Jeseň A-tímu očami štatistík
Jesenná časť sezóny 2019/2020 je pre futbalistov MŠK Žilina minulosťou. Zverenci Jaroslava Kentoša si v porovnaní s minuloročnou jesennou časťou bodovo polepšili, čo znamená, že predsezónny cieľ - účasť v prvej šestke - je takmer splnený.

Do prvej polovice ročníka vstúpili šošoni priam excelentne. Z prvých piatich zápasov dokázali vyťažiť maximálny počet bodov a držali sa na čele Fortuna ligy. Prvá strata bodov prišla v 6. kole na Tehelnom poli po remíze 1:1 so Slovanom a prvá prehra dokonca až v 10. kole na pôde Dunajskej Stredy (0:1). Aj napriek nie príliš vydarenenej druhej časti jesene zimujú šošoni na druhom mieste s 35 bodmi.

Pomocou štatistík Instat si môžeme prezrieť niekoľko štatistických údajov, ktoré zdobili hru šošonov v nedávno skončenej jesennej časti ročníka.

Prinášame vám tie najzaujímavejšie.

tímové štatistiky - bohaté gólové pasáže, nula inkasovaných gólov z rohov

• Z celkových 29 gólov sme strelili 17 gólov v prvom polčase, zvyšných dvanásť prišlo po zmene strán.
  • Naše najgólovejšie pasáže v zápasoch boli hneď tri - medzi 15. a 30. minútou, medzi 30. a 45. minútou a v posledných štvrťhodinách zápasov (75. - 90. minúta). V uvedených časoch sme dali po 6 gólov.
  • Žltozelení strelili 20 gólov z hry (štvrtí z ligy). Zvyšných deväť gólov padlo zo štandardných situácií, z toho až šesť po rohových kopov, čo je najviac v lige. Naopak, z rohových kopov sme neinkasovali ani raz.
  • Zvnútra pokutového územia sme strelili 27 gólov, dva góly padli po pokusoch spoza šestnástky.
  • Šošoni kopali dva pokutové kopy, obidva boli úspešné. Rovnako dve penalty kopali súperi proti nám, úspešní boli raz.
  • Priemerne sme na bránu súperov vyslali za zápas 17 streleckých pokusov, čo je druhý najväčší priemerný počet v rámci ligy. Z toho 36 % smerovalo do priestoru brány.
  • Za jeden duel sme si priemerne prihrali 525-krát, viac si prihrávajú len dva tímy v lige. Tímová úspešnosť prihrávok dosiahla 84 %, čo tiež znamená tretie miesto v tejto štatistike.
  • Kentošovci boli druhí najúspešnejší z celej ligy v rámci vzdušných súbojov, keď ich priemerne absolvovali 38 za zápas a v 53 % boli úspešní. V súbojoch po zemi sme mali úspešnosť 49 %

individuálne štatistiky - vynikal kapitán i brankárska jednotka

• Žilinský talent a objav doterajšieho priebehu Ján Bernát vsietil zatiaľ 7 gólov. Na jeden zápas má priemer 0,7 gólu (nastúpil do 16 zápasov).
  • Plnú minutáž, a teda aj kompletnú jesennú ligovú porciu zápasov si odkrútili traja šošoni - Dominik Holec, Martin Králik a kapitán Miroslav Káčer.
  • V "kanadskom bodovaní" je spomedzi šošonov najlepší Ján Bernát (7+1), sekunduje mu Miroslav Káčer (4+3).
  • Až štyrikrát, čo je najviac z celej ligy, sa trafil do bránkovej konštrukcie Róbert Boženík
  • Ten istý hráč bol aj najčastejšie strieľajúcim hráčom ligy (66 striel, z toho 26 na bránu).
  • Náš stopér Martin Králik adresoval spoluhráčom 1118 prihrávok, z toho 1015 presných. S úspešnosťou 91 % je v tejto štatistike prvý.
  • Najviac úspešných prihrávok do pokutového územia z celej ligy smerovalo z kopačky Miroslava Káčera (na 99 presných prihrávok potreboval 164 pokusov, úspešnosť 60 %).
  • Najviac štandardných situácií (priame a rohové kopy) zahrával tradične náš kapitán Miroslav Káčer. Rozohrával ich 108 (druhý najvyšší počet v lige) a do šestnástky sa dostalo 69 lôpt (úspešnosť 64 %, navyššia v lige).
  • Najviac faulovaným hráčom MŠK bol Róbert Boženík, na ktorého si súperi vyšliapli 40-krát. Naopak, najviac faulov rozdal Besir Demiri (33 faulov).
  • Opora medzi tromi žrďami Dominik Holec chytil druhý najväčší počet striel v lige (81 striel). Zároveň je najlepším brankárom v počte vychytaných núl (8 čistých kont).