Karol Belaník: ”Ak sa liga reštartuje, budeme pripravení po športovej stránke a aj kádrom.”
Za prísnych bezpečnostných a preventívnych opatrení trénujú futbalisti MŠK Žilina po vynútenej pauze v spoločnom, skupinovom tréningovom procese.

Ako vyzerajú aktuálne prognózy o reštarte ligy a kto tvorí aktuálny káder žltozelených a čo legionári? Aj o tom sme sa porozprávali so športovým manažérom Karolom Belaníkom.


Od posledného zápasu Fortuna ligy ubehli viac ako dva mesiace. Zložitosť aktuálnej situácie si vyžadovala maximálnu bezpečnosť, prevenciu, ale aj solidaritu a podporu zo strany hráčov i fanúšikov. 

Tak ako aj samotný život, tak i futbal sa začína postupne obnovovať. Šošoni nie sú výnimkou - reštartovanie spoločného tréningového procesu je jasným signálom, že futbalový život pod Dubňom sa znova naplno rozbieha. Potvrdzuje to aj pozitívny pohľad športového manažéra MŠK Karola Belaníka, ktorý priblížil aktuálnu atmosféru v klube.


spĺňame všetky kritériá na pokračovanie v súťaži

Ako vyzerali v klube predošlé, dlhé týždne bez futbalu i akéhokoľvek kontaktu?

"Po definitívnom rozhodnutí o zákaze organizovania športových podujatí sme sa po porade s trénermi rozhodli, že hráči sa budú do neurčita pripravovať individuálne. Každým týždňom sa im obnovoval tréningový plán. Legionári odcestovali s naším súhlasom domov. Čakali sme na pokyny kompetentných orgánov a postupne prichádzalo k uvoľňovaniu opatrení. S uvoľnením opatrení 2. a 3. stupňa prišli aj pokyny k organizácii spoločných tréningových procesov - dovolené boli skupiny po piatich hráčov na priestore 30x30 metrov. Na základe tohto sme sa rozhodli postupne nabehnúť do tréningového procesu, aby sme v prípade reštartu ligy boli plne pripravení. Zavolali sme teda hráčov zo súčasného kádra, ktorí sú na Slovensku, a tí sa už pripravujú podľa pokynov trénerov v päťčlenných skupinách."

Je potrebné všetkých ubezpečiť, že klub môže po prípadnom reštarte plne pokračovať v najvyššej súťaži. Je to tak?

"Áno, my máme licenciu na tento ročník a spĺňame všetky kritériá, ktoré sú predmetom udelenia licencie. Akonáhle by prišlo v júni k reštartu súťaže sme jej platným účastníkom."

Šiesty jún je teda stále nosným, smerodajným termínom k spomínanému reštartu?

"Hlavný hygienik, Centrálny krízový štáb a Úrad verejného zdravotníctva rozhodnú tento týždeň o tom, či pri uvoľnení opatrení 4. stupňa, ktoré sa týka aj uvoľnenia organizovania športových, kultúrnych a spoločenských podujatí, príde aj signál pre dokončenie futbalových súťaží. V piatok 22. mája má v nadväznosti na to Prezídium Únie ligových klubov (ÚLK) rokovanie, kde na základe pokynov kompetentných orgánov budeme vedieť viac a budeme sa zaoberať reštartom alebo ukončením súťaže. Doteraz komunikovalo Prezídium ÚLK iba prostredníctvom video-konferencií, v piatok sa prvýkrát stretávame osobne v Bratislave. Tém bude viacero, preto je dobré, že to prediskutujeme osobne."

Aká vládne atmosféra v klube?

"Nálady sú rôzne. Vidíme, že v okolitých krajinách sa pripravujú na reštart súťaže. Pre nás je kľúčové, aby sme reštartom neurobili závažné chyby a neohrozili by sme zdravotný stav hráčov a ľudí, ktorí budú zodpovední za organizáciu stretnutí. V ostatnom období je pomerne málo nových prípadov nákazy. Čakáme netrpezlivo na pokyny, kľúčové stanoviská autorít, na ktoré budeme reagovať. Všeobecne vnímame pri tejto "koronakríze" aj vážny ekonomický problém, na ktorý dopláca šport ako taký." 


meranie teploty, rúška, dezinfekcia...

