V utorok sa nám do cesty postaví ruský i malajzijský majster
Iba deň "voľna" a hneď v utorok čaká na futbalistov MŠK Žilina na dubajskom sústredení druhý dvojzápas. A proti ruskému veľkoklubu Zenit Petrohrad a malajzijskému šampiónovi Johor DT to nebude vôbec jednoduché.

Preto sme sa o ďalších náročných previerkach či rýchlej regenerácii porozprávali s asistentom trénera Ivanom Belákom.

Stretnutia majú výkop o 8:00, resp. 15:00 nášho času. Po dohode s ruským klubom nebudeme vysielať prvý, ranný duel. Popoludňajšie stretnutie by už malo byť na MŠKŽilinaTV.


európsky i ázijský veľkoklub

FK Zenit Petrohrad

Medzi najkvalitnejšie značky východoeurópskeho futbalu dlhodobo patrí ruský veľkoklub Zenit Petrohrad, ktorý bude naším prvým utorňajším súperom. Najmä od roku 2005, kedy klub z druhého najväčšieho mesta Ruska prešiel do vlastníctva nového vlastníka, dominuje tamojším súťažiam. V celej histórií od založenie klubu v roku 1925 získali „nebovomodrí“ osem triumfov v najvyššej lige (z toho až sedem od roku 2007) a podobne aj päť pohárových titulov (z toho tri od roku 2010). Celkom sedemkrát zvíťazili aj v ruskom superpohári. Navyše, v roku 2009 sa im podarilo vyhrať Pohár UEFA (dnešná Európska liga), keď porazili Bayern Mníchov či vo finále Glasgow Rangers, a hneď vzápätí aj UEFA Super Cup po výhre 2:1 proti Manchestru United.

Aktuálne Petrohradčanom patrí v ruskej Premier League opäť líderská priečka s dvojbodovým náskokom pred Dynamom Moskva. Ich domovským stánkom je Štadión Krestovsky známy ako Gazprom Arena s kapacitou 68 700 divákov, ktorý bol otvorený v roku 2017 a bol dejiskom posledných Majstrovstiev sveta aj Európy. Hlavným trénerom mužstva je bývalý úspešný futbalista a ruský reprezentant Sergej Semak, ktorý na lavičke Zenitu nasleduje nedávne veľké trénerské mená ako Advocaat, Spaletti, Villas-Boas, Lucescu ci Mancini.

Káder rusov sa skladá predovšetkým z domácich futbalistov doplnených o kvalitných juhoamerických hráčov a kapitána tímu – chorvátskeho stopéra Dejana Lovrena. V minulosti klubom prešlo viacero známych mien svetového futbalu. Spomeňme napríklad Axela Witsela, Claudia Marchisia, Leandra Paredesa, Hulka či Andreya Arshavina. V ruskom veľkoklube si zahrali aj štyria Slováci, z ktorých je jeden odchovanec MŠK - Tomáš Hubočan.

Johor Darul Ta´zim FC

Nemenej kvalitný protivník čaká Šošonov v druhom utorkovom meraní síl. Malajzijský tím Johor DT je síce európskemu fanúšikovi neznámy, no v Ázii predstavuje špičku tamojšieho futbalu. Pravidelný účastník ázijskej verzie Ligy majstrov vyhral svoju domácu súťaž v každej z posledných ôsmich sezón a v pohári si za toto obdobie pripísal až sedem triumfov. Najlepší tím Malajzie z posledných rokov vyhral ligu a pohár aj v tejto sezóne, keďže v Malajzii sa hrá systémom jar-jeseň.

Šošoni však nejdú do úplnej neznámej, keďže na tohto súpera narazili na sústredení v Dubaji takisto aj pred dvomi rokmi. Po vyrovnanom priebehu sa z tesnej výhry 2:1 tešili futbalisti Johoru DT. Jediný gól MŠK vtedy strelil Vahan Bichakhchyan. Aj vďaka tejto konfrontácii vieme, že Johor disponuje mladými a technicky zručnými domácimi futbalistami, ktorí sa typológiou podobajú našim chalanom. Tých dopĺňajú aj skúsenosti v podobe ostrieľaných hráčov najmä z Južnej Ameriky. Najnovším prírastkom v kabíne je napríklad argentínsky útočník Forestieri, ktorý prišiel z talianskeho Udinese.


konkurencieschopnosť aj po jednom dni oddychu

Zhodnotenie prvého dvojzápasu a predstavenie druhej dvojice duelov, ktoré majú Šošoni na programe zajtra, sme si tentokrát prešli s ďalším asistentom hlavného trénera a nedávnym narodeninovým oslávencom Ivanom Belákom.

