Nový asistent trénera Attila Malfatti: ”Mužstvo maká a má správny postoj.”
Spolu s novým trénerom Pavlom Staňom zasadol na lavičku ako jeho asistent taliansky tréner Attila Malfatti. Predtým tento špecializovaný tréner pôsobil pri viacerých tímoch šošonov, kde sa zameriaval na defenzívu. Teraz sa jeho kompetencie pozmenili a spolu s Máriom Auxtom a Miroslavom Semanom sú pravou rukou Pavla Staňa.

Ako vníma asistent trénera zimnú prípravu, kde sa tím posunul a ako vidí blížiacu sa jarnú časť?

ťažkými situáciami v tréningoch dvíhať sebavedomie do zápasov

Už vyše mesiaca je asistentom trénera pri prvom tíme Talian Attila MalfattiTen je pod Dubňom už od septembra 2018, teraz sa však zmenili jeho úlohy, skúsenosti z Juventusu Turín či Spartaka Moskva tak bude posúvať ďalej výhradne prvému mužstvu.

"Som veľmi hrdý, že mi dalo vedenie dôveru byť súčasťou "A"-tímu. Je to pre mňa veľké zadosťučinenie, pretože som sa už ako špecializovaný tréner snažil odviesť pre klub čo najviac. Teraz už nemám na starosti 5-6 tímov, ale zameriavam sa už iba na prvé mužstvo," popísal tréner hlavné odlišnosti nový asistent trénera. "Čo sa týka samotnej práce, nič sa nezmenilo. Stále sa sústredím na detaily práce, každý jeden tréning, ktorý dokáže hráčov posunúť, zlepšiť."

Zimná príprava sa pomaly dostáva do cieľovej rovinky, vládne u talianskeho trénera spokojnosť? "Prípravné obdobie bolo a stále je z môjho pohľadu veľmi kvalitné. Za to všetko treba poďakovať celému realizačnému tímu a špeciálne všetkým hráčom. Makali sme veľmi tvrdo, ale ich postoj je veľmi dobrý. Vždy idú na sto percent a snažia sa v každom tréningu zo seba vydať maximum. Nesústredíme sa iba na zápasy, ale na každý jeden tréning. Najdôležitejšie je počas každého jedného dňa zo seba vyžmýkať všetko. Iba takto sa môžeme zlepšovať a dosahovať pozitívne výsledky. Tak ako trénuješ, tak aj hráš. Preto chcem poďakovať hráčom, pracujú usilovne. Máme pred sebou ešte veľa vecí, ale s týmto nasadením to dosiahneme ľahšie."

Špeciálne na sústredení v Emirátoch hráči naberali kondičku naozaj dvojnásobne, čo si pochvaľoval aj hlavný tréner. "Bol to veľmi dobrý tréningový kemp. Rovnako ako sme dreli na tréningoch, tak sme zohrali aj kvalitné prípravné stretnutia. Hlavne po fyzickej stránke mužstvo napreduje každým dňom. Nielen u mladších hráčov, ale aj pri skúsenejších vidno posun. Navyše starší chalani pomáhajú svojou kvalitou ťahať hore aj ostatných. Tento mix hráčov je veľmi prospešný, máme tu dostatok kvalitných futbalistov, ale aj dobrých ľudí."

Zdá sa, že práve kondícia a fyzická pripravenosť tímu by mohli byť na jar jednou z našich silných stránok. "Futbal sa hrá s loptou, ale i bez nej. Fyzička je dôležitá, pretože ak chceme ukázať svoju futbalovú zručnosť, musíte vládať pokryť a získať loptu. V najlepších ligách sveta je intenzita zápasov veľmi vysoká - preto musíte byť technicky výborne pripravení, ale rovnako veľmi rýchli, aby ste stíhali pokrývať všetky priestory. To sa prekrýva s prepínaním z ofenzívy do defenzívy, a opačne. Na tomto pracujeme, aby boli chalani dobre pripravení a užívali si zápas. Pretože ak sa fyzicky cítite dobre, cítite sa rovnako aj po mentálnej stránke."

Nastali nejaké zmeny aj v štýle futbalu, akým sa chceme na jar prezentovať? "Najdôležitejšie je pre nás mať správne konkurenčné prostredie na tréningoch. Každý tréning musí mať vysokú úroveň a keď hráč maká naplno, musia aj ostatní. Nielen po individuálnej stránke, ale aj po tímovej. Naša spoločná myšlienka je pripraviť tím čo najlepšie na tréningoch a potom do zápasu vybrať najlepších jedenásť hráčov v danom momente."

V predošlom vzájomnom rozhovore sa Talianovi zapáčilo slovenské slovo z trénerského žargóna "mikrosituácia". Je to vec, na ktorej sa v tréningoch pracuje najviac? "Budem sa opakovať, že ak chceme byť dobrí vpredu v útoku, tak potrebujeme byť silní aj vzadu. Tieto dve veci sú silne prepojené. Práve mikrosituácia dáva hráčom na tréningoch priestor robiť chyby a zároveň ich odstrániť, špeciálne u mladších chalanov. Každý deň malým krôčikom napredujú a po určitej dobe to bude už väčší krok."

Ako vidí asistent trénera najbližšie obdobie a jarnú časť Fortuna ligy? "Musíme pokračovať v začatej robote. Hráči potrebujú uveriť, že len spoločne to dokážeme, spoločne si pomáhať. Snažíme sa im vytvárať aj na tréningoch podmienky, ktoré môžu zažiť aj v stretnutiach. Tým zvyšujeme aj ich sebavedomie. Máme vyše týždňa do ligy, ktorá výkonnostne rastie. Preto bude pre nás každý jeden duel mimoriadne dôležitý. Každý najbližší bude pre nás ako finále. Musíme myslieť týždeň za týždňom, zápas za zápasom. Máme dobrú pozíciu, ale musíme byť ostražití, pretože za nami je veľa dobrých celkov. Až samotný ostrý duel ukáže, ako sme pracovali v prípravnom období. V každom nás však musí zdobiť tímovosť, spolupráca a správny postoj. Máme mladý tím, ale som presvedčený, že môžeme dosiahnuť dobré výsledky," dodal na záver rozhovoru 47-ročný asistent trénera.

Instagram feed #mskzilina