Góly: 30. Kiwior - 61. Henty, 105.+ Weiss (pok. kop)
ŽK: 75. Ďuriš, 90. Fazlagić, 90.+ Javorček, 120.+ Kurminowski - 22. De Marco, 98. Weiss, 120. Šulla, 120.+ Abena
ČK: 26. Minárik - 111. Weiss (po druhej ŽK)

Ofsajdy: 1:6

Fauly: 16:17

Belko - Anang, Minárik, Kiwior, Javorček (105. Sluka) - Fazlagić, Gono (78. Myslovič), Bernát (40. Kopas) - Rusnák (77. Kaprálik), Paur (C) (64. Kurminowski), Ďuriš (105. Bichakhchyan)

ŠK Slovan Bratislava
Šulla - Medvědev, Abena, Božikov (C) (105. Bajrić), De Marco (78. Pauschek) - De Kamps (71. Nono), Rabiu - Čavrić (78. Daniel), Holman (46. Strelec), Ratao (46. Weiss) - Henty
V 52. finále Slovenského poháru sme vedení ako domáci tím privítali na Národnom futbalovom štadióne minuloročného obhajcu triumfu ŠK Slovan Bratislava. Aj vo finálovom súboji to bolo výborné futbalové divadlo, ktoré v prvom polčase podčiarklo vylúčenie Minárika a gólová bomba jeho kolegu z obrany Kiwiora, ktorý nás poslal do vedenia. Po zmene strán prišiel pri presilovke slovanistov očakávaný tlak, ktorý vyústil do vyrovnania z hlavy Hentyho. Obetavý výkon nás posunul do predĺženia, kde zaúradoval VAR a Slovan opäť proti nám kopal penaltu. Tú premenil Weiss, ktorý následne videl aj červenú kartu. V závere sme vrhli všetky sily dopredu, žiaľ, napriek obrovskej snahe vyrovnanie neprišlo.

Záznam zápasu

Pred finále Slovnaft Cupu urobil tréner Pavol Staňo aj drobné zmeny v zostave v porovnaní s predchádzajúcim ligovým duelom. V bráne dostal prednosť náš pohárový hrdina Ľubomír Belko, do obrany sa po menšom zranení vrátil Benson Anang, vďaka čomu sa Matúš Rusnák mohol posunúť vyššie na krídlo. Na tejto pozícii nahradil Adriána Kaprálika. Okrem nich dostal v základnej jedenástke prednosť v zálohe hrajúci Ján Bernát a na hrote skúsený Jakub Paur s kapitánskou páskou na rukáve.

V mierne upršanom počasí, ktoré pridalo trávniku na rýchlosti, sme začali nebojácne a s odhodlaním pobiť sa o pohárovú trofej. Prvým pokusom sa v piatej minúte prezentoval slovanista Medveděv, no po odrazenej lopte z rohu mieril vysoko nad našu bránu. Ďalšie nebezpečie prišlo o ďalších päť minút, keď opäť po rohu sklepol Ratao loptu pre Božikova a ten spoza šestnástky tvrdo vypálil mimo priestoru Belkovej svätyne. Hneď z ďalšej akcie prišlo ohrozenie tentokrát z pravej strany po centri Čavrića a efektnom "nožnicovom" zakončení Rataa, ktoré bola ale, na naše šťastie, málo presné. Úvodný náznak príležitosti zo strany Šošonov prišiel po štvrťhodine po Rusnákovom úniku z pravej strany ihriska a ponuke pre Paura, ktorý ideálne sklepol Jánovi Bernátovi. Ten však dostal loptu na svoju slabšiu ľavú nohu a zakončil iba nevýrazne. V 19. minúte to už bolo oveľa nebezpečnejšie, do vzduchu sa po priamom kope zavesil Jakub Kiwior a brakár Šulla mal čo robiť, aby vyškrabal hlavičku nášho poľského zadáka aspoň na roh. Zásadný moment v zápase prišiel už v 26. minúte, Henty sa dostal za našu obranu a Ján Minárik nechtiac jemne zavadil o jeho nohy, čo preňho znamenalo priamu červenú kartu. To však ani zďaleka neznamenalo, že sa vzdávame, ba práve naopak. Jano Bernát zahrával štandardku po faule na Enisa Fazlagića, lopta sa odrazila práve k Severnému Macedóncovi, ktorý je pekne hlavou posunul na nekrytého Jakuba Kiwiora. Ten nerozmýšľal a krásnou ranou z voleja nás poslal do vedenia - 1:0. Vzápätí mohol na druhej strane vyrovnať Holman, no mával sa ofsajd. O vyrovnanie sa v 34. minúte snažil aj Henty, ale jeho strela nemala dostatočnú presnosť. Skúšal to aj Ratao, no tentokrát svoje brankárske umenie vytiahol Ľubo Belko a loptu do bezpečia odkopol Kiwior. Tesne pred uplynutím 40. minúty sa ale dopredu vybrala dvojica Ďuriš a Bernát, vymenila si loptu a po Ďurišových kľučkách sa Bernát dostal ku čistej šanci. V tutovke však netrafil loptu ideálne a tesne prestrelil priestor Šullovej brány. To bolo z jeho strany v tomto finále všetko, pretože hneď potom musel striedať z dôvodu taktickej rošáda Pavla Staňa, v rámci ktorej prišiel na ihrisko obranca Adam Kopas. Veľmi zaujímavé dianie nám už viac v prvom finálovom polčase neprinieslo a do kabín sme šli s vedením 1:0.