Pán tréner, oslávili ste tu na sústredení narodeniny. Dali vám chalani včerajšími výsledkami aký-taký darček?

"Čo sa týka výsledkov, jeden ma potešil, druhý síce až tak nie, ale tam musíme brať do úvahy kvalitu súpera. Snažili sme sa s tým popasovať čo najlepšie a Krasnodar nám ukázal, že treba vedieť hrať aj bez lopty. Presvedčili sme sa, že chceme hrať s loptou, lebo keď ju nemáš, je to oveľa náročnejšie a viac to bolí."

Čo nám ukázal tento dvojzápas po hernej a taktickej stránke?

"Musím potvrdiť slová hlavného trénera, keďže nám ideálne nefungoval stred ihriska pri vysokom postavení v napádaní. Súper sa jednoducho dostal cez stred a následne už bol pre nás viac nebezpečný. Potom sme sa už snažili viac zhusťovať stred poľa, aby sme súperovi sťažili prechod do útoku."

Čo prevláda po zápase s Krasnodarom? Dva strelené góly alebo tri inkasované góly?

"Pri prvom inkasovanom góle to bola individuálna chyba hráča pri štandardke, kedy sme nechali súperovho nebráneného hráča hlavičkovať na bránu. Pred druhým gólom sme reklamovali faul v strede poľa, na chvíľu prestali hrať a súper to potrestal. Pri poslednom góle ukázal Krasnodar svoju kvalitu, v pokutovom území to pekne vymysleli a zakončujúci hráč uložil loptu presne k tyči. Tam sa toho asi nedalo veľa robiť. Naše dva strelené góly boli pekné, ale neznamenali výhru..."

Silný na lopte bude určite aj Zenit, ktorý je úradujúcim ruským majstrom...

"Rovnako aj teraz sa nachádzajú na prvej priečke tabuľky, takže budú mať pravdepodobne ešte vyššiu kvalitu ako Krasnodar, ktorý ňou disponoval na všetkých postoch. Čaká nás náročný zápas, navyše, nemáme ani veľmi veľa času na regeneráciu po včerajšom ťažkom dvojzápase. Takmer všetci hráči odohrali kompletnú minutáž."

Dnešný deň bol teda primárne asi iba o regenerácii...

"Určite áno. Odohrať 90 minút a za dva dni nastúpiť na ďalší duel nie je jednoduché, keďže únavu ešte bude cítiť. Preto sme dnes zvolili čisto regeneračný deň, aby si hráči oddýchli fyzicky i psychicky. Okrem oddychu sme absolvovali iba nejaké meetingy ohľadom zajtrajších duelov."

Ako ste na tom spolu s trénerskými kolegami so skladaním oboch zostáv? Opäť zvolíte rovnaké zaťaženie pre všetkých?

"V mužstve máme aktuálne aj nejaké zranenia, s čím sa nikdy nedá vopred rátať. Navyše, včera pribudol aj Kubo Paur. Nie je tam teda priestor na nejaké zmeny či rotácie. Včera sa do hry nezapojili iba dvaja hráči, Filip Mráz by už mal byť zdravotne v poriadku. Rovnako nemôžeme zabúdať aj na druhý duel, v ktorom nás preverí tiež náročný a kvalitný súper. Uvidíme, ako sa nakoniec rozhodneme, ale budeme sa snažiť, aby boli obe jedenástky konkurencieschopné."

S Johorom už máme skúsenosti spred dvoch rokov, kedy ukázali fyzickú i technickú kvalitu. Ako bude podľa vás vyzerať tento súboj?

"Sme radi, že sa tu môžeme konfrontovať s odlišnými futbalovými štýlmi i rôznymi futbalovými krajinami. Pre rozvoj našich chalanov je to iba veľké plus, aby si to mohli vyskúšať a mohli sa stále rozvíjať. Cez zimu nám odišlo viacero chalanov, takže tím sa stále zohráva a verím, že pokrok ukážeme aj v utorok."


za takéto náročné previerky len radi

Obranca Tomáš Nemčík nám priblížil svoje pocity zo sústredenia, súperov, plusov i nedostatkov v našej hre.