Samuel Gidi, stredopoliar MŠK Žilina

"Dnes to bol z našej strany podľa mňa veľmi dobrý výkon. Sústredili sme iba na to, aby sme získali tri body. To, čo od nás chcel tréner, sme ukázali aj na ihrisku a napokon je z toho vysoké víťazstvo. Dôležité bolo, že sme dobre vstúpili do zápasu a chytili sa gólmi. Naozaj sa teším, že jeden z nich bol môj premiérový v lige. Bola to ale najmä výborná práca "Kapa", ktorý mi loptu posadil priamo na hlavu a pre mňa to už bol jednoduchý gól. Nacvičovali sme to v tréningu a som rád, že to vyšlo aj v ostrom zápase. Tvrdo sme v tréningoch pracovali, a hoci nás doteraz výhry tesne obchádzali, tak teraz sú všetci o to šťastnejší, že sa nám to konečne podarilo a zvíťazili sme."