Druhé dejstvo začali dvojitou zmenou na svojej strane Belasích a na trávnik sa dostala čerstvá dvojica Weiss a Strelec. Táto zmena sa prejavila aj v ich prvej veľkej príležitosti, po ktorej v sklze Kiwior takmer preloboval Belka, no ten ešte končekmi prstov stihol loptu vytlačiť. Po rohu v 53. minúte to z radov hostí vyskúšal technickou "obaľovačkou" aj Rabiu, vzrušenie ale nepriniesla. Nebezpečím smrdela aj ponuka za obranu pre Weissa, ktorý si zasekol našu obranu, no cez hradbu tiel nedokázal loptu pretlačiť až k Belkovi. Tlak Slovanu vyvrcholil v 61. minúte, z pravej strany poslal do ohňa nadýchaný center Medveděv a nestrážený Henty, bohužiaľ, dokázal hlavou vyrovnať stav stretnutia. Striedali sme aj druhýkrát, vyčerpaného a pokopaného Paura vystriedal náš poľský bombardér Dawid Kurminowski. Po trochu hluchšej pasáži a kúskovaniu hry prišlo oživenie v podobe dvojnásobného striedania na strane Šošonov. Do hry sa pozrel Adrián Kaprálik a rovnako aj Patrik Myslovič. Naopak, dole putovali Matúš Rusnák a Miroslav Gono. Obraz hry sa v podstate nemenil ani v posledných desiatich minútach základnej hracej doby. Zmeniť sa to pokúšal nepresne v 89. minúte Myslovič a následne aj rýchly Kaprálik, ktorý síce našiel v šestnástke Kurminowskeho, no jeho pätička nebola dôrazná. Tretia minúta nadstaveného času iba zdôraznila infarktový stav, keď naskakoval opäť útočník Henty. Po deväťdesiatich minútach sme teda na Tehelnom poli videli nerozhodný stav 1:1 a pokračovalo sa do predĺženia.