Čo všetko obnáša terajší spoločný, sprísnený tréningový proces?

"Máme hráčov rozdelených do jednotlivých skupín. Ideme presne podľa manuálu hlavného hygienika - každodenné testovanie teploty, dezinfekcia rúk, hráči nosia rúška na tréningu, každý má svoju fľašu na pitie... Lokálni hráči prichádzajú na štadión už prezlečení v tréningovom úbore, odtrénujú a po tréningu sa sprchujú doma. Ďalšia skupina talentovaných, "cezpoľných" hráčov je ubytovaná v bytoch na akadémii, kde má každý samostatnú izbu, na ktorej sa oblieka aj sprchuje. Tam majú zákaz návštev a dodržujú všetky bezpečnostné opatrenia. Tretia skupina dochádza na tréning z väčšej diaľky - na severnej tribúne majú šatňu po 2-3 hráčoch, vystriedajú sa tam a po tréningu sa miestnosti vydezinfikujú."

Na tréningoch zatiaľ chýba štvorica legionárov - Kiwior, Fazlagić, Bichakhchyan a Anang. Ako to vyzerá s ich návratom na Slovensko?

"Rovnako intenzívne komunikujeme s ÚLK aj o návrate legionárov zo zahraničia. Každým dňom sú nové informácie ohľadom zrušenia štátnej karantény, ktorá sa má nahradiť domácou, inteligentnou. Je to však zložitejšie, niektorí, ako napríklad Vahan Bichakhchyan či Benson Anang, sa však nevedia dopraviť, pretože letiská v ich krajinách sú zatvorené. Verím, že Kubo Kiwior a Enis Fazlagić sa dostanú do Žiliny autom čím skôr a budú sa môcť pripravovať spolu s tímom. Samozrejme, za dodržania všetkých bezpečnostných a hygienických nariadení. Tak ako absolvovali všetci hráči z aktuálneho kádra test na Covid-19, rovnako by ho po návrate podstúpili aj legionári. Nechceme nič podceniť, pretože pandémia sa na Slovensku zvláda doteraz veľmi dobre."


mladí majú výhodu

Káder prešiel pod vplyvom známych skutočností obmenou. Ako sa pozeráte na jeho aktuálne zloženie?

"Bude to test. Niektorí hráči nemajú s mužským futbalom skúsenosti, niektorí na úrovni II. ligy, kde pôsobí náš B-tím. Nebude to jednoduché, ale v prípade reštartu to pre nich môže byť cenná skúsenosť. Mladíci totiž nebudú vystavení až takému enormnému tlaku, pretože to bude bez divákov. Pre ich vstup do seniorského futbalu to môže byť ľahšie, môže im to pomôcť. Čo sa týka samotného zloženia - máme tam veľa talentovaných hráčov s potenciálom. Do budúcnosti sa kvality v hráčskom kádri neobávam. K tomu sme sa dohodli s Milošom Volešákom, Jakubom Paurom a Vladimírom Majdanom, ktorí prvotne dostali výpovede, ale následne sme sa po vzájomných rozhovoroch dohodli. Prví dvaja menovaní sú skúsenejší hráči a určite by mohli byť prínosom v kabíne i na trávniku."

Viacerí hráči s ročníkom narodenia 2002 tak dostanú šancu. Ide o talentovaný ročník, ktorý vyhrával mládežnícke súťaže a bol oporou aj v reprezentačných výberoch. Podobne ako ročník 1999.

"Naša akadémia má veľmi dobrú úroveň a hráči poznajú, akým štýlom sa trénuje a ako chceme hrať. Preto by to pre nich malo byť o niečo ľahšie. Ročník 2002 je veľmi silný, talentovaný ročník. Zatiaľ im však chýba potrebná skúsenosť s mužským futbalom. Mužský futbal je o sile, fyzičke, agresivite a vysokom tempe. Tam musia zabrať a pripraviť sa. Toto obdobie by im trochu mohlo napomôcť, aj vzhľadom na vyššie spomínané argumenty. Aj FIFA reaguje na vzniknutú situáciu zvýšeným počtom striedaní (5 striedaní), čo v prípade odsúhlasenie dáva mladým hráčom väčší priestor zasiahnuť do stretnutí. Reštart by im mohol pomôcť, aby pred novým ročníkom už mali skúsenosť s mužským futbalom. Určite im potrebujeme dopriať aj adaptáciu na seniorský futbal."

