piatok 17. 5. 2024 od 17:00
Športový areál FC Petržalka
5:1(3:1)
FC Petržalka - MŠK Žilina
Góly: 27. a 56. Nagy (druhý z PK), 2. Begala, 16. Kelembet, 46. Danek - 37. Šnajder (PK)
ŽK: 48. Belaník, 86. Jaššo (obaja MŠK Žilina)
Diváci: 386
Rozhodca: Ochotnický - Košecký, Vitko
FC Petržalka
Halouska - Oršula (C) (84. Kachnič), Jakubko, Konan, Šurnovský - Nagy, Begala (84. Riznič) - Ogaga, Kelembet (68. Špehar), Danek - Gašparovič (76. Halo)

Belaník - Mynář, Jaššo, A. Oravec - Pališčák (78. Gomola), Drame, Šnajder (C), Badjie - S. Javorček, Atanasijević, Prokop (27. L. Bortoli (78. Pekelský))

Posledné, 30. kolo MONACObet ligy prinieslo súboj Šošonov v hlavnom meste, kde narazili na Petržalku bojujúcu o barážové miesto. Tento naratív sa potvrdzoval od začiatku, keďže domáci hladní po úspechu začali súkať jeden gól za druhým. Do prestávky stihli tri, znižovali sme z penalty. Po prestávke pridali ďalšie dva presné zásahy a pre žltozelených boli dnes jednoducho priveľkým sústom. So sezónou sme tak, žiaľ, rozlúčili vysokou prehrou 1:5.

Minulé kolo neprinieslo Šošonom mnoho dôvodov pre spokojnosť, a tak tréneri rezervy spravili v základnej zostave tri zmeny. Medzi tri žrde sa po dvoch dueloch vrátil Samuel Belaník, na stopéra po jednozápasovej odmlke Tomáš Jaššo a na pravom "wingbackovi" dostal opäť príležitosť mladučký Tobiáš Pališčák.

V hustom daždi sme ešte nestihli ani poriadne premoknúť a museli sme doťahovať manko. Po dlhom aute v 2. minúte sa lopta odrazila k Begalovi a ten to z voleja trafil s takým "falšom", že Belaník sa ani nepohol a lopta zapadla presne k tyči. Prvá výstraha z našej strany prišla po desiatich minútach hry, z diaľky to bombou skúsil agilný Badjie, Halouska lapil. Hneď vzápätí po dobrej práci Oravca strieľal Prokop, domáceho gólmana opäť preveril, ale neprekvapil. Napriek našej sympatickej snahe žala úspech efektivita Petržalky. Po štvrťhodine hry šikovne prepustil prízemný center Begala a Kelembet prudkým zakončením prestrelil Belaníka po druhý raz. Následne sa zápas musel na chvíľu prerušiť po likvidačnom zákroku domáceho gólmana na nášho Prokopa, ktorého doslova knokautoval. Hoci najprv trafil loptu, pokutový kop sa pre nás určite pískať dal. Navyše, náš krídelník musel kvôli zákroku predčasne opustiť trávnik. Na jeho miesto prišiel Leonardo Bortoli, no nestihol sa ani zahriať a po závare hostí zo štandardky dorazil loptu do siete Nagy. A to sme ešte mohli byť radi, že v 33. minúte vykopával po ďalšom nebezpečí rodiaci sa gól číslo 4 z čiary Michal Mynář. Iskierku nádeje vykresali Atanasijević so Šnajderom a ich vybojovaná a následne premenená penalta. Už-už to vyzeralo, že srbský útočník sa dostal mimo ideálnej pozície, ale napokon v súboji s Halouskom vybojoval jedenástku. Tú bezpečne premenil kapitán Šnajder - 1:3. Záver polčasu bol v réžii žltozelených, ktorí vycítili šancu, no do prestávky sme ďalší presný zásah nepridali.

Miesto pozitívneho úvodu druhého dejstva predviedli hráči v bieločiernom ukážkovú akciu z rozohrávky, po ktorej sa za našu obranu dostal Danek, preloboval Belaníka a doslova po pár sekundách sme opäť prehrávali o tri góly. Hneď vzápätí dostal ideálnu príležitosť na zníženie Atanasijević, ktorý si postrážil ofsajdovú líniu, no situáciu smerujúc na Halousku nevyriešil ani zďaleka ideálne a ani nezakončil. Okrem rozbehnutých domácich sa na nás sypala aj smola, v 56. minúte rozhodca po údajne ruke Šošonov zapískal pokutový kop a Nagy do protipohybu premenil. Tento scenár vyhovoval Petržalčanom, ktorí v súvislosti s vysokým vedením a rodiacim sa zaváhaním Prešova boli už na barážovej priečke. Domáci boli pri chuti, Danek si mohol lobom pripísať aj druhý presný zásah v stretnutí. Tentokrát ho nezmestil do našej svätyne. Záver sa už v hlavnom meste v podstate iba dohrával, o všetkom bolo prakticky rozhodnuté. Šošoni tak prehrali vysoko 1:5, zatiaľ čo Petržalka sa mohla tešiť z postupu do baráže o postup do Niké ligy.

Koniec ročníka sme si určite predstavovali inak, no dnes sme na kvalitného súpera vôbec nestačili. V tabuľke sme sa tak zosunuli na konečné 9. miesto, keďže nás vďaka víťazstvu preskočil napokon Liptovský Mikuláš. Teraz čaká hráčov rezervy zaslúžené voľno, príprava na novú sezónu začína 24. júna. Ešte predtým si čoskoro zhodnotíme celý druholigový ročník s trénerom "Béčka" Vladimírom Veselým.

Peter Galadík, asistent trénera MŠK Žilina B
"Dnešná vysoká prehra nás veľmi mrzí, takto sme sa so sezónou rozlúčiť nechceli. Mrzí to aj z toho hľadiska, že sme sa väčšinu ročníka pohybovali v prvej polovici tabuľky a napokon sme z nej vypadli. Ťažko sa to hodnotí, jarná časť nám vôbec nevyšla. Dnes sme určite chceli uhrať kvalitný výsledok, no hneď v úvode sme inkasovali gól z kategórie lacných. Súpera to naštartovalo a keďže hrali o postup do baráže o Niké ligu, bolo to vidieť na každom ich pohybe, dotyku s loptou. Jednoducho viac chceli, nám chýbala väčšia emócia, chuť po víťazstve, nepobili sme sa o to. Bohužiaľ, Petržalka zaslúžene zvíťazila po veľmi dobrom a oduševnenom výkone."