Po dvoch rokoch sme si opäť vo finále Slovnaft Cupu vyskúšali predĺženie dvakrát po pätnásť minút. V jeho úvode zahrozili slovanisti, zakončenie hostí však bolo zblokované mimo. Oveľa väčšia príležitosť prišla z kopačky Dávida Ďuriša, ktorý si na hranici pokutového územia zasekol loptu a parádnym projektilom takmer rozjasal všetkých Šošonov. Obrovská šanca prišla aj od hráčov v belasom po osi Nono a zakončujúci Strelec. Výborne ju však zblokoval jediný doterajší strelec MŠK Kiwior. Veľmi sme sa hnevali po dravom úniku Kaprálika, ktorý prešprintoval celé ihrisko aj celú obranu Slovanu, ale faul sa v tomto prípade nepískal. Radovať sme sa nemohli ani po ďalšom skvelom ofenzívnom výlete Kaprálika, ktorý ideálne preniesol loptu na nabiehajúceho Kurmina, avšak ten vo veľkej gólovke, žiaľ, zlyhal. Hra sa po tomto okamihu na chvíľu prerušila a rozhodca sa vydal preskúmať potencionálnu ruku Šošonov v šestnástke. VAR napokon potvrdil to, čoho sme sa obávali. Na pokutový kop sa postavil Vladimír Weiss mladší a skúsene poslal Belka k opačnej žrdi. Gólom zaváňala aj hlavičková príležitosť Strelca, skóre v prospech Slovanu ale nenavýšil. V nervy drásajúcom prvom predĺžení sme inkasovali, ale stále nám na vyrovnanie či zvrat ostávalo predĺženie číslo dva.

V ňom sa červenalo aj pred tvárou Weissa, ktorý po druhej žltej karte videl aj tú červenú a putoval predčasne pod sprchy. Následný priamy kop nevyužil na väčšiu hrozbu Bichakhchyan. V 120. minúte sme neboli ďaleko od vytúženého vyrovnávajúceho gólu. Fazlagić si umne potiahol loptu a krížnym pokusom skoro aj prekvapil gólmana Slovanu. V závere napätého predĺženia sme si vypracovali zopár ohrození, no, bohužiaľ, musíme konštatovať, že ten gólik sme tam už nedotlačili.

"Na všetkých chalanov som neskutočne hrdý, pyšný a ďakujem im za fantastický výkon. Dlhý čas sme hrali o jedného menej a napriek tomu chalani šliapali ako hodinky. Boli sme výborne nastavení fyzicky, mentálne i takticky. Po tom všetkom, čo sme dnes predviedli, sme si asi nezaslúžili prehrať, ale aj taký je futbal. Pre zdolaný tím je to kruté, no šport je šport a nám dnes chýbalo iba máličko, aby sme boli úspešní. Po fyzickej stránke to bol jeden z najnáročnejších zápasov v živote. Slovan by bol aj za normálnych okolností náročný súper a dnes sme mu dokázali čeliť aj v desiatich hráčoch. Treba si to ceniť o to viac, že sme na regeneráciu mali o jeden deň menej. Ochotu bojovať som však videl až do samotného konca, energia tam bola stále a verili sme až do poslednej sekundy. Chýbalo nám asi opäť to športové šťastie."
Vladimír Weiss st., tréner ŠK Slovan Bratislava
"Som rád za chlapcov. Bol to ťažký zápas a nehrali sme tak, ako sme si predstavovali. Po vylúčení hráča súpera to bolo ešte horšie ako predtým. V druhom polčase trochu lepšie, snaha veľká, ale nebolo tam toľko kvality, ako bolo treba. Ku koncu sme sa triasli o výsledok, pretože Žilina má dobré mužstvo a musím jej pogratulovať k výkonu."
Jakub Paur, útočník MŠK Žilina

"Momentálne ma strašne hnevá, že sa nám nepodarilo zvíťaziť a získať pohár. Ale ako som povedal chalanom v kabíne, je neuveriteľné, akú robotu dnes odviedli. Proti veľkému Slovanu sme od tridsiatej minúty hrali o jedného hráča menej a ten sa ešte bál o výsledok. Klobúk dole. Boli sme super nastavení, čo sme ukázali aj na ihrisku. Som naozaj hrdí na všetkých chalanov, ako dnes makali a jazdili. Moja motivácia bola ešte o to vyššia, že som už jedno finále proti Slovnu prehral, no nevyšlo to, veľmi ma to mrzí a ešte aj dlho bude. Určite to bol najemočnejší zápas nielen pre mňa, ale aj pre ostatných hráčov. Verím, že sa z toho čoskoro otrasieme a zvládneme ešte posledné ligové zápasy, ktoré nás čakajú."