Ako to vnímame z pohľadu tabuľky? Sme na 2. mieste s 15-bodovým náskokom na "Európu". Ako sa pozeráme na tabuľkové ciele?

"Sme opatrní. Nechceme nič zakríknuť. Aj spomínaný náskok by mladým hráčom mohol pomôcť, pretože "bodový vankúš" je pomerne slušný. Zažili sme však minulú sezónu, keď sme mali 10-bodový náskok... Súťaž vie byť nevyspytateľná. Získavať skúsenosti bez divákov so slušným náskokom - to sú argumenty, ktoré by teda mohli pomôcť k rýchlejšej adaptácii mladých hráčov."

Európa tak naďalej zostáva naším cieľom?

"Postavenie v tabuľke nás k tomu oprávňuje. Samozrejme, teraz už s iným kádrom. Inak sme to vnímali pred "koronakrízou". Teraz sa veľa zmenilo. Určite by sme však boli sklamaní a smutní, ak by sme si v lete nezahrali Európu. Ak sa bude dohrávať, hrať budú pochopiteľne iní hráči, ale je tam kostra, ktorá má skúsenosť. Od nich budeme čakať nosné výkony. Európa je teda pre nás prioritou. Človek je v prognózach racionálnejší a opatrnejší. Body a postavenie, ktoré sme získali, by sme radi udržali a naplnili náš cieľ. Teraz je však ešte veľmi veľa nezodpovedaných otázok aj k ďalšiemu vývoju európskych pohárov. V tomto je kľúčová UEFA. Ak sa rozhodne o reštarte ligy, budeme pripravení po športovej stránke a aj kvalitou v kádri. V prvej šestke sú naozaj ťažké zápasy so silnými súpermi. Pri prípadnom reštarte ligy určite vidím viac pozitív ako negatív, ktoré by mohli chalanom pomôcť pri napredovaní."


hlad po zápasoch, emóciách

Počas víkendu sa znova rozbehla ako prvá liga nemecká Bundesliga. Futbal chýba verejnosti, fanúšikom i priamo zainteresovaným. Nemci sú tak priekopníkmi v nastavení všetkých bezpečnostných opatrení pri organizácii zápasov. Ako sa na to pozeráte?

"Každý sa potešil. Sledoval som tie zápasy osobne v televízii. Atmosféra je bez divákov úplne iná. Sám som zvedavý, ako Nemci vyhodnotia po prvých kolách bezpečnostné a hygienické opatrenia. Ako to všetko splnilo účely. Nemci však dali istý signál, hoci ide o inú ekonomiku - Hertha Berlín napríklad letela na zápas dvomi lietadlami kvôli bezpečnosti. Počas "hluchého obdobia" ma osobne potešili v televízii aj záznamy relácie Tango, z prvých rokov po vzniku Slovenskej republiky, kde sa človek rád vrátil do minulosti. Bolo to fajn občerstvenie. Avšak pre nás, ktorí sme celý život pri futbale, chýba atmosféra zápasov, tie emócie. Snažím sa na to pozerať pozitívne. Celá krajina, celý svet prechádza zložitejším obdobím. Športu sa to veľmi dotýka. Verím, však, že sa to bude posúvať už iba k lepšiemu a čoskoro si všetci budeme môcť vychutnávať najpopulárnejšie hru na svete."


aktuálni hráči v tréningovom procese 

Brankári:

Miloš Volešák

Samuel Petráš

Ľubomír Belko

Marek Teplán

Obrancovia:

Adam Kopas

Ján Minárik

Vladimír Majdan

Branislav Sluka

Kristián Vallo

Matej Moško

Tomáš Nemčík

Samuel Suľa

Vladimír Barbora

Patrik Leitner

Dominik Javorček

Marián Tandara

záložníci:

Ján Bernát

Jakub Paur

Miroslav Gono

Patrik Myslovič

Samuel Farský

René Holáň

Adrián Mojžiš

Filip Mráz

útočníci:

Dawid Kurminowski

Patrik Iľko

Dávid Ďuriš

Adrián Kaprálik

Adam Goljan

Matúš Rusnák